Będą szklane płoty na Stadionie Miejskim. Kibole już nie podskoczą

Już w lutym na nowym Stadionie Miejskim mają się pojawić wielkie ściany ze zbrojonego szkła. Mają one uniemożliwić kibicom przemieszczanie się po trybunach, tak jak miało to miejsce choćby podczas meczu Śląska z Budućnostią Podgorica w Lidze Mistrzów.
Ściany ze zbrojonego szkła mają stanąć między trybunami A i B, B i C oraz A i D. Między trybunami C oraz D ich nie potrzeba, bo tam znajduje się sektor kibiców gości. On już jest oddzielony od reszty specjalnymi płotami.

W ten sposób ogromny Stadion Miejski zostanie przedzielony na cztery mniejsze części. Wspomniane ściany mają mieć wysokość nawet kilku metrów i przechodzić przez całą szerokość trybun. Na esplanadzie pojawią się za to wysokie płoty, które uniemożliwią obejście obiektu dookoła. Całość inwestycji będzie kosztowała 600 tys. zł, a ma się zakończyć w lutym przyszłego roku.

- Ściany ze szkła staną tam, gdzie teraz są barierki łatwe do przeskoczenia. Mają one uniemożliwić kibicom przechodzenie pomiędzy trybunami oraz przyczynić się do łatwiejszej identyfikacji osób znajdujących się na obiekcie - mówi Adam Burak ze stadionowej spółki Wrocław 2012.

Co ciekawe, o instalację takich wygrodzeń prosiło m.in. kibicowskie Stowarzyszenie Wielki Śląsk, współpracujące ze Śląskiem. Jego przedstawiciele organizują na meczach doping i oprawy, a wraz z najbardziej fanatycznymi kibicami wrocławian zasiadają na trybunie B. - Zdaniem ludzi ze stowarzyszenia dzięki takim rozwiązaniom łatwiej będzie im kontrolować to, co dzieje się na tej trybunie oraz dbać o odpowiednie zachowanie kibiców - mówi Burak.

Rzecznik stadionu odwołuje się przy tym do doświadczeń wyniesionych z lipcowego meczu Śląska z Budućnostią Podgorica w Lidze Mistrzów. Wówczas kibole gospodarzy biegali po całym stadionie, przychodzili z trybuny na trybunę, tylko po to, by dostać się blisko sektora kibiców gości. Z utrzymaniem porządku nie potrafili sobie poradzić ani stewardzi, ani ochroniarze. - Przy zainstalowaniu ścian podobne rzeczy nie będą możliwe. Same ogrodzenia zostaną zaś tak zaprojektowane, by nie ograniczały widoczności kibicom - kończy rzecznik stadionu.

Z instalacji szklanych ścian zadowoleni są przedstawiciele Śląska Wrocław. - One na pewno zwiększą bezpieczeństwo na obiekcie, a przy okazji ułatwią nam organizację spotkań. Wiadomo, że stadion jest ogromny, a służby porządkowe czy informacyjne wszystkich kibiców nie przypilnują. Poza tym takie rozwiązania stosowane są także na nowoczesnych stadionach w Gdańsku i Krakowie i znakomicie się sprawdzają - mówi Małgorzata Korny - dyrektor bezpieczeństwa Śląska Wrocław.

Czy szklane płoty na Stadionie Miejskim to dobry pomysł