Antyreklama piłkarskiego Śląska i Wrocławia: Przerażająca bezkarność kiboli

Agresja kiboli biegających z zamaskowanymi twarzami po całym stadionie, z furią atakujących płot sektora gości, fatalnie kreuje wizerunek piłkarskiego Śląska. Przez szalikowców-bandytów mecz Ligi Mistrzów stał się koszmarną antyreklamą Śląska i Wrocławia
Rozróby kiboli Śląska i Budućnosti, które próbowali wywołać na początku środowego meczu Ligi Mistrzów, wywołały ożywioną dyskusję, prowadzoną nie tylko przez osoby interesujące się piłką nożną. Większość osób podkreśla, że zachowanie kiboli jest poważnym problemem Śląska oraz miasta, problemem, który może mieć wpływ na funkcjonowanie klubu.

Problem z budżetem

Wiadomo, że Śląsk ma problemy finansowe. Drużyna zdobyła mistrzostwo Polski, ale od pewnego czasu funkcjonuje dzięki 12 mln zł pożyczki, jakiej klubowi udzieliło miasto. Budżet drużyny jest bardzo przeciętny i menedżerowie Śląska mają problemy z jego domknięciem. Aby ciąć koszty, Śląsk nie przedłużył kontraktów aż z 11 piłkarzami. A wzmacniając się przed rywalizacją w Lidze Mistrzów, sięgnął po trzech zawodników będących do wzięcia za darmo. A prawdopodobne pozyskanie Tomasza Jodłowca będzie możliwie dzięki temu, że pieniądze wyłożą Zygmunt Solorz oraz miasto, które przekazało Śląskowi kolejne 2 mln zł - tym razem na promocję Wrocławia.

Śląsk musi pozyskiwać pieniądze w inny sposób. Powinien szukać kolejnych sponsorów, reklamodawców, a przede wszystkim nowych kibiców, którzy zapłacą za bilet i przyjdą na stadion obejrzeć mecz. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży biletów praktycznie w każdym klubie na świecie stanowią znaczną część budżetu. Problem w tym, że we Wrocławiu stadionowe rozróby kilkudziesięciu kiboli fatalnie wpływają na wizerunek Śląska.

Odstraszanie widzów i sponsorów

Niestety, zachowanie szalikowców biegających z zamaskowanymi twarzami po całym stadionie, rzucających się na sektor-klatkę gości, aby tam się wedrzeć, to wielki skandal organizacyjny. Z agresywnymi kibolami nie poradzili sobie ochroniarze ani stewardzi. Sytuację na szczęście uratowała policja.

Kibole biegali po całym nowoczesnym stadionie bezkarnie. Nikt nie był w stanie im nic zrobić. Przedzierali się przez sektory, gdzie siedziały rodziny z dziećmi, przez miejsca VIP. To była koszmarna antyreklama imprezy, gorszą trudniej wymyślić. Wielu widzów było przerażonych sytuacją. Część podkreśla, że na razie da sobie spokój z przychodzeniem na mecze Śląska. Bo nie jest tam bezpiecznie.

Prymitywny rewanż

A chyba jeszcze gorsza jest bezradność organizatorów. Jeśli na zbudowanym za setki milionów złotych stadionie jest nowoczesny monitoring, to po coś go tam zainstalowano. Dlaczego nikt nie zatrzymał, nie wyłapał kilkudziesięciu bandziorów i nie wyprowadził ich ze stadionu? Czy Śląsk rozpocznie procedurę nakładania na takich kiboli zakazów stadionowych, czy przejdzie na tymi zdarzeniami tak, jakby nic się nie stało? A może takie zachowanie kiboli będzie normą na wrocławskim stadionie?

I naprawdę niczego nie zmienia fakt, że w Czarnogórze nasi kibice zostali potraktowani skandalicznie. Że wielu bez podawania przyczyny nie wpuszczono na mecz, wielu pobito. Niebywałe, że ekipa Śląska została na stadionie w Podgoricy okradziona, a rzecznik prasowy klubu ciężko pobity. To skandal, za który klub z Czarnogóry powinien być znacznie surowiej ukarany przez UEFA, niż został. Ale to nie upoważnia wrocławian, kibiców Śląska, nikogo, aby w tym mieście, na tym stadionie rewanżować się im w równie prymitywny sposób!

Absolutnie niczego nie zmienia też tłumaczenie, że kibole z Podgoricy prowokowali miejscowych i dlatego ci rzucili się na ich. Czy jeśli na mecz ligowy przyjadą do Wrocławia szalikowcy Legii, Lecha czy Ruchu i będą prowokować tych ze Śląska, to wówczas będą oni mogli znów lecieć przez cały stadion, aby doprowadzić do bójki? Aby się zemścić za prowokację. Czy to będzie usprawiedliwienie i wytłumaczenie dla zezwierzęcenia niewielkiej, ale bardzo widocznej części trybun?

Wulgarny młyn

Choć tak naprawdę ci inni, którzy nie rzucali się na klatkę z Czarnogórcami, w niczym nie są lepsi. Bo jeśli kilka tysięcy kibolskich gardeł w czasie meczu wykrzykuje wulgarne, chamskie hasła, wita piłkarzy rywala okrzykami: "Wypierdalać, wypierdalać!", a potem poprawia skandowaniem: "Kozojebcy", to dyskusja z tą grupą stadionową traci wszelki sens.

I jeszcze jakby mało było tych skandali, grupa kilkudziesięciu bandytów pojechała samochodami za autokarami kiboli z Czarnogóry i już na Słowacji obrzucała je kamieniami. Niszcząc tak, aby ekipa z Podgoricy nie mogła wracać. Jeśli dorzucimy do tego notoryczne kary nakładane na klub przez UEFA za zachowanie szalikowców Śląska podczas meczów wyjazdowych, to obraz całości jest jeszcze bardziej przygnębiający. To wieczne odpalanie zabronionych rac i chwalenie się tym w swoich serwisach. Serwisach, z którymi klub współpracuje. A później spokojnie wypłaca kolejne tysiące euro kar za te race. To jakaś aberracja.

I prawie nigdy nikt oficjalnie nie krytykuje takich skandalicznych zachowań. Teraz tylko rzecznik prasowy Śląska zdecydowanie odciął się i skrytykował bandycki napad na autobusy zaatakowane przez szalikowców na terenie Słowacji. Wcześniej jedynie trener Orest Lenczyk miał odwagę mówić prawdę o kibolach.

To Lenczyk w hotelu w Szkocji na widok wyprowadzanego przez policję szalikowca Śląska miał powiedzieć: "Takich kibiców nie potrzebujemy." I teraz, już po meczu z Budućnostią, stwierdził: "Tak jak tu przywitali tych piłkarzy z Budućnosti, to ja na ich miejscu grałbym na 200 procent mocy". I za takie podejście do szalikowców Lenczyk przez większość z nich nie jest akceptowany. Co, szczerze mówiąc, może być dla trenera powodem do dumy.

Klub i miasto od dawna we wszystkim ustępują szalikowcom Śląska. To szalikowcy zadecydowali o zmianie nazwy ulicy, przy której stoi stadion, oni wybrali kolor krzesełek, ustalili, który sektor będzie ich. Z nimi konsultowano wysokość płotków, tak aby zmieściły się ich flagi. Konsekwentnie zapewniano szalikowców, że stadion chwilowo będzie areną Euro 2012, a później na zawsze stanie się ich domem. No i zachowują się jak u siebie. Bezkarnie robią na stadionie co chcą.GŁOSY Z FORUM WROCLAW.SPORT.PL

Nasz wcześniejszy tekst "Kibole rządzą stadionem" na forum internetowym www.wroclaw.sport.pl wywołała ożywiona dyskusje, polemiki. Oto kilka wybranych fragmentów wypowiedzi.Dramatem było bieganie tych chłopaczków po stadionie. Dwóch przez sektor vip leciało, gdzie za bilet wychodzi 400! Doszedłem do wniosku, że można kupić najtańszy bilet (ja kupuję na sektor A) i spokojnie przemieścić się, tam gdzie ci wygodniej. To są jaja. Czekam czy będą kary stadionowe. MUSZĄ BYĆ. Śląsk zapłacił karę za wyjazd do Czarnogóry 40k. Dlaczego kibice nie dostali kary za to? Dlaczego na następnym meczu znowu mają swobodnie wejść te biegające typy?

kszafraniec

Byłem i już nie pójdę! Organizator nie nadaje się do sprzedaży marchewki "z kartonu" na rogu Kasprowicza ze Żmigrodzką. Brak informacji o wolnych miejscach przed kasa, tak, przed kasą! Pani w kasie nie orientuje się w jakim sektorze siedzą "wyznawcy kultu Śląsk Wrocław". Bufet tylko na parterze, w jednym sprzedają Cole z przykrywką w drugim kiosku bez przykrywki - bo "przykrywka jest zagrożeniem dla piłkarzy". Kilkudziesięciu oszołomów (na dziewiętnaście tysięcy kibiców) biega po trybunach jak po supermarkecie, bez żadnej interwencji "służb", i podobno robią to te same osoby od lat. Czy to naprawdę jest tak trudno wyłapać tych "nawiedzonych" i pozbawić możliwości oglądania meczu?

stachu 44

Od czasów kiedy to Śląsk spadł do III ligi, nie było mi aż tak wstyd. Po powrocie do domu z tego feralnego meczu bałem się zajrzeć na jakikolwiek portal sportowy, bo wiedziałem że pięknych rzeczy o moim ukochanym klubie nie zobaczę. Dużo ludzi chce być na stadionach, chce żeby była pełna frekwencja podczas meczów. Ale jak ona ma być osiągnięta skoro ludzie zamiast cieszyć się piłką nożną to odczuwają zagrożenie ze strony stadionowych bandziorów? Na trybunie C siedzą najwięksi miłośnicy piłki, ale także ludzie, którzy zabierają swoje żony i dzieci na mecz. Co odczuwają kiedy nagle między nimi przechodzą łysole z gołymi klatami? Po czymś takim nie zdziwię się jak nie przyjdą ponownie. To się musi zmienić! Dość hańby!

Achron21

Będą tak rządzić to Śląsk zostanie bankrutem. Zasady są proste. Piłka nożną rządzą pieniądze, a pieniądz robi pieniądz. Jak na stadionie będą się powtarzać takie sceny to ludzie zostaną w domu i stadion będzie pusty. Jak stadion będzie pusty to reklamodawców nie będzie. Nie będzie reklam nie będzie pieniążków. Nie będzie pieniążków nie będzie Śląska. Proste, ale za trudne dla kibolstwa. A jestem pewny, że jak przyjedzie Legia albo Lech to spokojnie przy tej klatce nie będzie.

glabian

To nie kibole tylko zakompleksione małolaty, którym w życiu nic nie wychodzi. W szkole za głupi, żeby się pokazać, do pracy za tępi, żadna normalna dziewczyna z nimi się nigdy nie umówi, więc swoje kompleksy próbują leczyć na stadionie.

pitek36

Rozwiązanie jest proste oddzielić trybunę B od C płotem a na dole zamknąć bramy umożliwiające przejście pomiędzy tymi trybunami i po problemie, teraz można sobie swobodnie przejść z B do C.

psx1