Skuteczny Gikiewicz, agresywny Elsner, zwycięski Sobota. Zobacz, jak w weekend grali byli piłkarze Śląska

W miniony weekend w swoich klubach grali piłkarze, którzy latem opuścili Śląsk Wrocław. Łukasz Gikiewicz zdobył trzecią bramkę w tym sezonie, klub Waldemara Soboty przerwał fatalną serię trzech porażek z rzędu, a Rok Elsner zobaczył czerwoną kartkę już w drugiej minucie spotkania.
Po serii trzech porażek z rzędu zespół Waldemara Soboty Club Brugge wreszcie odniósł ligowe zwycięstwo. Zespół z Brugii pokonał na własnym stadionie Lokeren 1:0. Zwycięską bramkę w 21. minucie spotkania zdobył Tom De Sutter, dla którego było to dopiero czwarte trafienie w tym sezonie. Sobota spędził na boisku 86 minut, po czym został zmieniony przez Izraelczyka Liora Refaelova. FC Brugge po 14 kolejkach zajmuje trzecie miejsce w belgijskiej ekstraklasie. Drużyna Polaka do pierwszego w tabeli Standardu Liege traci cztery punkty. Zespół z Brugii z liderem zmierzy się już w najbliższą niedzielę.

Tymczasem cały mecz w barwach Wołgi Niżny Nowogród rozegrał Marcin Kowalczyk. Drużyna polskiego defensora przegrała na własnym stadionie z CSKA Moskwa 1:2 i po 15 kolejkach zajmuje dziewiąte miejsce w rosyjskiej lidze. Dotychczas były obrońca Śląska rozegrał dla zespołu Wołgi osiem ligowych spotkań, w których zdobył jedną bramkę. Dobra postawa Kowalczyka nie umknęła nowemu selekcjonerowi reprezentacji Polski Adamowi Nawałce, który powołał 28-letniego zawodnika na najbliższe mecze kadry przeciwko Słowacji i Irlandii.

Największym zaskoczeniem w gronie powołanych na listopadowe mecze reprezentacji jest jednak obecność Piotra Ćwielonga. 27-letni skrzydłowy na co dzień występuje na zapleczu niemieckiej 1. Bundesligi, w zespole VfL Bochum. W miniony weekend jego drużyna pokonała w wyjazdowym spotkaniu Energie Cottbus 1:0. Polak zagrał 82 minuty, po czym zastąpił go Onur Bulut. Drużyna z Bochum po 13 meczach zajmuje 11. miejsce w tabeli.

Swoją skuteczność odzyskał były snajper Śląska Wrocław Johan Voskamp. Napastnik, odkąd wrócił do Holandii, w 13 dotychczasowych meczach zdobył już dziesięć bramek dla Sparty Rotterdam. Przed tygodniem w spotkaniu z FC Den Bosch zanotował hat tricka w wygranym 7:1 meczu. W sobotę znów lepsza okazała się drużyna z Rotterdamu, która tym razem pokonała na wyjeździe FC Emmen 1:0 i aktualnie jest wiceliderem tamtejszej II ligi. Za tydzień drużyna Voskampa zmierzy się z pierwszym w tabeli FC Dordrecht.

Skutecznością w miniony weekend może się pochwalić natomiast Łukasz Gikiewicz. 26-letni były napastnik wrocławskiej drużyny zdobył bramkę dla Omonii Nikozja w wygranym 3:0 spotkaniu z AS Nea Salamis. Polak wpisał się na listę strzelców w 33. minucie meczu. Dla Gikiewicza był to trzeci ligowy gol w tym sezonie. Zespół z Nikozji z dorobkiem 16 pkt zajmuje czwarte miejsce w tabeli. Liderem cypryjskiej ekstraklasy jest Apollon Limassol, który w ośmiu meczach zdobył 21 pkt.

Zdecydowanie najkrócej w miniony weekend na boisku przebywał Rok Elsner. Słoweniec, mimo że rozpoczął spotkanie w podstawowym składzie Arisu Saloniki, na murawie spędził tylko 120 sekund. Pomocnik już w drugiej minucie meczu otrzymał czerwoną kartkę za ostre potraktowanie rywala. Jego drużyna przegrała z OFI Kreta 0:2 i po dziesięciu kolejkach zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. W najbliższą sobotę piłkarze Arisu zmierzą się z Panathinaikosem Ateny.