Sport.pl

Znany ciężarowiec, medalista Mistrzostw Europy przyłapany na dopingu

Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie odnotowała dwa przypadki stosowania ludzkiego hormonu wzrostu wśród polskich sportowców. Chodzi o mistrza Europy Arsena Kasabijewa i medalistę mistrzostw świata juniorów Jarosława Samoraja.
Postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte, aktualnie oczekujemy decyzji zawodników dotyczących skorzystania z prawa do analizy próbek B. Substancja zabroniona została wykryta u zawodników kadry narodowej. Dalsze informacje będą udzielane po podjęciu decyzji dyscyplinarnej przez właściwy organ - czytamy na stronie antydoping.pl.

Zawodnicy, którzy mieli pozytywne wyniki badań próbek A, to mistrz Europy z 2010 roku Arsen Kasabijew (hormon wzrostu oraz meldonium) i medalista imprez mistrzowskich w kategorii juniorów Jarosław Samoraj (hormon wzrostu) - informuje "Przegląd Sportowy". 

Sztangiści w najbliższym czasie przejdą badania próbki B. Jeśli te potwierdzą stosowanie przez nich niedozwolonych środków, to obu sportowcom grozi 4-letnia dyskwalifikacja.

Kasabijew startuje w kategorii do 94 kg. W grudniu 2009 otrzymał polskie obywatelstwo i reprezentował barwy Górnika Polkowice. Teraz jest zawodnikiem Tarpana Mrocza.

Był reprezentantem Gruzji. W 2010 roku był mistrzem Europy. Zajął czwarte miejsce podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, a cztery lata wcześniej był 14, w Atenach. Podczas mistrzostw świata w 2013 roku we Wrocławiu w rwaniu zaliczył 170 kg w trzeciej próbie, zaś w podrzucie spalił pierwszą próbą, po czym wycofał się z rywalizacji.