Zbigniew Drzymała były właściciel Groclinu podejrzany w piłkarskiej aferze korupcyjnej

Zbigniew Drzymała były właściciel klubu piłkarskiego Groclin Grodzisk ma postawione zarzuty korupcyjne i jest podejrzany o wręczanie łapówek w aferze piłkarskiej. Biznesmen nie przyznaje się do winy.
- Potwierdzam, że Zbigniew D. ma status podejrzanego w śledztwie, dotyczącym ustawiania meczów piłkarskich. Zdaniem prokuratury podejrzany wręczał łapówki, aby jego drużyna wygrywała mecze na boisku. Zarzuty odnoszą się do zdarzeń z sezonu 2004/05. Podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia, ale nie powiem, czy przyznał się do winy. Śledztwo w tej sprawie ma bardzo szeroki zakres i dotyczy wielu osób - mówi Wiesław Bilski z wrocławskiej Prokuratury Apelacyjnej, nadzorujący śledztwo w aferze piłkarskiej.

Wrocławscy prokuratorzy zarzuty korupcyjne postawili Drzymale. w kwietniu 2012, ale dla dobra śledztwa było to ukrywane w tajemnicy. Prokuratorzy na razie nie ujawniają jakich meczów dotyczą zarzuty.

Jerzy Pięta, rzecznik Groclinu: W kwietniu Zbigniew Drzymała sam zgłosił się do prokuratury po informacjach prasowych o zatrzymaniu byłego kierownika drużyny Władysława K. sugerujących związek Groclinu z aferą korupcyjną i złożył obszerne wyjaśnienia. W całości odrzucił stawiane zarzuty. Drzymała na podstawie prawa prasowego domaga się stosowania pełnych danych osobowych i wizerunku w publikacjach dotyczących stawianych mu zarzutów.

Kilkanaście dni wcześniej zatrzymano Władysława K., byłego kierownika Groclinu Grodzisk. On również ma postawione zarzuty korupcyjne.

Zbigniew Drzymała do niedawna był jednym z najbardziej znanych biznesmenów inwestujących w futbol. Jego firma Groclin zajmuje się produkcją wyposażenia akcesoriów samochodowych - głównie foteli i ich poszycia. Na początku lat 90-tych D. zaczął sponsorować mały klub Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, który w krótkim czasie stał się jednym z najsilniejszych zespołów w Polsce.

Biznesmen inwestował w piłkę coraz większe pieniądze, kupował znanych piłkarzy i błyskawicznie awansował do I ligi. W efekcie drużyna z kilkunastotysięcznego Grodziska Wlkp. stała się jednym z najsilniejszych polskich zespołów piłkarskich. W 2003 i 2005 roku Groclin wywalczył wicemistrzostwo Polski, a w 2005 i 2007 roku zdobył Puchar Polski.

W sezonie 2003/04 Groclin rewelacyjnie spisywał się w Pucharze UEFA - najpierw wyeliminował Herthę Berlin, później Manchester City, a z rywalizacji odpadł dopiero po meczach z Bordeaux.

Po latach inwestowania w futbol w małej miejscowości wielkopolski biznesmen doszedł do wniosku, że w ten sposób nigdy nie osiągnie wielkiego, europejskiego sukcesu. W 2008 roku postanowił przenieść się do Wrocławia i był bardzo blisko doprowadzenia do fuzji ze Śląskiem. W tej sprawie podpisano już nawet list intencyjny. Ostatecznie prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wycofał się z fuzji Śląska z Groclinem i rozmowy zakończyły się fiaskiem.

Ostatecznie Drzymała spółkę piłkarską w połowie roku 2008 roku sprzedał Józefowi Wojciechowskiemu, a zespół występował już w ekstraklasie jako Polonia Warszawa. Po tej transakcji Zbigniew Drzymała wycofał się z futbolu.

Przypomnijmy, że od 2004 roku w piłkarskiej aferze korupcyjnej zarzuty postawiono ponad 600 osobom. Około 250 zostało już skazanych prawomocnymi wyrokami sądowymi. Śledztwo w wielu wątkach afery nadal prowadzi wrocławska prokuratura.

Zbigniew Drzymała o piłkarskiej korupcji w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", wrzesień 2007

Jestem zwolennikiem tzw. grubej kreski. Po niedawnym zamieszaniu wokół Zagłębia Sosnowiec i fatalnej decyzji o degradacji podjętej tydzień po rozpoczęciu rozgrywek mówię jasno: to bez sensu! Jeżeli nie potrafimy poradzić sobie z przeszłością, zamknijmy ją. Nie można w nieskończoność patrzeć za siebie. Oczywiście, należy ukarać wszystkich winnych, ale tylko jako osoby prywatne. Prokuratura niech nadal prowadzi śledztwa kończone procesami cywilnymi, a my po prostu grajmy od nowa. Już bez sprzedajnych sędziów i działaczy. A kluby, i tu się będę upierał, muszą mieć wyczyszczone kartoteki!

(...) To wina opieszałości PZPN, który nie tylko dopuścił do korupcji, ale też z nią nie walczył, kiedy już było o niej głośno. Nie oszukujmy się, moim zdaniem zawiadujący polską piłką doskonale wiedzieli o korupcji. Nie mogli nie wiedzieć. Mówię o czasie po głośnym wywiadzie Piotra Dziurowicza, po przyłapaniu sędziego Antoniego F. z forsą w bagażniku, wreszcie po pierwszych materiałach z prokuratury. Przed sezonem na walnym zebraniu akcjonariuszy Ekstraklasy SA postulowałem, by zakończyć wszystkie sprawy związane z korupcją przed rozpoczęciem rozgrywek. Bardzo źle, że się nie udało. I jeszcze jedno. Ekstraklasa jest w przededniu sprzedaży praw medialnych na kolejne lata. Nie można wystawiać na rynek produktu z robakiem w środku. Nie może tak być, że w każdej chwili dowolny klub lub dowolny piłkarz może być posądzony o korupcję. Powtarzam, gruba kreska!