Sport.pl

Po przerwie na reprezentację Śląsk zagra w Białymstoku z Jagiellonią

Sobotni mecz Śląska z Jagiellonią będzie 25. pojedynkiem obydwu ekip w historii. Do tej pory rywalizacja wrocławsko-białostocka jest idealnie remisowa - Śląsk i Jagiellonia wygrywały w niej po osiem razy, zanotowano też tyle samo remisów.
Jak podaje oficjalna strona internetowa klubu slaskwroclaw.pl pierwszy w historii oficjalny pojedynek Śląsk rozegrał z Jagiellonią ponad ćwierć wieku temu. 12 września 1987 roku na Stadionie Olimpijskim stanęły naprzeciw siebie zdobywca Pucharu Polski i reprezentant kraju na scenie europejskiej - Śląsk oraz białostocczanie, beniaminek ówczesnej I ligi. Jagiellonia, rozgrywająca swój pierwszy w historii sezon w ekstraklasie, postawiła Śląskowi trudne warunki. Już po sześciu minutach Jacek Bayer wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Wrocławska drużyna, w barwach której grały takie asy jak Ryszard Tarasiewicz, Waldemar Tęsiorowski, Paweł Król czy Dariusz Marciniak, szybko jednak się podniosła i po dwóch trafieniach Zbigniewa Mandziejewicza odniosła pierwsze, historyczne zwycięstwo nad Jagiellonią.

W następnych sezonach obie ekipy solidarnie dzieliły się punktami bądź pozwalały zwyciężać gospodarzom. Wyłom w tej praktyce cztery sezony temu zrobiła Jagiellonia, która na stadionie przy ul. Oporowskiej pokonała wrocławian 2:1, na dodatek po bramkach dwóch eks-wukaesiaków Jarosława Laty i Remigiusz Jezierskiego. Białostocczanie przerwali tym samym passę 32. wyjazdowych spotkań bez wygranej, odnosząc pierwsze zwycięstwo nad Śląskiem we Wrocławiu.

Śląsk zrewanżował się Jagiellonii dwa sezony później, wygrywając w Białymstoku 2:0. Było to dopiero pierwsze w historii zwycięstwo z Jagą odniesione na jej terenie. Druga i jak dotąd ostatnia wygrana Śląska na obiekcie Jagiellonii miała miejsce w maju tego roku. Podopieczni Stanislava Levego strzelili wówczas trzy bramki, sami zachowując czyste konto.

W tym sezonie Śląsk już dwukrotnie mierzył się z Jagiellonią. Obydwa mecze, rozegrane na Stadionie Wrocław, zakończyły się zwycięstwami zespołu Piotra Stokowca. Największe konsekwencje miała porażka sprzed miesiąca, gdyż oznaczała pożegnanie wrocławian z rozgrywkami o Puchar Polski.

Śląsk 24 razy spotykał się z Jagiellonią. Bilans meczów to 8 zwycięstw Śląska, 8 remisów i 8 wygranych Jagiellonii. Śląsk zdobył w dotychczasowej rywalizacji 35 bramek, tracąc 31 goli. W Białymstoku obie drużyny rozegrały jedenaście spotkań, z których dwa zakończyły się zwycięstwami Śląska, cztery remisami, a pięć wygranymi Jagiellonii. Nasza drużyna zdobyła w meczach na wyjeździe 11 goli, tracąc 15 bramek.

Mecz Śląsk - Jagiellonia zostanie rozegrany w sobotę o godz. 18. w Białymstoku.

Więcej o: