Sport.pl

Miasto szuka kupca na piłkarski Śląsk

Władze Wrocławia nie mają złudzeń - Zygmunt Solorz nie jest już zainteresowany obecnością w Śląsku Wrocław. Urzędnicy szukają więc dla klubu nowego inwestora, który wykupiłby udziały szefa Polsatu - na razie wśród największych wrocławskich firm, z którymi spotkali się w tej sprawie w ubiegłym tygodniu.
Posiadający 51 proc. udziałów w Śląsku Zygmunt Solorz, jeszcze gdy klub walczył o mistrzostwo Polski, wstrzymał finansowanie drużyny. Miasto, które ma 49 proc. udziałów bez jego zgody nie może wiele zrobić. W pewnym momencie klub stracił nawet płynność finansową - brakowało w nim na bieżące opłaty, a konto zajął urząd skarbowy. Sytuację uratowała pożyczka w wysokości 12 mln zł. Pieniądze wyłożył magistrat, a dzięki nim Śląsk dokończył sezon, zdobywając tytuł mistrzowski.

Solorz sam nie będzie szukał

Ale dziś w klubie nadal brakuje pieniędzy. Budżet na przyszły sezon miał wynosić 30 mln zł, lecz szacunkowe wpływy z biletów, transmisji telewizyjnych i od sponsorów zaspokoją tylko jedną trzecią tej kwoty. Pozostałych 20 mln na razie więc brakuje.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Zygmunt Solorz rozmawiali o przyszłości klubu w maju, ale spotkanie nie przyniosło żadnych konkretów. Ze strony urzędu słychać było wówczas zniecierpliwienie: niech Solorz określi się raz na zawsze, czy chce być dalej w Śląsku, czy nie. Jeśli chce, to musi zacząć łożyć na klub.

- Dziś wiemy na pewno, że nie jest już Śląskiem zainteresowany - twierdzi osoba z najbliższego otoczenia prezydenta Wrocławia. - Oświadczył jednak, że sam nie będzie szukał kupca na swoją część udziałów. Jeśli my go znajdziemy, nie będzie robił problemów.

Jedni zaprzeczają, inni potwierdzają

Od kilku dni trwają więc poszukiwania. Odpowiedzialny za nie jest Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta i członek rady nadzorczej klubu. "Gazeta" dowiedziała się, że w ubiegłym tygodniu doszło do spotkania przedstawicieli magistratu i największych wrocławskich przedsiębiorstw, podczas którego sondowano, kto byłby gotów zainwestować w klub. Byli na nim przedstawiciele ośmiu wrocławskich firm, m.in. Betardu, Impela i Hasco-Leku.

Wszystkie trzy firmy już łożą na wrocławski sport: Betard wspiera wrocławskich żużlowców, Impel siatkarki, a Hasco-Lek to sponsor tytularny wrocławskiego maratonu.

Gdy o ewentualny wykup udziałów w Śląsku zapytaliśmy Katarzynę Marszałek z Impela, zaprzeczyła, że jej firma uczestniczy w rozmowach na ten temat.

Natomiast Artur Dziechciński, prezes Betardu, potwierdził, że brał udział w spotkaniu: - Rozpatrywane były na nim różne warianty przyszłości drużyny - od sponsorowania po wykup akcji należących do Zygmunta Solorza. Kwota, jaką trzeba byłoby zapłacić, jest astronomiczna i zdecydowanie przekracza moje możliwości. Jeśli chodzi o sponsorowanie drużyny, to nie podjąłem jeszcze decyzji, ale wszystko wskazuje na to, że pozostanę jednak przy żużlu.

Za ile?

Ktokolwiek zdecydowałby się na zakup akcji wrocławskiego klubu, może się przekonać, że nie będzie to takie proste. Na przeszkodzie stanąć mogą m.in. rozbieżności co do ich wartości. Według naszych informacji rynek wycenia je na kwotę od kilkunastu do 20 mln zł. Zygmunt Solorz chciałby za nie co najmniej 30 mln.

O plany sprzedaży udziałów w Śląsku zapytaliśmy również mec. Józefa Birkę, najbliższego współpracownika Solorza. Odmówił komentarza.

Więcej o:
Komentarze (13)
Miasto szuka kupca na piłkarski Śląsk
Zaloguj się
 • kaziunciu

  Oceniono 22 razy 18

  Od razu bylo wiadomo o co chodzi, a chodzilo solorzowi o kntakty dutkiewicz schetyna, tylko po to aby wykupic w dobrej cenie Polkomtel, solorz juz ma plusa wiec po co mu slask wroclaw? Po nic! Stad problemy klubu. Osobiscie odpowidzialny jest za to dutkiewicz poniewaz zle zostala skonstruowana umowa sprzedazy pakietu wiekszosciowego. A wszyscy kibice jak te swiete krowy mysla ze dutkiewicz cos dobrego zrobil ale niestety sa w bledzie.

 • rekin1976

  Oceniono 19 razy 13

  Niezłe jaja, że miasto finansuje prywatny klub piłkarski. Miasto powinno łożyć na sport w szkołach i klubach dla dzieci i młodzieży.

 • losiu4

  Oceniono 12 razy 12

  wniosek jeden: nie zadawać się z esbecją

  Pozdrawiam

  Losiu

 • zbychn61

  Oceniono 9 razy 7

  Miasto już na początku rundy wiosennej powinno szukać innego udziałowca, a nie udzielać "miliarderowi" pożyczek. Teraz p. Solorz nie robiąc nic dla Ślaska chce kwotę dwa razy wyższą niż notowania. Ktoś kto spisywał umowę z nim winien przewidzieć, że nie będzie się wywiązywał ze swoich zobowiązań i na tę okoliczność dokonać zastrzeżeń w umowie. Prawnik lub prawnicy który(-rzy) sprawdzał(-li) umowę brał(-li) za to pieniądze. Być może wtedy p. Solarz nie poskąpił gotówki? Teraz jest problem i sytuacja patowa.

 • aa1000

  Oceniono 3 razy 3

  A wielce patriotyczni kibice może by wzorem np. socios Barcelony stali się właścicielami klubu.
  Wybieraliby prezesa, trenera, czynili transfery, ustalali taktykę.
  Na razie to ustalili kogo nie lubią.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 8 razy 2

  sprawa prosta - jeżeli spółka jest niewypłacalne OBOWIĄZKIEM zarządu jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. A jeżeli ktoś, czy grupa osób działa na niekorzyść spółki - to popełnia przestępstwo.

 • mostan

  Oceniono 3 razy 1

  co za dran! kawal skurczybyka! fajnie by bylo gdyby tak caly Wroclaw zaczal lekcewazyc i bojkotowac: Polsat, ludzie odeszliby z jego sieci komorkowej, i nie korzystali z uslug innych firm Solorza. takie pospolite ruszenie. zeby sie nauczyl, ze jak kogos robisz w balona, to nalezy sie liczyc z konsekwencjam.
  az sie rozmarzylem...

 • 1azar

  Oceniono 3 razy 1

  Zdrajca i mąciciel . Kibice ŚLĄSKA bojkotować firmy Solorza.

 • panchamityle

  Oceniono 10 razy -4

  Heheh Śląsku, Śląsku ty nasz, pokaż nam jak UPADASZ!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX