Stadion Olimpijski idzie do remontu: Jak historyczny obiekt zmieni się po modernizacji?

W marcu rozpocznie się remont Stadionu Olimpijskiego. Modernizacja kosztować będzie 120 mln zł i ma się zakończyć do połowy 2017 roku
- Już w tym tygodniu przekazujemy wykonawcy plac budowy, a więc prace przygotowawcze rozpoczną się w marcu. Wtedy możemy też dostać pierwsze pozwolenia budowlane i będą mogły ruszyć roboty od nich zależne. Jeśli chodzi o stronę wizualną, to sam obiekt diametralnie się nie zmieni. Trzeba pamiętać, że znajduje się on pod ochroną konserwatora zabytków. Dla wykonawcy to jest pewna trudność i jednocześnie wyzwanie. Pierwsze prace będą dotyczyły elewacji - zapowiada Marek Szempliński ze spółki Wrocławskie Inwestycje.

Kontrakt na remont Stadionu Olimpijskiego jest w trybie "zaprojektuj i wybuduj". To oznacza, że firma, która wygrała przetarg - w tym przypadku Inter-System - musi przygotować dokumentację niezbędną do realizacji i dopiero przystąpić do wykonania.

- Aby przyśpieszyć realizację, wnioski o pozwolenie budowlane składane są osobno na różne elementy, żeby nie czekać z realizacją na dokumentację, która może być przygotowana nieco później - tłumaczy Szempliński.Teraz na obiekcie trwają prace, które w niedalekiej perspektywie mają umożliwić żużlowcom Betardu Sparty Wrocław starty w pierwszej części sezonu, a kibicom oglądanie meczów.

Szempliński: - Na trybunach trwa demontaż siedzisk. Przenoszone są także urządzenia startowe, spod trybuny głównej na stronę wschodnią, pod wieżę zegarową.

W sezonie 2015 dla kibiców będzie otwarta tylko jedna, wschodnia trybuna pod zegarem. W najbliższych tygodniach powstanie na niej także prowizoryczna budka sędziowska. W pierwszej części sezonu Betard Sparta pojedzie na Olimpijskim wszystkie mecze w roli gospodarza. Tak przynajmniej wynika ze wstępnych ustaleń klubu i inwestora. Chodzi o mecze z Falubazem Zielona Góra (6 kwietnia), GKM-em Grudziądz (10 maja), Unią Tarnów (24 maja), Stalą Gorzów (31 maja) oraz Unią Leszno (4 czerwca). W rundzie rewanżowej podopieczni trenera Piotra Barona wszystkie mecze pojadą poza Wrocławiem.

Modernizacja Olimpijskiego ma obejmować m.in.: pełny zakres prac konserwatorskich elewacji stadionu, włącznie z kompleksową wymianą stolarki, wykonanie nowego zadaszenia nad częścią sektorów, modernizację trawiastego boiska, które zostanie zastąpione boiskiem ze sztuczną nawierzchnią, a także przebudowę istniejących trybun.

- Na trybunach drewniane ławki zostaną zamienione na krzesełka plastikowe. WTS zażyczył sobie także miejsc stojących. W sumie stadion będzie mógł pomieścić do 15 tys. widzów - zaznacza Szempliński.

Wciąż nie wiadomo, co z oświetleniem obiektu. Rozważane jest: postawienie całkowicie nowych masztów oświetleniowych, zachowanie obecnych, w których jedynie wymieniono by lampy, bądź ulokowanie ich na dachu stadionu.

Zmieni się także teren wokół obiektu oraz droga dojazdowa od strony ul. Paderewskiego, na nowo wydzielone zostaną parkingi. Po remoncie Stadion Olimpijski będzie areną zmagań w czasie Igrzysk Sportów Nieolimpijskich - World Games 2017, będzie także służył żużlowcom Betardu Sparty i futbolistom amerykańskim Panthers Wrocław.

Remont stadionu ma kosztować ponad 120 mln zł i powinien zakończyć w pierwszej połowie 2017 roku. To termin ostateczny, bo w lipcu obiekt będzie areną World Games

Dodajmy, że remont stadionu przeprowadzi firma Inter-System. Realizowała ona liczne inwestycje na zlecenie magistratu i podległych mu spółek, m.in. remontowała urząd miejski przy Nowym Targu, Teatr Lalek czy Pałac Królewski, a także wybudowała afrykarium w ogrodzie zoologicznym i Narodowe Forum Muzyki. W ubiegłym roku Inter-System kupił prawie 17 procent akcji piłkarskiego Śląska.