We Wrocławiu Toshiba Stadion zamiast Stadionu Miejskiego?

Miasto wróciło do rozmów z Toshibą w sprawie sprzedaży prawa do nazwy wrocławskiej areny na Maślicach. Ta firma sponsoruje na niej lodowisko, współpracowała z Wrocławiem przy okazji meczu Japonia - Brazylia, a teraz obiekt ma nazywać się Toshiba Stadion.
Informację tę podała "Gazeta Wrocławska". Gdyby Toshiba została sponsorem tytularnym Stadionu Miejskiego, to historia w pewnym sensie zatoczyłaby koło. To właśnie Toshiba miała bowiem jako pierwsza znaleźć się w nazwie obiektu jeszcze w 2011 roku, kiedy arenę dopiero otwierano. W tej sprawie z Japończykami rozmawiało jeszcze amerykańskie SMG, które wówczas stadionem zarządzało. Choć podpisanie umowy było bardzo blisko, a szczegóły zostały niemal ustalone, to ostatecznie Toshiba się z transakcji wycofała.

Teraz, kiedy stadionem zarządza już miejska spółka Wrocław 2012, do sprawy wrócono. Z naszych informacji wynika, że miasto chciałoby, aby ta firma za prawo do nazwy płaciła 5 mln zł rocznie, przez kilka lat. Ale to nierealne. Ustaliliśmy, że tyle wynosi cały roczny budżet Toshiby na promocję i reklamę w Polsce i to niemożliwe, aby Japończycy zdecydowali się całość zainwestować w zamian za nazwę stadionu we Wrocławiu. W grę wchodzą znacznie mniejsze pieniądze niż 5 mln złotych rocznie.

Z obiektem ta korporacja jest zresztą w pewien sposób związana od dawna. Japońska firma sponsoruje otwarte niedawno lodowisko przy stadionie, na membranie jest wyświetlana jej nazwa, a dodatkowo sponsorowała ona mecz Japonia - Brazylia, który w październiku odbył się na Stadionie Miejskim. Wówczas Toshiba jako tzw. sponsor miejski reklamowała się za bandami.

Być może transakcja z Japończykami dotycząca nazwy obiektu będzie więc powiązana z ich dotychczasowymi działaniami, tak jak miało to być w przypadku firmy Coca-Cola. Ona za bycie sponsorem tytularnym stadionu miała zapłacić jedynie 1,5 mln zł, a kolejny milion płaciłaby za wyłączność do sprzedawania swoich napojów na meczach Śląska. Rozmowy z Coca-Colą były zaawansowane, ale utkwiły w martwym punkcie. Firma nie chciała bowiem inwestować we wrocławską arenę tuż po tym, jak został z niej wyrzucony główny wykonawca - Max Bögl, a zwolnienie wiceprezydenta Michała Janickiego, niektórzy dziennikarze nazywali "aferą stadionową".

W Polsce obecnie prawo do nazwy mają sprzedane tylko dwa stadiony - Pepsi Arena w Warszawie i PGE Arena w Gdańsku. Koncerny płacą za to odpowiednio 6 i 7 mln zł rocznie.

Komentarze (10)
We Wrocławiu Toshiba Stadion zamiast Stadionu Miejskiego?
Zaloguj się
 • labeo

  Oceniono 24 razy 18

  A może tak "Biedronka - zawsze niskie ceny Stadion"

 • truten.zenobi

  Oceniono 2 razy 2

  lepiej późno niż wcale ale tak czy inaczej to chyba nie najlepiej świadczy o włodarzach tego miasta że wywalili tyle kasy, od miesięcy lecą na stratach a dopiero teraz myślą że można także w ten sposób zarobić.

 • hierro4

  Oceniono 3 razy 1

  My proposition is "Zygmunt SŻ Stadium" lub "Ferdek Kiepski Arena" w skrócie "eFKA" i oczywiście ZSŻ nie płaci tylko obiecuje, że zapłaci a Słonce Wrocławia płaci za niego (bez)honorowo 10 baniek, które potem jeszcze mu rozlicza jako należność za dziurę w ziemi. Proste i logiczne.

 • 5agnihotra

  Oceniono 1 raz 1

  a co tam słychać w sprawie Dynamicom ?
  tak ładnie nadmuchano balonik i tak po cichutku spuszczono z niego powietrze ?

 • hubert1454

  Oceniono 2 razy 0

  wszystko lepsze niż Koka-kola. równie dobrze można wziąć Makdonalda jak to robi Emkaol. dwie firmy qrwa najbardziej zasłużone w promocji zdrowego odżywiania i wychowaniu wielu generacji sportowców...
  Toshiba git, tylko czy pracownicy jej podwrocławskiej fabryki wypowiedzą się pod nazwiskiem co o tym pracodawcy sądzą? raczej nie...

 • rybakkk3

  Oceniono 2 razy 0

  Etihad "2" Stadium

 • paciuniu-m

  0

  jak pisze o tym karbowiak to znaczy ze wielkie G z tego bedzie. ostatnio w/g kabowiaka coca-cola na 100% byla dogadana

 • 2-julita

  Oceniono 5 razy -3

  a nich zapłacą 50 mln
  napis zawsze można zerwać i podeptać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Wrocław - Wyniki/Terminarz

Wrocław - Wyniki/Terminarz »