Sport.pl

Grali dla reprezentacji i dla Śląska. Oto poczet kadrowiczów z Wrocławia

256 meczów w reprezentacji Polski mają dotąd łącznie zawodnicy Śląska Wrocław. Jeśli dziś z Estonią w barwach biało - czerwonych zagra Waldemar Sobota to będzie to występ numer 257.
W sumie w barwach kadry narodowej w całej historii Śląska zagrało 28 jego zawodników. Pierwsi byli bramkarz: Klaus Masseli i pomocnik Hubert Skowronek, którzy pojawili się polskiej drużynie podczas meczu z Izraelem - 3 grudnia 1966 roku.

Na kolejnego kadrowicza Śląsk czekał ponad trzy lata. Został nim Lesław Ćmikiewicz, który 2 maja 1970 roku wystąpił w wyjazdowym spotkaniu Śląska. W latach siedemdziesiątych gracze Śląska w reprezentacji odgrywali jednak role epizodyczne. Wyjątkiem był Władysław Żmuda, który w latach 1975-1979 jako piłkarz WKS-u aż 45 razy zagrał w reprezentacji.

Z kolei Tadeusz Pawłowski, najlepszy strzelec wrocławskiej drużyny w Ekstraklasie, z orzełkiem na piersi zagrał tylko pięć razy. Jego partner z ataku - Janusz Sybis - w reprezentacji pojawiał się częściej. Zdobywca 110 goli dla Śląska zagrał w biało-czerwonych barwach osiemnaście razy, strzelając w tych meczach dwie bramki (jedną z nich słynnemu Dino Zoffowi w pojedynku z Włochami).

O wiele częściej gracze Śląska trafiali do kadry w latach osiemdziesiątych. Były mecze, w których występowało nawet sześciu zawodników drużyny z Wrocławia. Paweł Król, Ryszard Tarasiewicz czy kapitan narodowej ekipy Waldemar Prusik przez lata byli filarami reprezentacji.

Posucha przyszła w latach dziewięćdziesiątych, wraz ze spadkiem drużyny do II ligi. Przez ponad piętnaście lat miano ostatniego kadrowicza ze Śląska dzierżył Adam Matysek, który 19 maja 1993 roku wystąpił w spotkaniu przeciwko San Marino. Sytuacja odwróciła się w 2008 roku, po powrocie wrocławian do ligowej elity. Po znakomitej rundzie jesiennej do kadry Leo Beenhakkera powołani zostali Piotr Celeban i Antoni Łukasiewicz. Rok później następny selekcjoner Franciszek Smuda postawił na Janusza Gancarczyka, a po kolejnym roku ponowną szansę na pokazanie się w reprezentacji otrzymał Celeban.

Po raz ostatni piłkarz Śląska zagrał w kadrze w lutym - w ostatnich minutach spotkania towarzyskiego z Portugalią Sebastian Mila zastąpił kapitana reprezentacji Jakuba Błaszczykowskiego.

Teraz okazję do poprawienia swoich statystyk otrzymał Waldemar Sobota. Czy po raz drugi jako zawodnik Śląska zagra w meczu reprezentacji Polski? O tym przekonamy się w środowy wieczór. Początek meczu towarzyskiego z Estonią o godz. 20:45 w TVP1.

Oni grali dla Śląska i reprezentacji

Klaus Masseli, Hubert Skowronek, Lesław Ćmikiewicz, Zygmunt Kalinowski, Józef Kwiatkowski, Zygmunt Garłowski, Władysław Żmuda, Tadeusz Pawłowski, Janusz Sybis, Jan Erlich, Roman Faber, Zdzisław Kostrzewa, Mirosław Pękala, Paweł Król, Roman Wójcicki, Waldemar Prusik, Ryszard Tarasiewicz, Andrzej Rudy, Dariusz Marciniak, Modest Boguszewski, Roman Szewczyk, Janusz Góra, Adam Matysek, Piotr Celeban, Antoni Łukasiewicz, Janusz Gancarczyk, Sebastian Mila, Waldemar Sobota

Zestawienie dotyczące kadrowiczów przygotowała oficjalna strona internetowa Śląska www.slaskwroclaw.pl

Więcej o:
Komentarze (1)
Grali dla reprezentacji i dla Śląska. Oto poczet kadrowiczów z Wrocławia
Zaloguj się
  • jakas1

    Oceniono 1 raz 1

    W rzeczywistości gracze Śląska mają 260 występów w reprezentacji, bo Żmudzie zaniżyła strona klubu o 6 liczbę występów, a Rudemu zawyżyła o dwa występy i jednego gola: w tournee po Ameryce w lipcu 1988 uczestniczył on już jako gracz GKS Katowice.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX