Miasto oficjalnie potwierdza: Są trzej nowi współwłaściciele Śląska

Firmy Hasco - Lek SA, PB Inter-System SA i Supra Invest SA będą nowymi współwłaścicielami Śląska Wrocław. Razem mają one prawie 51 procent akcji klubu, ale największym akcjonariuszem z 49 procentami udziałów nadal pozostaje miasto.


Pod koniec grudnia Wrocław opublikował ofertę dotyczącą sprzedaży prawie 51 proc. akcji Śląska Wrocław. To udziały, które wcześniej gmina kupiła od miliardera Zygmunta Solorza. W sprzedaży wystawiono trzy pakiety, każdy po 16,88 proc. akcji. Za jeden pakiet trzeba zapłacić 1,262 mln zł. Niecałe 51 proc. akcji Śląska kosztuje 3,786 mln zł.

Dziś wiadomo już, jakie firmy zostały współwłaścicielami klubu. Miasto wydało oficjalny komunikat w tej sprawie.

O tym, że Hasco-Lek i PB Inter-System SA mogą zostać właścicielami Śląska, pisaliśmy w "Gazecie Wyborczej" i na wroclaw.sport.pl już w grudniu. Trzecim inwestorem nie będzie Jacek Tarczyński. W klub zainwestuje natomiast Supra Invest SA, która jako trzeci podmiot wykupuje pakiet akcji Śląska. To spółka córka firmy Supra-Brokers potentata w branży ubezpieczeń. Jej szefem jest Rafał Holanowski, były radny miejski i wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości.

Jak informuje miasto, w konkursie na akcje Śląska wystartowały cztery firmy, ale tylko trzy spełniły warunki formalne. Poza tym zainteresowanie udziałami miało być dużo większe, a o akcje miały się starać także podmioty zagraniczne.

Nowi właściciele Śląska zostaną przedstawieni prawdopodobnie jutro podczas konferencji prasowej na stadionie przy ul. Oporowskiej.

Nowi właściciele Śląska

Hasco-Lek

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK SA powstało w 1984 roku we Wrocławiu. Jest firmą branży farmaceutycznej z wyłącznie polskim kapitałem. Prezesem i właścicielem firmy jest Stanisław Han.

Wcześniej Stanisław Han związany był m.in. z wrocławskim żużlem. W latach 2006-2010 sponsorował indywidualnego mistrza świata Jasona Crumpa, który wówczas jeździł w barwach Atlasu. Firma Hasco-Lek była też sponsorem tytularnym Wrocław Maratonu oraz innych imprez biegowych i turystycznych.

PB Inter-System SA

Przędsiębiorstwo Budowlane Inter-System SA od pewnego czasu współpracuje z miastem przy wielu inwestycjach. Wygrał przetarg na budowę pierwszego w Polsce i największego w Europie Afrykarium-Oceanarium. Buduje też dla miasta Narodowe Forum Muzyki. Wcześniej zrealizował kilka dużych inwestycji, w tym m.in. rozbudowę budynków wrocławskiego urzędu miejskiego, modernizację Sukiennic, Teatru Lalek, Muzeum Miejskiego.

Dyrektorem zarządzającym firmy jest Marek Nowara.

Supra Brokers (spółka matka Supra Invest SA)

Powstała w roku 1999. Jest jednym z wiodących brokerów ubezpieczeniowych w Polsce. Świadczy obsługę brokerską w zakresie ochrony ubezpieczeniowej dla klientów sektora prywatnego oraz publicznego, w tym m.in. dla: szpitali, urzędów, przedsiębiorstw i instytucji finansowych. Siedziba główna firmy mieści się we Wrocławiu, a sieć biur i przedstawicielstw lokalnych obejmuje największe miasta w Polsce, m.in.: Warszawę, Gdańsk, Katowice, Rzeszów, Tarnów i Łódź. Prezesem firmy jest były radny miejski i wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości Rafał Holanowski.