Kto piłkarskim mistrzem, kto spadnie z ligi, kto objawieniem, który będzie Śląsk? Zobacz typy dziennikarzy

Dziennikarze zajmujący się piłką nożną typują swoje przewidywania na nowy sezon piłkarskiej ekstraklasy: - Czy Śląsk Wrocław będzie mistrzem, a Zagłębie Lubin zagra w pucharach? Kto będzie "Czarnym Koniem" sezonu?
Ruszył nowy sezon piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy. Wszystkich kibiców futbolu pasjonują pytania: Która drużyna zostanie mistrzem Polski? Kto spadnie z ligi, a kto awansuje do pucharów? Kto będzie królem strzelców, a kto "Czarnym Koniem" rywalizacji? Jak w nowym sezonie zagrają nasze zespoły - Śląsk Wrocław i Zagłębie KGHM Lubin.

Wśród dziennikarzy zajmujących się futbolem przeprowadziliśmy sondę, dotyczącą nowego sezonu. Każdy z dziennikarzy odpowiedział na osiem pytań, dotyczących rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy. Swoje typy dotyczące sezonu 2013/14 przedstawili: Robert Skrzyński (Polskie Radio Wrocław, komentator Canal+), Michał Ciepielski (wrocławski dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej) oraz dziennikarze "Gazety Wyborczej Wrocław" i wroclaw.sport.pl: Artur Brzozowski, Michał Karbowiak i Dawid Antecki.

Typowaliśmy odpowiedzi na pytania

1. Kto będzie piłkarskim mistrzem Polski?

2. Kto zagra w europejskich pucharach?

3. Kto spadnie z ekstraklasy?

4. Kto będzie królem strzelców?

5. Na którym miejscu ligę zakończy Śląsk Wrocław?

6. Na którym miejscu ligę zakończy Zagłębie KGHM Lubin?

7. Jak daleko Śląsk zajdzie w Lidze Europy?

8. Kto będzie czarnym koniem rozgrywek ekstraklasy?

Oto nasze typy

1. Kto będzie mistrzem Polski?

Robert Skrzyński

Największe szanse na wywalczenie tytułu ma Legia. Do drużyny dołączyli Helio Pinto, Dossa Junior czy też Henrik Ojamaa, a przecież w składzie zespołu Jana Urbana i tak byli już klasowi gracze. Kluczem mogą być zawodnicy rezerwowi. Legia ma szeroką kadrę i w przypadku spotkań pucharowych i kontuzji szkoleniowiec ma w kim wybierać.

Dawid Antecki

Legia, Lech lub Śląsk. Wiele zależało będzie od postawy tych drużyn w europejskich pucharach. Paradoksalnie większe szanse na mistrzowski tytuł mogą mieć te zespoły, które szybciej odpadną z walki o Ligę Mistrzów czy Ligę Europy. Rywalizacja w fazie grupowej europejskich pucharów i wydłużone tegoroczne rozgrywki ekstraklasy sprawią, że w tym roku drużynom będzie trudniej wytrzymać trudy całego sezonu. Na papierze najmocniejszy skład wydaje się mieć Legia. Trener Urban będzie miał do dyspozycji po dwóch niemal równorzędnych piłkarzy na każdą pozycję. Z drugiej strony warszawski zespół różnie radzi sobie z presją, dlatego groźnymi rywalami do końca mogą być Lech i Śląsk, które podobnie jak "Legioniści" dokonały kilku ciekawych wzmocnień.

Michał Karbowiak

Lech. Poznaniacy w zeszłym sezonie tytuł przegrali nieznacznie, głównie przez zbyt defensywny styl w decydującym spotkaniu z Legią w Warszawie. Jeśli lato dało im więcej pewności, odzyskają koronę. Lech od lat ma najlepszy skauting w kraju, w transferach nie myli się prawie w ogóle, a ostatnio jest dość konsekwentnie wzmacniany. 

"Kolejorz" wygląda na drużynę budowaną nieco mniej chaotycznie od Legii, każdy jego ruch zdaje się wcześniej przemyślany. O tym, czy drużyna trenera Rumaka sięgnie po tytuł, zdecyduje dyspozycja napastników Łukasza Teodorczyka i Bartosza Ślusarskiego. Jeśli będą oni skuteczniejsi od warszawskiego duetu Dwaliszwili-Saganowski, mistrzostwo wróci na ul. Bułgarską.

Michał Ciepielski

Ubiegły sezon Legia zakończyła z przewagą 20 punktów nad trzecim w tabeli Śląskiem, Lech zdobył wicemistrzostwo, mając nad wrocławianami przewagę 14 punktów. Dlatego jeśli nie zdarzy się nic niespodziewanego, to walka o tytuł ponownie rozstrzygnie się pomiędzy drużynami z Warszawy i Poznania. Dodatkowo przed rozpoczęciem rundy jesiennej oba zespoły poważnie się wzmocniły. Jeśli kluczowych dla obu drużyn piłkarzy ominą kontuzje, to bardzo trudno wskazać zespół, który będzie w stanie zagrozić ich dotychczasowej pozycji. Emocji w walce o tytuł może jednak dostarczyć podział punktów po części zasadniczej sezonu.

Artur Brzozowski

Ligę znów zdecydowanie zdominują Legia z Lechem. Możliwości finansowe tych klubów - głównie Legii - przekładają się na ich potencjał piłkarski. Ilościowo i jakościowo Legia oraz Lech, jak na polskie warunki, mają bardzo silną kadrę. Szczególnie Legia. Sezon będzie długi, dlatego szeroka kadra, mocna ławka rezerwowych odegra duże znaczenie. Faworytem jest Legia, ale poznańską ekipę stać na sprawienie niespodzianki. Bo trener Mariusz Rumak ma zadatki na lepszego szkoleniowca niż Jan Urban.

2. Kto zagra w europejskich pucharach

Robert Skrzyński

Oprócz Legii powinien to być Śląsk i Lech. Chciałbym, żeby o puchary walczył także kolejny dolnośląski zespół, czyli KGHM Zagłębie Lubin. Drugi etap rozgrywek może być jednak bardzo ciekawy i wszystko jest możliwe.

Dawid Antecki

Legia, Lech, Śląsk i Jagiellonia. Poza wymienioną czołową trójką czarnym koniem rozgrywek może być zespół z Białegostoku. Pod wodzą nowego trenera Piotra Stokowca drużyna "Jagi" może napsuć krwi niejednej ekipie z czołówki tabeli. Dla 41-letniego szkoleniowca to pierwszy sezon, w którym będzie mógł pracować w normalnych warunkach, bo takich na pewno nie miał w warszawskiej Polonii. Co prawda Jagiellonię opuścił Tomasz Frankowski, ale Stokowiec będzie szukał alternatyw wśród młodych zawodników, tak jak robił w klubie ze stolicy.

Michał Karbowiak

Lech, Legia i Śląsk. Sytuacja powinna przypominać tę z zeszłego sezonu - drużyny z Poznania i Warszawy będą bić się o tytuł, a Śląsk przewodzić ścigającemu ich peletonowi. Do pucharów mogą aspirować także Lechia Gdańsk, Jagiellonia Białystok i Zagłębie Lubin.

Michał Ciepielski

Oprócz Legii i Lecha największe szanse występu w europejskich pucharach wydaje się mieć Śląsk. Choć trener wrocławian Stanislav Levy przyznał, że nie otrzymał od władz klubu żadnego celu minimum, to jednak w stolicy Dolnego Śląska chyba nikt nie wyobraża sobie, żeby jego drużyna nie walczyła o miejsce na podium. Wśród rywali Śląska wymienić jednak należy wzmocnione przed sezonem zespoły: Piasta Gliwice, Lechii Gdańsk czy KGHM Zagłębia Lubin.

Artur Brzozowski

Legia, Lech i pewnie Śląsk. Wrocławianie od trzech sezonów są w czołówce ligowej, mają kilku klasowych graczy, nabrali doświadczenia i pewności siebie. Ale mistrzostwo będzie poza ich zasięgiem, bo zbyt słabo grają w defensywie. O ostatnie miejsce pucharowe powalczą: Jagiellonia, może Lechia Gdańsk. Ciekawy jestem postawy Piasta Gliwice, który w minionym sezonie był rewelacją ekstraklasy. W Wisłę Kraków nie wierzę. Zagłębie Lubin nie zagra w pucharach. Do pierwszej ósemki ligi zakwalifikują się: Legia, Lech, Śląsk, Jagiellonia, Lechia, Piast, Górnik, Wisła lub Zagłębie.

3. Kto spadnie z ekstraklasy?

Robert Skrzyński

Widzew Łódź i Ruch Chorzów. Trener Radosław Mroczkowski będzie miał duże problemy z tym, aby znów łódzką młodzieżą zawojować ligę. Ruch końcówkę poprzedniego sezonu miał fatalną i gdyby nie degradacja Polonii Warszawa, byłby już w I lidze. W zespole trenera Jacka Zielińskiego nie doszło do wielu zmian, a dodatkowo drużynę może opuścić Maciej Jankowski. Problemy z utrzymaniem może mieć także Pogoń Szczecin.

Dawid Antecki

Pogoń Szczecin i Ruch Chorzów. W poprzednim sezonie to właśnie te drużyny prezentowały się najsłabiej. Poza tym oba zespoły przed obecnymi rozgrywkami nie dokonały spektakularnych wzmocnień.

Michał Karbowiak

Podbeskidzie Bielsko-Biała, Widzew Łódź. Bielszczanie w zeszłym roku uratowali się cudem, w tym nie powinni już tego powtórzyć. Widzew od lat działa w warunkach patologicznych (stan upadłości), co sezon traci swoich najlepszych zawodników. Kiedyś musi się to przełożyć na spadek z ekstraklasy, bo młodzieżą i średniakami trener Radosław Mroczkowski nie może co sezon ratować ligi dla Łodzi. W zeszłym roku w utrzymaniu pomógł mu rewelacyjny początek. Teraz takiego się nie spodziewam.

Michał Ciepielski

Już na początku sezonu jako głównego kandydata do spadku można wskazać zespół Widzewa Łódź. PZPN nałożył na łodzian zakaz transferowy i konieczność ograniczenia wynagrodzenia dla nowych graczy, z klubu odeszło kilku ważnych zawodników, m.in. Łukasz Broź i Marcin Stępiński. Trudno jednak wskazać drugą drużynę, która spadnie z ligi. Walka o utrzymanie będzie się toczyła do ostatniej kolejki, ale trudno pozytywnie ocenić sytuację Wisły Kraków, Pogoni Szczecin czy Cracovii.

Artur Brzozowski

Nasza słaba liga równa w dół, dlatego więcej klubów walczyć będzie o uniknięcie degradacji niż o puchary. Na dole znajdzie się Ruch Chorzów, który organizacyjnie i finansowo podąża drogą Polonii Warszawa. Poza tym Zawisza Bydgoszcz z Pawłem Strąkiem i Sebastianem Dudkiem - obok Stevanovicia - najbardziej statycznymi piłkarzami ligi, problemy może mieć utrzymywany za grosze Widzew oraz Podbeskidzie. I na pewno Cracovia będzie się bronić przed degradacją - przecież pisarz Jerzy Pilch bezgranicznie zakochany w "Pasach" wciąż musi mieć powód do mistycznego, egzystencjalnego cierpienia. Spadną: Ruch i Zawisza albo Podbeskidzie.

4. Kto będzie królem strzelców?

Robert Skrzyński

Nie ma zdecydowanego faworyta. W czołówce powinien znaleźć się Marek Saganowski (jeśli tylko ominą go problemy zdrowotne) czy Łukasz Teodorczyk. We Wrocławiu bardzo liczymy na Marco Peixao. Strzelec dwóch bramek z Rudarem Pljevlja może okazać się czarnym koniem tej rywalizacji. Nie zapominajmy także o Michale Papadopulosie z KGHM Zagłębia Lubin.

Dawid Antecki

Marco Paixao. Mając do dyspozycji kreatywnego Sebastiana Milę i dynamicznych skrzydłowych: Waldemara Sobotę, Sylwestra Patejuka czy Sebino Plaku, szanse na koronę króla strzelców wzrastają. A do wrocławskiego zespołu być może dołączy jeszcze jego brat bliźniak Flavio, więc obaj na pewno skorzystają na tej współpracy. Taka mieszkanka może dać Portugalczykowi całkiem niezły wynik strzelecki na koniec sezonu. Były napastnik Ethnikosu Achnas ma predyspozycję do tego, żeby stać się gwiazdą ligi. Może nawet na miarę Ljuboji, ale z bardziej przyziemnymi zarobkami.

Michał Karbowiak

Wladimer Dwaliszwili z Legii. W formie fizycznej to najbardziej uniwersalny zawodnik polskiej ekstraklasy. Dobry technicznie, silny, potrafiący się znaleźć w polu karnym. Jeśli mecz z Rudarem Pljevlja nie był wypadkiem przy pracy, to o koronę powalczy Marco Paixao. Sebastian Mila od lat czekał na dobrego odbiorcę prostopadłych piłek. Może to właśnie teraz.

Michał Ciepielski

Kandydatów jest co najmniej kilku. Szansę mają z pewnością: Łukasz Teodorczyk z Lecha Poznań, Marco Paixao ze Śląska Wrocław, Wladimer Dwaliszwili i Marek Saganowski z Legii Warszawa. Trudno wytypować zwycięzcę, bo czy przed rozpoczęciem ubiegłego sezonu ktokolwiek stawiał na Roberta Demjana?

Artur Brzozowski

Prawdziwych snajperów na naszych boiskach już nie ma. Ostatni, który miał wieczny "głód strzelania" bramek - Tomasz Frankowski zakończył karierę. Jest wprawdzie jeszcze Marek Saganowski, ale trener Legii będzie rotował składem i "Sagan" czy Dwaliszwili nie zawsze pograją przez 90 minut. Najlepszy strzelec ligi nie zdobędzie zbyt wielu bramek, na pewno mniej niż 20. Jeśli nie Dwaliszwili, to może Łukasz Teodorczyk z Lecha?

5. Na którym miejscu ligę zakończy Śląsk Wrocław?

Robert Skrzyński

Śląsk ma wszelkie dane ku temu, żeby walczyć o najwyższe trofea. Powinien zakończyć ligę na drugim miejscu - za Legią, a przed Lechem Poznań. Warunek jest jednak jeden - sprawy właścicielsko-finansowe w klubie muszą zostać uregulowane. W innym przypadku zawodnicy nawet podświadomie mogą stracić motywację. No i ważne jest to, żeby w zespole pozostał Waldemar Sobota.

Dawid Antecki

1.-3. miejsce. Wrocławianie dokonali ciekawych wzmocnień. Wreszcie trener Levy kadrę Śląska może uważać jako swój autorski projekt. Piłkarzy, których uważał za niepotrzebnych, jak Diaz, Voskamp czy Elsner, pozbył się. Co prawda Czechowi "podkradziono" też kluczowych zawodników - Piotra Ćwielonga i Marcina Kowalczyka. Mimo to Levy nie zmienił swojej wizji zespołu i nadal nastawia wrocławskich piłkarzy na grę ofensywną i coraz bardziej kombinacyjną. Wrocławianie mają papiery na to, żeby bić się o miano najlepszej drużyny w Polsce.

Michał Karbowiak

Na pucharowym. Wrocławianie mimo roszad wciąż wyglądają na jedną z najsilniejszych kadrowo drużyn w lidze. Ich mecz z Rudarem mógł zachwycić. Jeśli dołożą do tego pewność w defensywie, będą groźni dla każdego. Klucz do sukcesów nadal jest ten sam co przez lata. Nazywa się Sebastian Mila.

Michał Ciepielski

Śląsk będzie walczył o miejsce na podium. Wrocławianie mogą się pochwalić bardzo mocną linią pomocy i wszystko wskazuje na to, że także skutecznym napastnikiem. Dwie bramki strzelone przez Marco Paixao Rudarowi Pljevlja napawają optymizmem, nawet biorąc pod uwagę poziom sportowy czarnogórskiej drużyny. Siła ofensywna zespołu zapewne jeszcze wzrośnie, gdy klub dojdzie do porozumienia z Flavio Paixao. Jednym z najważniejszych problemów Śląska jest jednak defensywa. Po odejściu Marcina Kowalczyka i kontuzji Rafała Grodzickiego trener Stanislav Levy ma bardzo małe pole manewru w tej formacji, dlatego konieczne jest szybkie pozyskanie obrońcy.

Artur Brzozowski

Śląsk ma szansę być drużyną grającą bardzo efektowny, widowiskowy futbol. Takie mecze będą się podobać kibicom. Jednak efektowność gry nie musi być równoznaczna ze skutecznością. W polskiej lidze obowiązuje bezwzględna fizyczna walka, bieganie i zasada - słabsza kość pęka. W starciach z siłowymi rywalami Śląsk może mieć kłopoty. Poza tym defensywa nie jest mocną stroną ekipy trenera Levego. Trzecie, czwarte miejsce jest w zasięgu tej drużyny. Wyżej w tabeli nie skończą.

6. Na którym miejscu ligę zakończy Zagłębie KGHM Lubin?

Robert Skrzyński

Bardzo trudne pytanie. Awans do grupy mistrzowskiej jest obowiązkiem, a potem wydarzyć może się wszystko. Z pewnością 4.-5. miejsce jest jak najbardziej w zasięgu zespołu prowadzonego przez Pavla Hapala.

Dawid Antecki

7.-10. miejsce. Na koniec sezonu przewiduję ich w środku stawki. Zagłębie, mimo że jest w doskonałej sytuacji finansowej i ma mocną kadrę, to regularnie od kilku sezonów zawodzi. "Miedziowi" co prawda przeprowadzili kilka ciekawych transferów - ściągnięto zarówno doświadczonych Aleksandra Kwieka i Łukasza Piątka, jak i wyróżniających się młodych zawodników Miłosza Przybeckiego i powracającego z wypożyczenia Pawła Oleksego. Mimo to w dolnośląskim klubie chyba są problemy z odpowiednią motywacją. Jedno jest pewne - sezon 2013/2014 może być ostatnim w polskiej ekstraklasie dla trenera Pavla Hapala, do którego coraz mniej cierpliwości wydaje się mieć zarząd klubu.

Michał Karbowiak

W pierwszej piątce. Jeśli nie, w klubie powinno nastąpić trzęsienie ziemi obejmujące tak trenera, jak i dyrektora sportowego. Stanowisk nie lubię rozdawać, ale w Lubinie powinni raz na zawsze skończyć z przeciętniactem. Ta drużyna ma niemal dwóch dobrych zawodników na każdą pozycję! 

Michał Ciepielski

Zagłębie z obecnym składem ma szansę na zajęcie miejsca w górnej części tabel. Nowy system rozgrywek może ich jednak nieprzyjemnie sprowadzić na ziemię. Terminarz Zagłębie ma nie do pozazdroszczenia - za tydzień gra na wyjeździe z Piastem Gliwice, a w następnej kolejce podejmuje Lecha Poznań.

Artur Brzozowski

Jeśli Zagłębie po części zasadniczej sezonu nie załapie się do pierwszej ósemki, wówczas misję trenera Pavla Hapala w Lubinie należy uznać za zakończoną. Zagłębie ma potencjał piłkarski, finansowy i organizacyjny na europejskie puchary. A od kilku sezonów "bije się" o miejsce 11. albo co najwyżej 9. To kpina. Jeśli beniaminek Piast Gliwice za małe pieniądze może wywalczyć start w Lidze Europy, to dlaczego Zagłębie tego nie potrafi? Równie dobrze Zagłębie może zakończyć sezon na trzecim miejscu, jak i na trzecim od końca. Ale nie spadnie.

7. Jak daleko Śląsk zajdzie w Lidze Europy?

Robert Skrzyński

Rywalizacja z Club Brugge będzie bardzo trudna, choć Śląsk nie stoi na straconej pozycji. Jeśli wyeliminuje Belgów, może złapać wiatr w żagle i powalczyć o awans do fazy grupowej. Przy dobrym losowaniu kolejnej rundy jest to możliwe. Jeśli jednak szczęście w losowaniu nie będzie sprzyjać, awans do czwartej rundy może okazać się szczytem możliwości zespołu.

Dawid Antecki

Po wyeliminowaniu Rudaru piłkarze Śląska spotkają się w dwumeczu z Club Brugge, czyli rywalem porównywalnym do Hannoveru 96 sprzed roku. Ale podopieczni Stanislava Levego mogą sprawić niespodziankę i awansować do kolejnej rundy. A tam wystarczy mieć trochę szczęścia i nie trafić na przeciwnika pokroju Tottenhamu, Dynama Kijów czy Fiorentiny. Wrocławian stać na to, aby dojść do fazy grupowej Ligi Europy, ale wiele zależeć będzie od tego, czy piłkarzy Śląska ominą kontuzje i kto jeszcze wzmocni dolnośląską drużynę.

Michał Karbowiak

Skończy się na Club Brugge i trzeciej rundzie. Po walce, ale wrocławianie odpadną z Belgami.

Michał Ciepielski

Wygrywając 4:0 z Rudarem, Śląsk zapewnił już sobie praktycznie awans do 3. rundy rozgrywek, w której zmierzy się z belgijskim FC Brugge. To rywal na pewno trudny, ale myślę, że w zasięgu wrocławskiej drużyny. Sukcesem dla Śląska będzie już sam awans do 4. rundy eliminacji, ale tam przeciwnik może być jeszcze bardziej wymagający.

Artur Brzozowski

Śląsk w defensywie jest słabszy niż rok temu, a to za mało na Europę. W minionym sezonie wrocławianie w meczach z przeciętnymi na warunki europejskie Hannoverem i Helsingborgiem stracili aż 16 bramek! Po przejściu Rudaru czeka na nich Club Brugge - to równorzędny rywal, do przejścia. Ale w awans do fazy grupowej Ligi Europy nie wierzę.

8. Kto będzie czarnym koniem rozgrywek?

Robert Skrzyński

W poprzednim sezonie nikt nie stawiał na Piasta Gliwice, a ten szturmem awansował do europejskich pucharów. Chciałbym, żeby takim czarnym koniem była drużyna KGHM Zagłębia Lubin. Może okaże się nim prowadzony przez Ryszarda Tarasiewicza i Waldemara Tęsiorowskiego Zawisza Bydgoszcz.

Dawid Antecki

Jagiellonia Białystok. Bo trener Stokowiec, ciekawy zespół i może wreszcie nowy stadion?

Michał Karbowiak

Jagiellonia Białystok. Drużyna o sporym potencjale zyskała dodatkowo trenera. To spory atut, biorąc pod uwagę, co ze swoimi piłkarzami w zeszłym sezonie wyrabiał Tomasz Hajto. A przecież nawet on w słabej polskiej ekstraklasie miał szanse na puchary. Jedyny i kolosalny problem "Jagi" to brak Tomasza Frankowskiego. Jeśli nie białostocczanie, to Zagłębie Lubin. Koniecznie.

Michał Ciepielski

Do tego tytułu będą aspirować dwa zespoły. Pierwszym jest Jagiellonia Białystok. Najważniejszym ruchem klubu przed rozpoczęciem sezonu było zatrudnienie Piotra Stokowca. Trener, który zakończył rozgrywki ligowe na szóstym miejscu, prowadząc Polonię w bardzo trudnych warunkach, stoi teraz na czele drużyny o sporym potencjale i może pokusić się o niespodziankę. Drugą drużyną, która zasługuje na miano czarnego konia, jest Zawisza Bydgoszcz, zespół, który wygrywając I ligę, strzelił w niej najwięcej bramek, tracąc ich zarazem najmniej.

Artur Brzozowski

Czarnym koniem zostanie jakiś młody piłkarz, który nie jest jeszcze gwiazdą, ale strzeli kilka bramek, podpromuje się i szybko odejdzie do silniejszej ligi. Może Pawłowski z Widzewa, może Żyro, Mikita czy inny zdolny junior z Akademii Legii? Jako zespół powinna wypalić Jagiellonia prowadzona przez trenera Stokowca i być może Lechia Michała Probierza. To ważny sprawdzian dla Probierza - ostatnio pracował w kilku klubach i nigdzie mu nie wyszło.