Lista najbogatszych Polaków "Wprost": właściciel Śląska Zygmunt Solorz ma 10,5 mld zł!

W rankingu 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" właściciel Śląska Zygmunt Solorz-Żak jest drugi. Jego majątek oszacowano na 10,5 mld zł. Po spłaceniu kredytu zaciągniętego na zakup Polkomtela Solorz będzie tak samo bogaty jak Roman Abramowicz, do którego należy Chelsea Londyn.
Polub nas na Facebooku i żyj sportem razem z nami >>

Jan Kulczyk jest według "Wprost" najbogatszym Polakiem piąty rok z rzędu. Jednocześnie od 2008 roku prawie podwoił swoją fortunę - jeszcze pięć lat temu jego majątek był szacowany na 6,7 mld zł, obecnie to 12,5 mld zł.

Kulczyk liderem

W tegorocznej edycji "Wprost" także sklasyfikował Kulczyka na pierwszym miejscu, jednak razem z nim sklasyfikowany został jego syn - 33-letni Sebastian, który od początku przyszłego roku przejmie stery w Kulczyk Investments - najważniejszej spółce rodzinnego holdingu.

Najważniejszą częścią finansowego imperium Kulczyków jest 3-procentowy pakiet akcji globalnej firmy browarniczej SABMiller produkującej takie marki piwa, jak: Grolsch, Pilsner Urquell czy Tyskie - jego wartość wynosi ponad 7,8 mld zł. Kulczyk intensywnie inwestuje też na całym świecie w projekty wydobywcze, zwłaszcza ropy i gazu. Prowadzi obecnie ponad 100 projektów w 27 krajach na czterech kontynentach. Kulczyk inwestuje też w energetykę, w tym m.in. w energię odnawialną - zamierza m.in. zbudować farmy wiatrowe na Bałtyku i elektrownię węglową w gminie Pelplin. Do jego majątku należy też doliczyć nieruchomości, których wartość szacowana jest na ponad miliard złotych.

Solorz byłby liderem, gdyby nie kredyt

23 mld zł - tyle warte są w sumie trzy największe spółki należące do Zygmunta Solorza-Żaka. Polkomtel jest wart ok. 15 mld zł, Cyfrowy Polsat i telewizja Polsat 6,8 mld zł, a zespół elektrowni Pątnów - Adamów - Konin ok. 1,5 mld zł. Solorz byłby więc najbogatszym Polakiem, gdyby nie olbrzymi kredyt, który zaciągnął na kupno operatora komórkowego. "Wprost" ocenia jego majątek na 10,5 mld zł (o 2 mld zł więcej niż w ubiegłym roku).

"Wprost" pisze, że jeśli Solorz spłaci kredyt, to będzie dysponował majątkiem porównywalnym do Romana Abramowicza, właściciela Chelsea, i trafi do pierwszej setki najbogatszych ludzi na świecie.

Solorz jest bardzo bogaty, a należący do niego (w 51 proc.) piłkarski Śląsk przeżywa problemy finansowe. Klubowi brakuje pieniędzy, a piłkarzom wciąż nie wypłacono premii za zdobycie rok temu mistrzostwa Polski.

Solorz od wielu miesięcy jest w sporze z władzami Wrocławia. Gmina Wrocław ma 49 proc. udziałów w klubie. Miliarder uważa, że nie będzie tylko dokładał do klubu piłkarskiego. Musi mieć jakiś biznes, który pozwoli mu na finansowanie drużyny piłkarskiej. Poza tym domaga się od miasta zwrotu około 20 mln zł - na tyle wycenił swój wkład w prace przygotowawcze.

Inni właściciele klubów piłkarskich w rankingu26. Bogusław Cupiał1,04 mld zł(Wisła Kraków)
31. Józef Wojciechowski950 mln zł(do niedawna Polonia Warszawa)
34. Mariusz Walter850 mln zł(Legia Warszawa)