Sport.pl

Al-Dżazira promuje Euro 2012. Ekipa z Kataru zaniepokoiła agentów ABW

Arabska telewizja Al-Dżazira przygotowała specjalny program o przygotowaniach Polski i Ukrainy do Euro 2012. Janusz Sybis, były legendarny piłkarz Śląska Wrocław, ma być ekspertem stacji podczas turnieju.
Ekipa stacji Al-Dżazira Sport od trzech miesięcy przygotowuje materiały o wszystkich miastach organizatorach Euro 2012. Przedstawiciele katarskiej stacji pierwszy raz byli w Polsce w październiku 2011 roku. Kolejny raz pojawili się w minionym tygodniu, aby uzupełnić materiały o Polsce. Dziennikarze tej bardzo popularnej stacji telewizyjnej przygotowują specjalny blok programów o Euro 2012, który wyemitują 29 lutego - na 100 dni przed rozpoczęciem imprezy. Program przygotowuje Leila Smati - znana dziennikarka Al-Dżazira Sport.

We wszystkich polskich i ukraińskich miastach nakręcono materiały o stadionach, komunikacji, miejscach dla kibiców oraz zabezpieczeniach turnieju.

- Ekipa telewizji była u nas, kiedy panowały straszne, kilkunastostopniowe mrozy - opowiada Magdalena Malara, rzeczniczka prasowa Wrocław 2012, spółki zarządzającej stadionem na Euro. - Spodziewali się, że u nas jest zimno, ale jednak takimi temperaturami byli trochę zaskoczeni, a nawet przerażeni. Dopytywali się, gdzie mogą kupić czapki uszatki. Tu były im potrzebne do ogrzania głowy, ale zamierzali je zabrać do siebie jako prezenty dla znajomych.

Co ciekawe, pojawienie się na wrocławskim lotnisku gości z Kataru wzmogło czujność agentów Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Dyskretnie potwierdzali, czy ekipa to rzeczywiście dziennikarze i pracownicy techniczni, którzy przyjechali nakręcić materiał o przygotowaniach do Euro 2012.

Al-Dżazira, która dociera do ponad 200 milionów ludzi, ma wyłączność praw do transmisji Euro 2012 na niemal wszystkie kraje arabskie. Swoje specjalne studio będzie miała na wrocławskim Stadionie Miejskim. Poza tym stacja przez lata 2012-15 pokazywać będzie Ligę Mistrzów na terenie Francji.

Podczas pierwszej wizyty w Polsce ekipa katarskiej telewizji kręciła materiał o mieście, Śląsku i byłym legendarnym piłkarzu tego klubu Januszu Sybisie.

- Opowiadałem o swoich najważniejszych meczach w barwach Śląska i reprezentacji Polski - mówi Janusz Sybis. - To były wspomnienia z minionych lat, gdy Śląsk co roku walczył o czołowe miejsca w polskiej lidze i europejskich pucharach. Opowiadałem im, jak się grało na innym ogromnym wrocławskim obiekcie - Stadionie Olimpijskim. Po nakręceniu materiału weszliśmy na murawę nowego stadionu, gdzie trochę żonglowałem piłką i strzelałem na bramkę. Na koniec przedstawiciele Al-Dżaziry poprosili mnie, abym był ich ekspertem we Wrocławiu w czasie mistrzostw i ocenił mecze, jakie zostaną tu rozegrane - opowiada.

Magdalena Mara dodaje, że dziennikarze katarskiej telewizji mają dużą wiedzę na temat polskiego futbolu. - Słyszeli nie tylko o polskich piłkarzach obecnie grających, ale doskonale orientowali się w realiach naszego futbolu sprzed lat. Bardzo dobrze wiedzą, kim jest Boniek czy Lato - podkreśla.

Takie gadżety Wrocław chce wręczać podczas Euro 2012 >>

Więcej o:
Komentarze (77)
Al-Dżazira promuje Euro 2012. Ekipa z Kataru zaniepokoiła agentów ABW
Zaloguj się
 • Gość: dresiwo

  Oceniono 12 razy 12

  "...wzmogło czujność agentów Agencji Bezpieczeństwa Narodowego"
  To musi byc jakas supertajna agencja, bo nigdy o niej nie slyszalem. Dlaczego jak ktos pisze na jeden temat (np. sport), to juz nie ma najmniejszego pojecia o otaczajacym swiecie i sprawach niezwiazanych ze swoja "specjalizacja"? Czy red. Brzozowski zna odpowiedz?

 • pjck

  Oceniono 11 razy 9

  Kim jest Boniek wiedzą nawet goscie w afrykańskich wioskach. Ale rzeczywiscie Al Jazeera zna się na rzeczy i są bardziej profesjonalni od tumanów z Zachodniej Europy.

 • wiecznygimbos

  Oceniono 9 razy 7

  Ludzie z Al-Dżaziry to więksi profesjonaliści od bufonów z Europy Zachodniej, nie tylko potrafią przygotować się do meczy, ale i lepiej czytają nazwiska.

 • Gość: werder

  Oceniono 8 razy 6

  Trzeba się cieszyć ,że tak potężna TV wypromuje nam kraj a nie ciągle i ciąąągle narzekać. Żałosne to się już staje.

 • szopad

  Oceniono 6 razy 6

  hahaha czapki uszatki :D

  dobrze ze nie tresowanego niedzwiedza albo babe z wasami

 • kashubianin

  Oceniono 6 razy 6

  "Co ciekawe, pojawienie się na wrocławskim lotnisku gości z Kataru wzmogło czujność agentów Agencji Bezpieczeństwa Narodowego"

  no i bardzo dobrze tak, niech lepiej sa za duzo czujni, niz za malo!

 • poiuzt

  Oceniono 5 razy 5

  stadion olimpijski we Wrocławiu jest wielki ? to śmiech jakiś satyr to pisał...
  synu , ten stadion nosi nazwę Hermann Goering Stadion i faktycznie coś na nim w 1936 roku grali podczas olimpiady w Berlinie.. Olimpijskim nazwali go komuniści po wojnie..

 • badziewiak44

  Oceniono 3 razy 3

  Brawo ABW do tego są powołani aby sprawdzać każde możliwe zagrożenie, nie wiemy kto może się podszyć pod dziennikarza czy pracownika technicznego. Przezorny zawsze ubezpieczony. A jak by coś się stało to od razu wszyscy na ABW by psioczyli. Zachowali się profesjonalnie, nie robili burz ani żadnej afery, sprawdzili czy wszystko jest ok. Robią to dla naszego bezpieczeństwa.

 • oskarw85

  Oceniono 3 razy 3

  Al-Jazeera to jedna z najlepszych telewizji informacyjnych na świecie. Poziom profesjonalizmu podczas relacji chociażby kryzysu w Fukishimie kładł na łopatki takie tuzy jak CNN czy BBC. Niestety w tym głupim kraju utarło się że Al-Jazeera to taka agencja PR dla Al-Quaedy. A w przeciwieństwie do europejskich i amerykańskich stacji nie jest tak zacietrzewiona ideologicznie na jedynie słuszne poglądy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX