Miasto daje na Śląsk najwięcej kasy w Polsce. Zobacz jak mają inni [PORÓWNANIE]

W 2012 roku Wrocław w różnych formach przekazał na funkcjonowanie Śląska około 16 mln. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda finansowe zaangażowanie innych polskich miast w polski futbol.
W Polsce są miasta, które podobnie jak Wrocław mają udziały w swoich klubach piłkarskich. Do takich należą choćby Zabrze jako główny akcjonariusz Górnika, Kielce jako inwestor w Koronie czy Kraków będący współwłaścicielem Cracovii. Szczególnie w tych dwóch ostatnich przypadkach władze miast robią wiele, by się z futbolu wycofać. Na razie im się to jednak nie udaje.

Kielce w 2011 r. ogłosiły przetarg na znalezienie inwestora dla Korony, ale ostatecznie nikt do niego nie przystąpił. Z kolei Kraków już w 2012 r. chciał sprzedać większość swoich akcji w klubie i tym samym załatać własną dziurę w budżecie. Z wystawionych 73 570 udziałów nabywców znalazło zaledwie 112. Zamiast szacowanych ponad 30 mln zł miasto zyskało na tej operacji jedynie 52 tys. zł i nadal ma prawie 40 proc. akcji w klubie, którego głównym inwestorem jest Comarch. Firma Janusza Filipiaka - w przeciwieństwie do Polsatu - pieniądze na funkcjonowanie Cracovii wykłada jednak od lat.

Są jednak także miasta, które w futbol dopiero się zaangażowały, a do takich należy choćby Bielsko-Biała. Za 74 tys. zł miasto kupiło większość udziałów w Podbeskidziu, a w 2013 r. przeznaczy na funkcjonowanie klubu 3,2 mln zł.

Z naszych wyliczeń wynika, że Wrocław w 2012 roku przekazał na funkcjonowanie Śląska około 16 mln zł. W tej kwocie zawiera się pożyczka 12 mln zł, w ramach której miasto 6 mln zł dało za siebie, a 6 mln zł za Zygmunta Solorza. Według pierwotnych planów miało być tak, że obie strony przekażą po 12 mln zł na podniesienie kapitału akcyjnego. Miliarder się jednak na to nie zgodził.

Zestawienie szacunkowych kwot jakie poszczególne miasta przekazały w roku 2012 na kluby piłkarskie

Śląsk Wrocław: 16 mln zł

Piast Gliwice: 12,5 mln zł

Lechia Gdańsk: 4,3 mln zł

Jagiellonia Białystok: 4 mln

Korona Kielce: 4 mln zł

Górnik Zabrze: 4 mln zł

Pogoń Szczecin: 3 mln zł

Widzew Łódź 1,1 mln zł

ŁKS Łódź: 1 mln zł

Ruch Chorzów: 350 tys. zł

Lech Poznań: 330 tys. zł

GKS Bełchatów: 300 tys. zł

Podbeskidzie Bielsko - Biała: 60 tys. zł

Cracovia Kraków: 5 tys zł

Zagłębie Lubin: 0

Wisła Kraków: 0

Polonia Warszawa: 0

Legia Warszawa: 0