Sport.pl

Historia meczów Śląska z Jagiellonią: Wyrównane, dramatyczne pojedynki

Niedzielny mecz Śląska z Jagiellonią będzie 23. pojedynkiem obydwu ekip w historii. Do tej pory rywalizacja wrocławsko-białostocka jest niemal idealnie remisowa - Śląsk wygrywał w niej ośmiokrotnie, również osiem meczów zakończyło się remisami, sześć razy górą była Jagiellonia.
We Wrocławiu zdecydowanie lepiej radzili sobie gospodarze, którzy zaledwie raz dali się pokonać Jagiellonii. Jak dokładnie wyliczyli dziennikarze z oficjalnej strony internetowej Śląska, pierwszy w historii oficjalny pojedynek Śląsk rozegrał z Jagiellonią ponad ćwierć wieku temu. 12 września 1987 roku na Stadionie Olimpijskim stanęli naprzeciw siebie zdobywca Pucharu Polski, reprezentant kraju na scenie europejskiej - WKS - oraz białostoczanie, beniaminek ówczesnej I ligi. Jagiellonia, rozgrywająca swój pierwszy w historii sezon w ekstraklasie. Już po sześciu minutach Jacek Bayer wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Wrocławska drużyna, w barwach której grały takie asy jak Ryszard Tarasiewicz, Waldemar Tęsiorowski, Paweł Król czy Dariusz Marciniak, szybko jednak się podniosła i po dwóch trafieniach Zbigniewa Mandziejewicza odniosła pierwsze historyczne zwycięstwo nad Jagiellonią.

W następnych sezonach obie ekipy solidarnie dzieliły się punktami bądź pozwalały zwyciężać gospodarzom. Wyłom w tej praktyce cztery sezony temu zrobiła Jagiellonia, która na stadionie przy ul. Oporowskiej pokonała wrocławian 2:1, na dodatek po bramkach dwóch ekswukaesiaków Jarosława Laty i Remigiusz Jezierskiego. Białostoczanie przerwali tym samym serię 32. wyjazdowych spotkań bez wygranej, odnosząc jedyne jak dotąd zwycięstwo nad Śląskiem we Wrocławiu.

Śląsk zrewanżował się Jagiellonii dwa sezony później, wygrywając w Białymstoku 2:0. Było to pierwsze zwycięstwo z Jagą odniesione na jej terenie. Drugie i jak dotąd ostatnie miało miejsce w maju tego roku, gdy Śląsk wygrał w Białymstoku 3:0.

Do historii przeszedł ostatni pojedynek Śląska z tym rywalem we Wrocławiu. Gospodarze wygrywali już 3:0, jednak po czerwonej kartce dla Amira Spahicia białostoczanie złapali wiatr w żagle i ostatecznie doprowadzili do remisu.

Śląsk 22 razy spotykał się z Jagiellonią. Bilans meczów to 8 zwycięstw Śląska, 8 remisów i 6 wygranych Jagiellonii. Śląsk zdobył w dotychczasowej rywalizacji 33 bramki, tracąc 27 goli. We Wrocławiu obie drużyny rozegrały 11 spotkań, z których 6 zakończyło się zwycięstwami Śląska, 4 remisami, a tylko jedno wygraną Jagiellonii. Nasza drużyna zdobyła w meczach przed własną publicznością 22 gole, tracąc 12 bramek.

Więcej o: