Z Derby County do Śląska? Cywka na celowniku lidera

Do wrocławskiego zespołu może trafić Tomasz Cywka z Derby County. Z kolei Celtic Glasgow nie ma planów, by sprowadzić Jarosława Fojuta zimą, pisze szkocka gazeta?Evening Times? - w efekcie piłkarz odejdzie ze Śląska za darmo.
Według gazety "Evening Times", menedżer Celtiku Glasgow Neil Lennon ma wystarczające bogactwo w defensywie i nie potrzebuje 25 -letniego obrońcy Śląska już teraz. "Z Glennem Loovensem, Danielem Majstroviciem, a także Kelvinem Wilsonem, Thomasem Rognem i Charliem Mulgrew'em trener Lennon ma w środku obrony takie bogactwo, jak nigdy wcześniej - pisze szkocka gazeta

Fojut trzyletni przedwstępny kontrakt z ekipą 42-krotnego mistrza Szkocji podpisał we wtorek. Do Glasgow piłkarz miałby przejść jednak dopiero po sezonie, a Celtic nie musiałby za niego płacić Śląskowi ani grosza. To efekt "prawa Bosmana" na mocy którego piłkarze na pół roku przed wygaśnięciem kontraktu mogą podpisać umowę przedwstępną z innym klubem.

- Nie mamy na to żadnego wpływu - przyznaje Włodzierz Patalas, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Śląska. - Szkocki klub zaproponował mu bardzo dobre warunki finansowe, poza tym piłkarz sam podkreśla, że chce wrócić na Wyspy Brytyjskie i tam kontynuować karierę - zauważa.

Mimo sygnałów ze Szkocji, że Celtic nie wyłoży pieniędzy na transfer Fojuta, we Wrocławiu część obserwatorów zastanawia się, czy jednak "The Bhoys" nie rozpoczną rozmów ze Śląskiem, aby transferować zawodnika już teraz.

Prezes Śląska Piotr Waśniewski w wypowiedzi dla szkockiego dziennika przyznał: "Otrzymaliśmy z Celtiku faks z informacją, że Jarosław Fojut podpisał z klubem kontrakt od lipca. Nie było tam informacji, aby nasz partner chciał zawodnika kupić już teraz.

Potwierdza to jeszcze Włodzimierz Patalas: Nie mamy żadnych sygnałów od Szkotów, aby chcieli go sprowadzić już teraz. Choć przyznaję, że podjęlibyśmy rozmowy dotyczące transferu gotówkowego, gdyby Celtik zmienił zdanie. Na razie wszystko wskazuje jednak, że Fojut wiosną zagra w Śląsku i na pewno nie zostanie odsunięty od drużyny.

Obrońca Śląska odejdzie na Wyspy Brytyjskie, a nie można wykluczyć że w przeciwnym kierunku powędruje pomocnik Tomasz Cywka, zawodnik Derby County. O możliwości takiego transferu napisał "Przegląd Sportowy".

Kontrakt Cywki z angielskim pierwszoligowcem wygasa wraz z końcem sezonu co oznacza, że mógłby już teraz podpisać umowę z nowym klubem i odejść do niego latem za darmo. Sam zawodnik nie ukrywa jednak, że chciałby zmienić klub już zimą, bo trener Derby Nigel Clough nie widzi dla niego miejsca w składzie. W tym sezonie Polak zagrał w zaledwie ośmiu meczach i strzelił jednego gola. Piłkarz potwierdza, że otrzymał propozycję ze Śląska jest nią zainteresowany.

W czwartek angielskie portale internetowe poinformowały, że szefowie Derby gotowi są już teraz rozwiązać kontrakt z Polakiem i pozwolą mu odejść za darmo. Czy Śląsk sfinalizuje transfer Cywki?

- Możliwe jest, że pozyskamy jeszcze jednego zawodnika, ale absolutnie nie powiem o kogo chodzi - kończy Włodzimierz Patalas.