Wyjątkowa oprawa finału Pucharu Polski. Hymny Śląska i Legii przed meczami. Który najładniejszy?

Dwa mecze, do tego wielka celebra - hymny Śląska i Legii przed pojedynkami, nagroda finansowa - 500 tysięcy złotych dla zwycięzcy oraz 100 tysięcy dla przegranego - to pomysł prezesa PZPN na tegoroczny finał Pucharu Polski.
Która propozycja na hymn Śląska podoba Ci się najbardziej? Podyskutuj na naszym Facebooku >>

Śląsk zmierzy się w finale z Legią. Pierwszy mecz odbędzie się 2 maja we Wrocławiu, a rewanż 8 maja w Warszawie. Prezes Zbigniew Boniek chce, aby na każde spotkanie weszło 3 tysiące kibiców gości. Na poniedziałek "Zibi" zaprosił prezesów Legii Bogusława Leśnodorskiego i Śląska Piotra Waśniewskiego, a także szefów bezpieczeństwa obu klubów.

Roman Kołtoń na Polsatsport.pl. napisał, jakie plany dotyczące organizacji finału Pucharu Polski ma Zbigniew Boniek, prezes PZPN.

- Chcemy, aby na obu spotkaniach finału Pucharu Polski w 2013 roku pojawiły się zorganizowane grupy kibiców gości. 3 tysiące fanów Legii we Wrocławiu, a także 3 tysiące sympatyków Śląska w Warszawie - powiedział prezes PZPN. - Sam jestem ciekaw, jak tegoroczny finał zostanie odebrany przez kibiców. PZPN dołoży ze swojej strony wszelkich starań, aby to było wielkie święto. Kto wie, jakie wyciągniemy wnioski na przyszłość - mówi. Zarazem Boniek dodaje: - Na dziś jest jednak kilka pytań, na które odpowiedź poznamy 2 i 8 maja. Choćby pytanie o frekwencję - kończy. Wydaje się realne, aby na pierwszym spotkaniu we Wrocławiu zjawiło się co najmniej 30 tysięcy sympatyków futbolu.

Na koszulkach zawodników znajdzie się logo Pucharu Polski. Samo wręczenie pucharu nastąpi na trybunie - tak jak w ostatnich latach dzieje się np. na mistrzostwach świata, Europy czy w Lidze Mistrzów.

Ponadto Boniek ustanowił nagrody dla obu klubów, zarówno dla zwycięzców, jak i dla przegranych. Triumfator zgarnie aż pół miliona złotych. Przegrana drużyna dostanie 100 tys. zł. Jest więc o co walczyć, zwłaszcza ze względu na obecną sytuację finansową Śląska.

Boniek zamierza oba spotkania nadzwyczajnie celebrować. Oba kluby zostaną zaprezentowane na kwadrans przed pierwszym gwizdkiem - łącznie z hymnami. Tuż przed pierwszym gwizdkiem odegrany zostanie Mazurek Dąbrowskiego.

Hymnem Legii jest utwór Czesława Niemena "Sen o Warszawie". A hymn Śląska?

- Śląsk nie ma jeszcze oficjalnego klubowego hymnu - mówi Przemysław Piwowarski, prezes Stowarzyszenia "Wielki Śląsk". - Teraz prezes klubu Piotr Waśniewski zwrócił się do nas o wytypowanie utworu, który zostanie odśpiewany przed meczami z Legią. Wybierzemy z trzech pieśni: Waldemara Kasty "Śląsk Wrocław", drugi utwór to "Nasze serca biją za Śląsk" oraz Wielki Śląsk mistrzowie Polski - wylicza.

Posłuchajcie propozycji na hymn Śląska:

Waldemar Kasta - "Śląsk Wrocław""Nasze serca biją za Śląsk"Legion Szczęśliwa - "Wielki Śląsk"Hymn Legii - "Sen o Warszawie"Która propozycja na hymn Śląska podoba Ci się najbardziej?