Można grać skutecznie i fair. Przykładem Śląsk Wrocław

Śląsk po piłkarskiej jesieni jest nie tylko liderem tabeli T-Mobile Ekstraklasy i drużyną, która strzeliła najwięcej bramek. Jest też zespołem, który pokazuje, że skuteczność można łączyć z grą fair.
Wrocławianie po 17 kolejkach ligowych zajmują również trzecie miejsce w klasyfikacji Fair Play, a w tym rankingu ustępują jedynie Lechowi Poznań i prowadzącemu Podbeskidziu Bielsko-Biała.

Miejsce w tym zestawieniu jest o tyle istotne, że przy jego konstruowaniu pod uwagę brano aż sześć czynników: Są to: liczba żółtych i czerwonych kartek, zachowanie wobec przeciwników, zachowanie wobec sędziego, zachowanie osób na ławce rezerwowych, zachowanie publiczności oraz tzw. gra pozytywna. Ten ostatni czynnik to nic innego jak prowadzenie gry atrakcyjnej dla fanów, a ocenę w tej kategorii obniżają m.in. częste faulowanie rywala czy symulowanie urazów.

Formularz Fair Play na każdym meczu wypełnia delegat ds. bezpieczeństwa, a maksymalna liczba punktów wynosi 40.

Śląsk w rankingu znajduje się na najwyższym miejscu spośród drużyn, które przerwę zimową spędzą na podium T-Mobile Ekstraklasy. Druga w tabeli Legia pod względem postawy fair play jest siódma, a trzecia Polonia zajmuje 11. lokatę.