Oni przejmują piłkarski Śląsk: Zobacz kto teraz będzie rządził wrocławskim klubem

Euforia Śląska po golu Plaku strzelonym FC Brugge

Euforia Śląska po golu Plaku strzelonym FC Brugge (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Miasto kompletuje nowy zarząd piłkarskiego Śląska. Prezesem klubu zostanie Paweł Żelem, pracujący teraz w Lechii Gdańsk, a wiceprezesem Marek Drabczyk, związany wcześniej z Legią Warszawa.
Miasto chce jak najszybciej powołać nowe władze Śląska. Gmina finalizuje przejmowanie spółki od Zygmunta Solorza i prezydent Rafał Dutkiewicz zadecydował, że należy błyskawicznie znaleźć osoby, które w klubie będą reprezentować właściciela.

Nominacje są na razie utrzymywane w tajemnicy. Jednak z wiarygodnych źródeł wiemy, że nowym prezesem Śląska zostanie Paweł Żelem. Zastąpi on Krzysztofa Hołuba, pełniącego tę funkcję tymczasowo.

Żelem pracował już w Śląsku w 2008 i na początku 2009 roku. W zarządzie odpowiadał za marketing, a potem był dyrektorem do spraw kontaktów z mediami. Do klubu Żelema desygnował wrocławski biznesmen Andrzej Kuchar, który wówczas był zainteresowany wykupieniem większościowego pakietu akcji Śląska. Jednak władze miasta zdecydowały się na sprzedanie udziałów Zygmuntowi Solorzowi. W efekcie Kuchar kupił Lechię Gdańsk i tam też przeniósł się Paweł Żelem. Zasiada on w zarządzie gdańskiego klubu. Teraz wróci do Wrocławia.

Żelem związany jest z Kucharem od dawna. Wcześniej był dziennikarzem i redaktorem naczelnym "Słowa Sportowego", gdy tygodnik należał właśnie do Kuchara. Żelem będzie w klubie zaufanym człowiekiem prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Na razie nie wiadomo, czy jego nominacja oznacza, że w przyszłości inwestycją w Śląsk będzie zainteresowany Kuchar. Z naszych informacji wynika, że ta decyzja personalna raczej nie jest z tym związana. Niedawno właściciel Lechii opublikował na łamach "Gazety" oświadczenie, w którym napisał, że nie jest zainteresowany Śląskiem. Ale trudno przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości.

Ciekawym posunięciem władz Wrocławia jest nominacja Marka Drabczyka na wiceprezesa Śląska. Drabczyk ma świetne notowania w kręgu sportowego marketingu i biznesu. Uważany jest za jednego z najlepszych fachowców w tej dziedzinie.

Drabczyk pracował wcześniej w Legii Warszawa. Był szefem projektu budowy i komercjalizacji stadionu Pepsi Arena. To Drabczyk w 2011 roku wynegocjował sprzedaż nazwy stadionu Legii koncernowi PepisCo. Klub za trzyletni kontrakt zarobił około 20 mln zł. Było to pierwsze tego typu komercyjne przedsięwzięcie w Polsce. Wprawdzie wcześniej Zagłębie Lubin sprzedało nazwę stadionu firmie Dialog i obiekt nazywano Dialog Arena, ale była to transakcja pomiędzy dwoma spółkami należącymi do KGHM Polska Miedź SA.

W Śląsku Drabczyk będzie nadzorował poszukiwanie sponsorów oraz odpowiadał za kwestie marketingowe. Z funkcjonowania klubowego marketingu Śląska niezadowolony jest prezydent Dutkiewicz, o czym oficjalnie mówił w wywiadzie dla "Gazety".

O funkcjonowaniu zawodowego klubu piłkarskiego, marketingu oraz komercjalizacji stadionów Drabczyk ciekawie opowiadał w wywiadzie, jakiego udzielił "Gazecie Wyborczej Wrocław" w kwietniu tego roku.

Drabczyk analizował wówczas: "Podstawowa zasada ekonomii mówi: Niech każdy zajmuje się i zarabia na tym, na czym się zna najlepiej. Zawsze od jakości zatrudnianych ludzi zależy powodzenie projektu. A urzędnicy miejscy moim zdaniem nie mają kompetencji, aby zarządzać stadionem, a tym bardziej klubem piłkarskim. Urzędnicy powołani są do stwarzania warunków do rozwoju miasta, a rolą menedżerów jest właściwe prowadzenie biznesu. Koncerty muzyczne, przeróżne eventy mogą być uzupełnieniem zarabiania na stadionie, ale tylko drużyna piłkarska i jej mecze są przychodowym motorem napędowym każdego stadionu. W związku z tym to klub piłkarski powinien być gospodarzem obiektu, sensownie nim zarządzać i zarabiać" - argumentował.

Jak widać, władze miasta zrozumiały przekaz i do zarządzania Śląskiem zatrudniają fachowca, a nie urzędnika.

Zobacz także
 • Prezydent Dutkiewicz podziękował Zygmuntowi Solorzowi za Śląsk: Pragmatyczne pożegnanie z klasą [OPINIA]
 • Racowisko podczas meczu Śląska z Zagłębiem Śląsk i race w przepastnych stanikach: Kto manipuluje faktami i mija się z prawdą [POLEMIKA]
 • Grzegorz Dzik właściciel firmy Impel Wrocław rezygnuje z Solorza, a kogo ma w zamian? Biznesmeni nie chcą do piłkarskiego Śląska
Komentarze (6)
Oni przejmują piłkarski Śląsk: Zobacz kto teraz będzie rządził wrocławskim klubem
Zaloguj się
 • rams12

  Oceniono 45 razy 25

  Żelem pracował w Lechii, był ostatnio w jej zarządzie, wcześniej public relations, jakoś ten klub nie może pochwalić się dobrymi transferami (może też miał coś pracując w zarządzie do powiedzenia w tej działce), ani większą frekwencją na meczach..

 • flugufrelsarinn

  Oceniono 4 razy 2

  Drabczyk "prywatnie" zdeklarowany i zagorzały kibic Legii wiceprezesem Śląska.No cudowny pomysł

 • bonifacy_40

  Oceniono 1 raz 1

  podobno teraz wszyscy mieszkańcy będę mieli wstęp wolny na mecze ..:)
  panie nowy prezesie ...a gdybym chciał po pracy pokopać w piłkę to do kogo mam się zwrócić ?

 • rychusa

  0

  Ten Żelem to oprócz tego,że z Legii to co jeszcze potrafi?Już taki jeden od Solorza budował perpetum mobile i wyszło średnio.Jak on chce na samych meczach frekwencję robić i utrzymać stadion to sukcesów życzę.W Gdańsku rzeczywiście na Lechię przychodziły tłumy.Ot bajdurzenie.Zamiast Żelem będzie Golem.

 • morfeusz_1

  Oceniono 3 razy -1

  Mam extra tytuł briefingów które mogą zaowocować w przyszłości już na samym początku świetną komunikacją z mediami, może i wam się spodoba

  Żelem po oczach czyli czym szatnia żyje !

  I jak nieźle sobie wymyśliłem.

  Powodzenia życzę i idźcie po prostej, bo klimaty z szoł byznesem w wydaniu polskim jeszcze nikomu nie przyniosły pożytku. Na początku jest szoł a później jak to Gustlik w Czterech Pancernych powiedział tylko ;

  "Lufa w krzokach "

 • obserwattorr

  Oceniono 71 razy -13

  Nie wierzę - Brzozowski nie krytykuje i nie szuka dziury w całym... A przecież "rewolucja kadrowa w Śląsku nie może się skończyć dobrze" Brak konsekwencji i logiki???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

LOTTO Ekstraklasa 2018/19

lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
1 Lechia Gdańsk 30 60 45:25 17 9 4
2 Legia Warszawa 30 60 48:31 18 6 6
3 Piast Gliwice 30 53 47:31 15 8 7
4 Cracovia Kraków 30 48 39:34 14 6 10
5 Zagłębie Lubin 30 47 48:38 14 5 11
6 Jagiellonia Białystok 30 47 45:41 13 8 9
7 Pogoń Szczecin 30 43 44:42 12 7 11
8 Lech Poznań 30 43 41:40 13 4 13
9 Wisła Kraków 30 42 55:48 12 6 12
10 Korona Kielce 30 40 35:44 10 10 10
11 Miedź Legnica 30 32 30:52 8 8 14
12 Górnik Zabrze 30 31 36:49 7 10 13
13 Śląsk Wrocław 30 31 35:37 8 7 15
14 Wisła Płock 30 30 40:49 7 9 14
15 Arka Gdynia 30 29 39:44 6 11 13
16 Zagłębie Sosnowiec 30 24 41:63 6 6 18

 • Grupa mistrzowska
 • Grupa spadkowa