Polish Masters: Dick Advocaat chce odbudować potęgę PSV Einhoven

PSV Eindhoven przyjeżdża do Wrocławia na turniej Polish Masters i poważnie traktuje udział w tej imprezie. Nowy trener drużyny Dick Advocaat koniecznie chce odbudować potęgę klubu
Po sezonie w PSV doszło do zmiany trenera i Freda Ruttena zastąpił sławny Dick Advocaat. Podczas Euro 2012 Advocaat prowadził reprezentację Rosji, ale już wcześniej było wiadomo, że po imprezie przestanie prowadzić sborną.

Władze rosyjskiej federacji uzależniły przedłużenie kontraktu od wyniku reprezentacji podczas Euro. Holender poczuł się tym urażony i wcześniej przyjął ofertę PSV.

W Eindhoven od pewnego czasu daje się odczuć pewien niedosyt - klub nie był mistrzem Holandii od 2008 roku. A przecież od 2000 roku do 2008 PSV aż siedem razy sięgał po krajowy prymat. Niczego nie zmieniło to, że w minionym sezonie zespół wywalczył Puchar Holandii.

Po podpisaniu kontraktu Advocaat zapowiedział: - Przychodzę tutaj zdobyć mistrzostwo. Minęło czternaście lat, odkąd prowadziłem PSV, pracowałem w tym czasie w różnych miejscach i zdobyłem doświadczenie. To idealna sytuacja, by wrócić i osiągnąć z tym klubem sukcesy. Miałem bardzo pozytywne wspomnienia z pracy w PSV i mam nadzieję, tak pozostanie po kolejnym okresie. Zawsze mówiłem, że kiedyś tutaj wrócę - tłumaczył.

"Rolnicy", bo taki przydomek nosi zespół PSV, rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu od meczu ze słabiutkim AZSV i wygrali sparing aż 11:0. Jednak pierwsze dni treningów nie zadowoliły surowego i wymagającego Dicka Advocaata. Szkoleniowiec ostrzegł: - Uderzył mnie brak dyscypliny w kilku piłkarzach. Po tak nieudanym sezonie powinni pracować ciężej. Widać dobrze nie wypoczęli w wakacje i niewykluczone, że będę musiał im je przedłużyć.

Miejscowi dziennikarze odebrali te słowa jako sugestię dotyczącą potencjalnego odsunięcia niektórych zawodników od drużyny. Nie wiadomo jednak, o jakie nazwiska chodzi.

Nowy trener postanowił też wzmocnić zespół i m.in. sprowadził z AC Milan doświadczonego Marka van Bommela. Advocaat nie pozostawił złudzeń, jaką rolę w zespole będzie on pełnił. Po meczu towarzyskim z amatorskim AZSV w wypowiedzi dla "De Telegraaf" stwierdził, że Van Bommel planowany jest jako podstawowy zawodnik pierwszego zespołu. - Van Bommel jest kluczowym graczem, ponieważ przedkłada dobro swoje na dobro zespołu. Takiego zawodnika w ostatnich latach brakowało w PSV - komplementował tego gracza szkoleniowiec.

W klubie zostaje także polski bramkarz Przemysław Tytoń. Udany występ naszego zawodnika podczas Euro 2012 spowodował zainteresowanie nim przede wszystkim klubów rosyjskich. Ostatecznie Tytoń nie opuszcza PSV, mało tego - wzmocnił swoją pozycję w klubie. Jego bezpośredni rywal Szwed Andreas Isaksson zrozumiał, że przegrywa rywalizację, i odszedł do Turcji.

Warto podkreślić, że PSV Eindhoven to po Ajaksie Amsterdam najbardziej utytułowany klub piłkarski w Holandii. Był 21 razy mistrzem Holandii, 8 razy zdobywał Puchar kraju, sięgał także po wielkie trofea europejskie. W 1978 roku PSV wywalczył Puchar UEFA, wygrywając finałowy dwumecz z Bastią, a dziesięć lat później drużyna osiągnęła największy swój sukces - wygrała Puchar Europy. W finale Holendrzy okazali się lepsi od Benfiki Lizbona. W normalnym czasie gry było 0:0, a PSV lepiej wykonywał rzuty karne.

Na przestrzeni lat w PSV grało wielu wybitnych zawodników, którzy przeszli do historii futbolu. W PSV występowali m.in. Holendrzy: Hans van Breukelen, Arie Haan, Ronald Koeman, Jaap Stam, Ruud Gullit, Willy van de Kuijlen, Willy i Rene van de Kekhof, Ruud van Nisterlooy, Arjen Roben, Wim Kieft, Duńczycy: Frank Arnesen i Soeren Lerby, Belg Eric Gerets czy Brazylijczycy Ronaldo i Romario. W PSV świetnie pracowali skauci, którzy właśnie w Brazylii wypatrzyli młodziutkiego, 18-letniego wówczas Ronaldo i sprowadzili go do zespołu z Eindhoven.

A 21 i 22 lipca podczas Polish Masters we Wrocławiu kibice będą mogli zobaczyć współczesny PSV Eindhoven prowadzony ręką trener Advocaata. I sami ocenią, jak silny piłkarsko jest PSV.

Zobacz bramki ze pierwszego sparingu PSV z AZSV