Sport.pl

Śląsk zacznie nowy sezon od IV ligi? Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury i zapadłą sportową dziurą!

ANALIZA. Wiele faktów wskazuje, że władze Wrocławia pogodziły się z tym, że w nowym sezonie piłkarski Śląsk najprawdopodobniej nie dostanie licencji na grę w ekstraklasie i rozpocznie rozgrywki na szczeblu regionalnym - co najwyżej w IV lidze. To sportowa katastrofa Śląska, niedawnego mistrza Polski.
Władze Wrocławia chcą przejąć Śląsk od Zygmunta Solorza, który ma większościowe udziały w klubie. I są przygotowane na każdą wersję. Nawet taką, w której Śląsk zacznie nowy sezon w rozgrywkach regionalnych.

Śląsk bez licencji

Jeżeli powiedzie się plan miasta, klub zostanie zlicytowany za długi i przejęty od Solorza przez gminę Wrocław. W całym planie jest jednak jeden bardzo słaby punkt - zarejestrowana przez miasto nowa spółka Wojskowy Klub Sportowy Śląsk Wrocław SA nie otrzyma licencji na grę w ekstraklasie. Wprawdzie wynajęty przez prezydenta adwokat Jacek Masiota zapewnia, że nowy twór licencję dostanie, ale co ma mówić. Przecież po to jest zatrudniony i opłacany, aby licencję wywalczył albo przynajmniej mówił, że ją zdobędzie.

A przepisy PZPN jasno i wyraźnie mówią, że licencji ze spółki do spółki przenosić nie można.

Tę wiedzę władze Wrocławia mają i nieoficjalnie przyznają, że rzeczywiście Śląsk nowy sezon może zacząć w niższej lidze. We wczorajszej "Gazecie" pisaliśmy, że gmina jest przekonana, iż odbudowa Śląska zacznie się na poziomie III ligi. Potwierdzał to również prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Andrzej Padewski. Problem w tym, że wcale tak się stać nie musi.

Tak jak ŁKS i Polonia

Niedawno podobne problemy jak Śląsk stały się udziałem Polonii Warszawa oraz ŁKS-u Łódź. Po bankructwach tych klubów ich przedstawiciele starali się, aby nowa Polonia i ŁKS zaczęły sezon w jak najwyższej klasie rozgrywkowej. Ale pewnych przepisów nie uda się ominąć.

W czerwcu tego roku zarząd PZPN podjął uchwałę dotyczącą klubów bankrutów. Czytamy w niej:

"Za zgodą właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej, prowadzącego dane rozgrywki, klub zgłaszający się do PZPN lub zgłaszający do rozgrywek drużynę seniorów może rozpocząć rozgrywki mistrzowskie od przedostatniej klasy w danym Związku Piłki Nożnej, ale nie wyższej niż klasa A".

Co ciekawe, kilka dni wcześniej Łódzki Związek Piłki Nożnej podjął decyzję, aby ŁKS zaczynał grę od III ligi. Decyzja to została zablokowana przez PZPN.

Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy PZPN, stwierdził wówczas, że według Krzysztofa Malinowskiego, rzecznika ochrony prawa związkowego w PZPN, ŁZPN złamał prawo, przyznając ŁKS-owi prawo gry w III lidze. Dlatego zarząd zażądał wyjaśnień od Edwarda Potoka, szefa łódzkiego związku. - Po ich złożeniu będzie wiadomo, w której lidze zagra ŁKS - dodawał Kwiatkowski.

Ostatecznie zarówno ŁKS, jak i Polonia Warszawa po bankructwie i utracie licencji na występy w ekstraklasie rozpoczęły ten sezon w IV lidze. Obydwa kluby powinny startować od A klasy, ale biorąc pod uwagę prośby fanów tych zespołów oraz zasługi dla polskiej piłki, pozwolono im na start w nieco wyższej klasie rozgrywkowej.

Przy scenariuszu przyjętym przez władze Wrocławia ze Śląskiem będzie tak samo. Wbrew nadziejom drużyna nie będzie mogła zacząć sezonu od III ligi, bo nie zezwalają na to związkowe przepisy.

Powrót na klepiska

Co oznacza degradacja klubu do IV ligi, raczej nie trzeba tłumaczyć. To śmierć futbolu we Wrocławiu. Odejdą wszyscy podstawowi zawodnicy i Śląsk stanie się amatorskim klubikiem.

Podobną historię Śląsk przeżywał już 10 lat temu, gdy również zbankrutował i spadł do III ligi. Wówczas przez dwa lata tułał się po prowincjonalnych boiskach i klepiskach, grał z takimi zespołami jak TOR Dobrzeń Wielki czy Swornica Czarnowąsy. Odbudowa klubu trwała kilka lat, kosztowała wiele pieniędzy i ludzkiego wysiłku.

Teraz może być jeszcze gorzej. Wtedy droga do najwyższej klasy rozgrywkowej była krótka - III, II i I liga. Dziś IV liga piłkarska to dopiero piąty poziom rozgrywek (liga IV, III, II, I oraz ekstraklasa). Taki scenariusz może na wiele lat, a nawet na zawsze zniszczyć profesjonalną wrocławską piłkę nożną.

Taka ewentualna dramatyczna przyszłość Śląska niesie ze sobą wiele innych poważnych problemów. Choćby pytanie dotyczące sensu funkcjonowania 43-tysięcznego Stadionu Miejskiego. Bo chyba meczów Śląska w IV lidze z LZS-em Stary Śleszów, Orlą Wąsosz czy Sokołem Wielka Lipa nie będziemy organizować na pustym kolosie?

Przepadną też miliony złotych z wynajmu lóż VIP oraz miejsc biznesowych na stadionie. W efekcie znów z miejskich pieniędzy trzeba będzie wciąż dokapitalizować spółkę zarządzającą obiektem.

Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury i zapadłą sportową dziurą.

Więcej o:
Komentarze (72)
Śląsk zacznie nowy sezon od IV ligi? Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury i zapadłą sportową dziurą!
Zaloguj się
 • zbychn61

  Oceniono 324 razy 242

  Artykuł sponsorowany przez p.Solarza. Widmo utraty łatwego zarobku pobudza do działania na kilku frontach tylko nie tam, gdzie zobowiązał się działać i finansować tj. klub.

 • aa.6

  Oceniono 270 razy 236

  Kibicuję Śląskowi od ponad 30 lat i do katastrof zdążyłem już przywyknąć. Nie rusza mnie to i będę kibicował Śląskowi nawet w IV lidze. Kibice będą ze Śląskiem zawsze i w każdych warunkach a "wynikowcy" gdy na chwilę odejdą to i tak powrócą gdy znów będzie lepiej.

  Żadnych pieniędzy dla Solorza! Ignorować go i wszystkie jego firmy!

 • tusk-nera

  Oceniono 182 razy 110

  podobnież jak przedmówcy uważam, że artykuł to prowokacja w interesie Pana S.
  zresztą tak samo głupia i mało skuteczna jak w przypadku ekspertów Macierewicza
  kublikacja a nie publikacja

 • aaron.felb

  Oceniono 140 razy 102

  autor artykulu znany ze swojej "fachowej" wiedzy i przychylnosci do tego kto da wiecej..
  Kolejna podkladka dla Solorzowych spamerow.

  Drogie trole nie zapomnijcie jeszcze zarekomendowac Cyfrowego Polsatu i wyslac do salonu Plusa!

 • rulz007

  Oceniono 106 razy 66

  autor tego artykuły piep**rzy głupioty i już ogłasza fakt dokonany. zna pan powiedzenie "nie strasz, nie strasz, bo się zesr**asz!

 • muis2008

  Oceniono 59 razy 53

  Na tej stronie, nad komentarzami są ikonki "Fajne to", "Wyślij e-mailem", itd...

  ... a ostatnia ikonka to ... Kup licencję :) ... Może trzeba kliknąć? :)

 • eberhard_mock_breslau

  Oceniono 83 razy 43

  Cóż za beznadziejny artykuł. Przede wszystkim nawet gdyby Śląsk spadł do IV ligi, to Wrocław nie będzie "zapadłą dziurą sportową", bo do ekstraklasy wraca właśnie najbardziej utytułowany klub sportowy Wrocławia - koszykarski Śląsk

 • zawsze_radio

  Oceniono 34 razy 26

  Raz. Jeden raz przeczytałem dobry artykuł Brzozowskiego. Było to chyba po MP 2012.
  Mam pytanie. Do tych którzy się orientują w przepisach prawa handlowego.

  Czy przepisy PZPN pozwalają na sprzedanie klubu z licencją ?

  Jeśli w wyniku licytacji w ŚW s.a. większościowym udziałowcem zostało by miasto, to czy jako główny właściciel z przewagą ( już wtedy w zarządzie) mogłoby sprzedać (nie przekazać) sprzedać spółkę wraz z mniejszościowym udziałowcem w pakiecie do Wojskowego Klubu Sportowego ? Np za dwa złote netto :) albo na raty np 5 lat.
  Proszę o informacje. Ty Brzozowski nic nie pisz idź się napij albo do kina na "Rejs" wiesz już kto to był inż Mamoń ? hehe.

 • rams12

  Oceniono 22 razy 10

  Aż ciężko uwierzyć, przecież po to miasto stara się uratować sytuację w klubie aby taki czarny scenariusz nie zaistniał.
  Myślę że jeżeli scenariusz miasta wypali to jakoś Śląsk wybrnie z sytuacji, i nie powinni tego robić raczej bez opinii z komisji licencyjnej już teraz.
  IV, tego jeszcze nie było.. W III jednak grało kilku zawodników którzy doszli aż do ekstraklasy, poziom niższy ale nie aż tak tragiczny, i w ekstraklasie zdarzały się wioski, ale szkoda nie tylko straconych lat, ale i stadionu, na którym powoli coraz więcej ludzi. Myślę że jednak miasto zrobi wszystko aby zgodnie z prawem otrzymać tę licencję, za wcześnie na takie kategoryczne wnioski że już IV liga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX