Celeban nie podpisał nowego kontraktu: Tak jak Fojut odejdzie ze Śląska?

Czy obrońca Piotr Celeban pójdzie śladem Jarosława Fojuta i po sezonie opuści wrocławski Śląsk. Piłkarzowi 30 czerwca kończy się kontrakt, a nadal nie podpisał nowego - rozbieżności finansowe pomiędzy Celebanem a Śląskiem są ogromne.


Obecna umowa Piotr Celebana ze Śląskiem kończy się 30 czerwca. To oznacza, że piłkarz już teraz mógłby podpisać wstępną umowę z nowym klubem i odejść za darmo po sezonie. Tak właśnie zrobił Jarosław Fout, który od lata będzie piłkarzem szkockiego Celticu Glasgow, a wrocławianie nie dostaną za niego ani grosza.

Nie można wykluczyć, że Celeban, korzystając z "prawa Bosmana", zrobi podobnie. Na razie klub i piłkarz nie doszli do porozumienia w sprawie podpisania nowego kontraktu.

Piotr Waśniewski, prezes Śląska: - Z Piotrem Celebanem rozmowy kontraktowe rozpoczęliśmy już w poprzednim roku. Obie strony przedstawiły swoje oczekiwania, ale póki co między nami są rozbieżności. Umówiliśmy się z Piotrkiem, że spotkamy się ponownie w czasie między zgrupowaniami i będziemy negocjować dalej. Piłkarz poinformował nas jednak, że nie zamierza spieszyć się z podpisaniem nowego kontraktu.

Nieoficjalnie wiemy, że rozbieżności między piłkarzem a klubem są dość duże. Oczywiście rozbieżności dotyczą pieniędzy, jakie na mocy nowej umowy miałby zarabiać zawodnik. Nie można wykluczyć, że Celeban zamierza dać sobie czas na znalezienie takiego pracodawcy, który spełniłby jego oczekiwania finansowe. Jeśli mu się uda, to w najlepszym wypadku dokończy sezon w drużynie z Wrocławia. A potem - jeśli Śląsk wciąż nie zaakceptuje jego warunków - odejdzie za darmo.

Co ciekawe, sam piłkarz w wywiadzie dla stacji Orange Sport stwierdził, że w grudniu odbył z działaczami jedynie luźne rozmowy, a żadnej oficjalnej propozycji z wrocławskiego klubu nie dostał. Celeban powiedział również, że do końca sezonu raczej ze Śląska nie odejdzie, a latem wiele może się zdarzyć.

Dla Śląska jednoczesna strata Fojuta i Celebana byłaby ogromnym ciosem. Do tej pory obaj zawodnicy są kluczowymi ogniwami obrony i całego zespołu. W dużej mierze dzięki ich grze drużyna trenera Oresta Lenczyka zajmuje pozycję lidera T-Mobile Ekstraklasy. Fojut pełnił w Śląsku rolę stopera, a Celeban grał na środku bądź na boku defensywy.

Niektórzy dziennikarze Celebana nazywali nawet "Cyborgiem", gdyż w ciągu trzech i pół roku wystąpił niemal w każdym meczu Śląska w lidze. W sumie od powrotu wrocławian do ekstraklasy 27-letniego obrońcy zabrakło jedynie w pięciu spotkaniach na ponad 100 rozegranych. Co więcej, zawodnik niemal w każdym meczu był na boisku od pierwszej minuty.

Poza tym w trwającym właśnie sezonie stał się jednym z najskuteczniejszych graczy Śląska i najskuteczniejszych obrońców w lidze. Celeban w 17 meczach strzelił aż pięć goli, więcej w drużynie zdobył tylko holenderski napastnik Johan Voskamp. Wrocławski defensor za swoje dobre występy został doceniony przez selekcjonera Franciszka Smudę i powołany do reprezentacji Polski. Rozegrał pełne 90 minut podczas ostatniego meczu towarzyskiego z Bośnią i Hercegowiną. Dla wrocławskiego defensora był to piąty występ w barwach narodowych.

michal.karbowiak@wroclaw.agora.pl