Sport.pl

Zygmunt Solorz ma Śląsk i 8,5 mld złotych

Piłkarski Śląsk ma bardzo bogatego właściciela - Zygmunt Solorz dysponuje majątkiem, które daje mu drugie miejsce na liście najbogatszych Polaków.
Jak co roku miesięcznik "Forbes" opublikował listę 100 najbogatszych Polaków w 2012 roku. Ranking tak jak rok temu otwiera Jan Kulczyk. Drugie miejsce zajął Zygmunt Solorz-Żak, a podium zamyka Michał Sołowow.

Jan Kulczyk w ubiegłym roku wzbogacił się o 2,5 mld. Majątek Kulczyka szacowany jest obecnie na 8,9 mld zł. Obecnie kontrolowany przez niego Kulczyk Holding ma ponad 40 proc. udziałów w spółce Autostrada Eksploatacja zajmującej się utrzymaniem technicznym drogi, blisko 24 proc. udziałów w Autostradzie Wielkopolskiej, która zbudowała odcinek Nowy Tomyśl - Konin i nim zarządza (19,8 proc. ma koncern energetyczny PGE), i 40 proc. w Autostradzie Wielkopolskiej II, zarządzającej częścią Świecko - Nowy Tomyśl. Na drugim miejscu uplasował się Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem na poziomie 8,5 mld zł. W ubiegłym roku Solorz kupił Polkomtel za 15 mld zł (wartość transakcji wynosi 18,1 mld zł, ale po odjęciu dywidendy i zadłużenia sama płatność gotówką była o 3 mld zł niższa).

Solorz jest współwłaścicielem Śląska Wrocław, w którym ma 51 procent akcji. 49 procent należy do miasta Wrocław. W minionym sezonie Śląsk został wicemistrzem Polski, teraz jest liderem rozgrywek.

Więcej o:
Komentarze (3)
Zygmunt Solorz ma Śląsk i 8,5 mld złotych
Zaloguj się
 • desperation88

  Oceniono 1 raz 1

  Ten artykuł ma wnieść to, że facet miał kaprys być polskim Romkiem Abramowiczem a daje ochłapy nie pieniądze. Wyobraźcie sobie co by było gdyby Solorz zainwestował tyle kapuchy co w Plus GSM... Śląsk miałby budżet umożliwiający mu wskoczenie na poziom klubów z czołówki europejskiej :)

 • Gość: gość

  0

  Chciałbym poznać tego mistrza dzienikarstwa

 • Gość: rp

  0

  co ma wnieść ten artykuł? co to Ku88wa jest??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX