Śląsk - Lechia. Szamotanina Pawła Janasa. 24 piłkarzy, dziewięć jedenastek

Trener Lechii Gdańsk Paweł Janas w dziewięciu wiosennych meczach wystawił dziewięć różnych jedenastek, wypróbował aż 24 zawodników. Ale złotego środka wciąż nie znalazł. Zobacz, ilu piłkarzy grało wiosną w poszczególnych drużynach ekstraklasy.
Ze wszystkich zespołów ekstraklasy tylko w jednym zagrało wiosną więcej piłkarzy (25) niż w Lechii. To Cracovia, której trenerzy - Dariusz Pasieka, a potem Tomasz Kafarski - w poszukiwaniu świętego Graala posłali na boisko niemal wszystko, co się rusza.

W przypadku Cracovii nie przynosi to żadnych efektów (to najsłabszy zespół tego roku, zdobył raptem sześć punktów i zajmuje ostatnie miejsce w tabeli), nadmierna fluktuacja w składzie nie działa też najlepiej na zespół Lechii.

- Marzę o tym, aby choć raz wystawić dwie takie same jedenastki w dwóch meczach pod rząd, ale kontuzje i kartki mi na to nie pozwalają - narzeka trener Janas.

Z drugiej strony kiedy tylko ma okazję, żeby rzeczywiście wystawić w kolejnym meczu identyczny skład jak w poprzednim, nie robi tego.

Oczywiście można powiedzieć, że Lechia gra na wiosnę tak mizernie, że Janas szuka po prostu optymalnego ustawienia, ale powoli zbliża się koniec sezonu, a skład biało-zielonych przed każdym meczem wciąż pozostaje wielką zagadką. Trener Lechii wypróbował już trzech bramkarzy, dziewięciu obrońców (w tym aż pięciu środkowych!), dziewięciu pomocników oraz trzech napastników. Na dodatek wystawił dziewięć różnych jedenastek, Lechia w każdy mecz pod wodzą Janasa zaczynała w innym ustawieniu!

Jedynym piłkarzem, który zawsze wychodził w podstawowym składzie (i nie opuścił boiska nawet na minutę) jest Jakub Wilk. Dużym zaufaniem "Janosika" cieszy się również Rafał Janicki, który swój jedyny mecz opuścił ze względu na pauzę kartkową. O tych dwóch piłkarzach można powiedzieć wszystko, ale na pewno nie to, że imponują wysoką formą, jednak wydaje się, że to właśnie Wilk, Janicki oraz ich koledzy z formacji defensywnych to w tej chwili najbardziej stabilna formacja Lechii. Stabilna nie oznacza mobilna, bo obrońcy biało-zielonych popełniają na wiosnę masę błędów, ale w tym kociołku rzeczywiście nie ma już sensu za dużo mieszać. Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, a Janas wykaże minimum konsekwencji, w ostatnich meczach sezonu defensywę Lechii tworzyć będą bramkarz Wojciech Pawłowski oraz Janicki, Sebastian Madera, Krzysztof Bąk i Wilk.

Prawdziwy galimatias panuje za to w formacjach ofensywnych. Pewniakami są tylko Abdou Razack Traore (podobnie jak Janicki nie zagrał tylko w jednym meczu z powodu nadmiaru żółtych kartek) oraz Jakub Kosecki (dołączył do zespołu przed trzecim meczem wiosny). Do niedawna wydawał się nim być również ulubieniec Janasa Piotr Grzelczak, ale nawet słynący z anielskiej cierpliwości trener Lechii nie zdzierżył popisów nieporadności byłego piłkarza Widzewa i w ostatnim meczu z Lechem posadził go na ławkę rezerwowych.

Jak zestawiona będzie linia pomocy i ataku w niedzielnym spotkaniu ze Śląskiem z pewnością nie wie nawet słynny jasnowidz z Człuchowa. Można się jednak domyślić, że Janas znów pomiesza w składzie, gdyż kilku zawodników w ostatnim meczu z Lechem zagrało skandalicznie słabo. Pytanie tylko czy szkoleniowiec biało-zielonych znajdzie w końcu złoty środek.

ILU PIŁKARZY GRAŁO WIOSNĄ W ZESPOŁACH EKSTRAKLASY

25 - Cracovia

24 - Lechia Gdańsk, Podbeskidzie Bielsko-Biała

22 - Śląsk Wrocław, Wisła Kraków, Widzew Łódź, Jagiellonia Białystok

21 - Legia Warszawa, Polonia Warszawa, Lech Poznań, ŁKS Łódź

20 - Korona Kielce, Zagłębie Lubin, GKS Bełchatów

19 - Ruch Chorzów, Górnik Zabrze

KTO GRAŁ U JANASA

9 meczów - Jakub Wilk (9 w pierwszym składzie)

8 - Rafał Janicki (8), Abdou Razack Traore (8), Piotr Grzelczak (8), Marko Bajić (6)

7 - Łukasz Surma (7), Jakub Kosecki (7), Deleu (6), Ivans Lukjanovs (4)

6 - Wojciech Pawłowski (6), Krzysztof Bąk (6), Levon Hajrapetjan (5), Piotr Wiśniewski (4)

5 - Paweł Nowak (4)

4 - Sergejs Kożans (1), Mateusz Machaj (0), Tomasz Dawidowski (0)

3 - Sebastian Madera (3), Marcin Pietrowski (1), Adam Duda (0)

2 - Luka Vucko (2), Sebastian Małkowski (2)

1 - Vytautas Andriuskevicius (1), Michał Buchalik (0)