Sport.pl

List otwarty ludzi wrocławskiej kultury: Stop dla brutalnej przemocy kiboli Śląska

Po pobiciu kuratora Muzeum Współczesnego przez kiboli Śląska oraz po wydarzeniach związanych z wykładem prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim ludzie związani z wrocławską kulturą opublikowali list otwarty, nawiązujący do tych zdarzeń.
Stanowczo sprzeciwiamy się faszyzacji życia publicznego we Wrocławiu. Akty brutalnej przemocy na ulicach miasta nie mogą być dłużej tolerowane. W nocy z 6 na 7 lipca we Wrocławiu został pobity przez kiboli Śląska Wrocław kurator Muzeum Współczesnego Wrocław. To już trzecia znana nam brutalna napaść na pracownika instytucji kultury we Wrocławiu w ciągu ostatniego półrocza. W marcu Galeria BWA we Wrocławiu zmuszona była odwołać zaplanowane projekcje filmowe z obawy przed atakiem maszerujących pod oknami galerii zwolenników NOP-u. To, co się stało na wykładzie Zygmunta Baumanna na Uniwersytecie Wrocławskim, widziała cała Polska.

To z hasłem "Śląsk Wrocław" na ustach, napastnicy atakują młodych, kulturalnych ludzi na ulicy - naszych twórców i naszych widzów. Zacznijmy więc od tego. Domagamy się , aby władze Klubu publicznie odcięły się od nacjonalistycznej ideologii, przyświecającej własnym kibolom. Domagamy się, aby władze klubu wdrożyły aktywną politykę antyrasistowską w ramach swojej działalności.

Domagamy się większego bezpieczeństwa publicznego dla wszystkich - bez względu na narodowość, wyznanie, poglądy, wygląd czy orientację seksualną.

Podpisali:

Mariusz Hermansdorfer - dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Marek Puchała - dyrektor BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej

Mariusz Jodko - dyrektor Galerii Entropia

Andrzej Kosendiak - dyrektor naczelny NFM, Filharmonii Wrocławskiej

Zbigniew Kupisz - członek zarządu Fundacji Centrum Sztuki Mediów WRO

Krzysztof Mieszkowski - dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu

Dorota Monkiewicz - dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław

Więcej o:
Komentarze (63)
List otwarty ludzi wrocławskiej kultury: Stop dla brutalnej przemocy kiboli Śląska
Zaloguj się
 • n-mantic

  Oceniono 208 razy 94

  Co to ma kurna znaczyć, żeby jakiś NOP decydował jakie wystawy, koncerty, wykłady miały się odbywać w mieście? Pajace, co w silnej grupie starają się agresją narzucić innym prymitywne przekonania. Ci ludzie zamiast wsłuchać się, najpierw zareagują agresją wodzeni za nos przez śmiesznych liderów, którym wydaje się że posiedli wiedzę o świecie. Gość na zdjęciu powinien dostać już zakaz stadionowy, ostatnio wczuł się w rolę sprawiedliwego sędziego co to wszędzie widzi niesprawiedliwość medialną itp. A sam, co drugi tekst kłamliwy, tyle że prawda nie dociera do adresatów. A w grupie niczym sadyści lubią sprowadzać innych do roli ofiar co muszą się (wg. tych ptasich móżdżków) tłumaczyć ze swoich poglądów, upodobań itp. Odgrywają rolę sędziów bo naczytali się hstorii i wydaje im się teraz mogą osądzać. To nie oni tu rządzą, nie podoba mi się sk.....ństwo, ten NOP niech nie mysli że będzie ustawiał tu życie w mieście podpierając się poplątanymi teoriami tego kulturalno-oświatowego instruktora stadionowego co wiedzę czerpie z najbardziej prymitywnych stereotypów. To tyle.

 • bamapo

  Oceniono 195 razy 85

  W pierwszej kolejności miasto powinno zaprzestać pośredniego finansowania tej hołoty poprzez zamknięcie kurka z kasą dla śląska.

 • kaziuniek-is-one

  Oceniono 130 razy 60

  Jako mieszkaniec Wrocławia proszę, aby miasto przestało finansować klub Śląsk Wrocław, który jest radością jedynie dla kiboli.

 • przemo1033

  Oceniono 48 razy 36

  Dlatego mamy w kraju mamy jak mamy. O ile jeszcze przypomnienie o Żołnierzach Wyklętych miało sens, tak naczytali się bzdur w książkach różnego różnego nacjonalistów i mamy efekt. Polak nie potrafi zrozumieć że bycie patriotą nie oznacza bycie antysemitą. Te same buraki przynoszą nam wstyd za granicą. Odnośnie Sląska to przez nich Dudi przestanie finansować Śląsk i my normalni kibice będziemy musieli oglądać drużynę w III lidze. Taki jest efekt rządów ludzi niedouczonych, chorych z kompleksów. Dudi weź ich za mordę i w wagony, wysłać pod granicę wschodnią. Tam z Upa będą mogli prowadzić walki

 • odra-1305

  Oceniono 94 razy 32

  całym sercem popieram!

 • 3miastoorg

  Oceniono 80 razy 30

  Czarna pała

  Młodocianej kołtunerii nacjonalistycznej

  W imię ojca, ducha, syna
  Skinhed dzień swój rozpoczyna
  W imię ojca, syna, ducha
  Jajecznicę pcha do brzucha
  Gdy śmierdzące wzuwa glany
  Wzrusza się na widok mamy
  Na ulicę więc wychodzi
  Pierdzi, beka, charcze, szkodzi
  Cztery bełty w sobie mieści
  Pełne katolickiej treści
  Gdy spotyka łysych braci
  Chętnie emerytów szmaci
  Tłucze ludzi na ulicy
  Choć to przecież katolicy
  Kiedy w bramie puszcza pawia
  To duchowo się odnawia
  Na koncertach panków bije
  Wielbiąc w sposób ten Maryję
  A w niedzielę do kościoła
  Proboszcz łyse pały woła
  Błogosławi móżdżki ptasie
  I napletki na kut sie
  Proboszcz lubi swych chłopaków
  Kościół stawia na ciemniaków
  Do finału wiersz już zmierza
  Chcemy skina na papieża!

  Anotni Kozłowski Styczeń 1994 roku

 • kecajwroclaw

  Oceniono 46 razy 12

  Może partia PIS lekko się ogarnie i opamięta i przestanie legitymizować tych oszołomów. Ludzię tacy jak Zieliński ze zdjęcia to zwykli bandyci.

 • piotr_ze_wsi

  Oceniono 102 razy 12

  Czy któryś z kiboli zapozna się z listem ludzi kultury? Nie sądzę, bo kibice Śląska nie czytają gazet.

 • andrzejzaremba

  Oceniono 106 razy -2

  No to teraz już wszyscy wiemy, kto jest bee a kto nie. Nie ma to iść najprostszą drogą i stygmatyzmować kibiców Śląska. Bo wiadomo, że wszyscy ze stadionu to bydło i faszyści. A może któryś z sygnatariuszy tego listu wybrałby się kiedyś na stadion i zobaczył, jak jest naprawdę. Bo chyba jest tak, że większość z tych ludzi nigdy tam nie była, ale wiadomo, jak jest - 'nie znam się, to się wypowiem'.
  W żaden sposób nie usprawiedliwiam bicia, ale czy racja jest tylko po jednej stronie? Dlaczego nikt jakoś do tej pory nie zajął się tym, kim naprawdę był Bauman i co robił, gdy był niewiele starszy od ludzi, którzy teraz nie chcą go widzieć w sali Uniwersytetu...
  www.youtube.com/watch?v=RQjRldUn8BA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX