Wydział Dyscypliny odebrał Zagłębiu Lubin 3 punkty

Zagłębie Lubin zostało ukarane przez Wydział Dyscypliny odjęciem trzech punktów za udział w aferze korupcyjnej.
Wszystkie mecze Ekstraklasy na żywo w m.sport.pl


Decyzja o karze została podjęta w czwartek wieczorem - poinformował o niej blog pilkarskamafia.blogspot.com. To sankcja za ustawienie przez Zagłębie meczu z Cracovią w maju 2006 roku. Klub z Lubina, aby awansować do Pucharu UEFA potrzebował w tym meczu remisu. Za 100 tys. złotych łapówki kilku zawodników Cracovii zgodziło się zagrać na remis. Na boisku było 0:0.

Decyzja Wydziału Dyscypliny nie jest prawomocna. Zagłębie może się od niej odwołać do Związkowego Trybunału Piłkarskiego. Poza tym lubinianie muszą zapłacić 300 tys. złotych grzywny.

W procesie karnym w tym wątku afery korupcyjnej oskarżonych było 16 piłkarzy, w tym między innymi obecny reprezentant Polski Łukasz Piszczek. Trenerem Zagłębia w tym czasie był Franciszek Smuda, obecny selekcjoner reprezentacji Polski. Jednak Smudzie nie postawiono żadnego zarzutu, gdyż nie wiedział on o tym, że zawodnicy ustawili wynik meczu.

Zagłębie Lubin było już raz ukarane za udział w innym wątku afery korupcyjnej. W 2008 roku klub został karnie zdegradowany z ekstraklasy do I ligi- była to sankcja za ustawianie meczów w sezonie 2003/04 w II lidze. Wówczas lubinianie kupili za łapówki awans. Od meczu Zagłębia z Polarem we Wrocławiu w 2004 roku zaczęła się wielka afera korupcyjna w polskiej piłce. Do dziś zarzuty postawiono około 600 osobom, a prawomocnym wyrokami skazano 220 z nich.

Dotychczas żaden klub nie został przez PZPN dwa razy ukarany za udział w aferze korupcyjnej. W tym sezonie Zagłębie Lubin broni się przed degradacją - po ostatniej kolejce spotkań uciekło ze strefy spadkowej i ma punkt przewagi nad ŁKS- em i Cracovią, które zajmują dwa ostatnie miejsca w tabeli.