Supra Invest, Śląsk i miasto. Ujawniamy ważne powiązania

W środę jednym ze współwłaścicieli Śląska została firma Supra Invest - spółka córka firmy Supra Brokers. Supra Brokers jest brokerem ubezpieczeniowym wrocławskiego stadionu, a pracuje w niej Marcin Pietryszyn, brat szefa obiektu Roberta Pietryszyna.
Chcesz wiedzieć wszystko o Śląsku? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter

Szefem Supra Brokers jest Rafał Holanowski, były radny miejski i wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości. Zarządzana również przez niego spółka Supra Invest została w czwartek współwłaścicielem piłkarskiego Śląska Wrocław. Kupiła 16,88 procent akcji klubu za 1,262 mln zł. Te pieniądze trafią na konto gminy Wrocław, która udziały sprzedawała. Z pakietem 49 procent akcji nadal jest głównym właścicielem Śląska. Poza Supra Invest udziały w klubie kupiły także firma budowlana PB Inter-System SA i firma farmaceutyczna Hasco-Lek.

W tym miejscu warto więc przypomnieć powiązania Holanowskiego z przedsięwzięciami miejskimi. Firma Supra Brokers jest bowiem brokerem ubezpieczeniowym wrocławskiego stadionu. W firmie wiceprezesem jest zaś Marcin Pietryszyn, brat szefa wrocławskiego stadionu - Roberta Pietryszyna. Nowi współwłaściciele Śląska mają też na stadionie wykupioną lożę za kilkaset tysięcy złotych rocznie.

W związku z tym pojawiła się zresztą spora kontrowersja. Jak ujawniła w marcu 2012 roku "Gazeta Wyborcza", Supra Brokers brokerem stadionu (w konsorcjum z firmą Marsh) została dopiero po wykupieniu loży. Ówczesna wiceprezes stadionowej spółki Wrocław 2012 Monika Jaśkowska-Rokita w rozmowie z dziennikarzem "Wyborczej", początkowo powiedziała nam wprost, że ponieważ Supra Brokers wynajęła lożę, zrozumiałe było, aby należy wynająć akurat tę firmę do obsługi ubezpieczenia. Później jednak zmiękczyła swoją wypowiedź, stwierdzając, że posiadanie loży na stadionie nie może wykluczać firm z możliwości ubiegania się o świadczenie usług lub realizowanie dostaw.

Z kolei Robert Pietryszyn zapewniał, że praca jego brata w firmie Supra Brokers nie ma nic wspólnego z jej kontraktem na stadionie. - Nie uczestniczyłem w tej procedurze. Poza tym ja mam wielu znajomych w różnych środowiskach. Doszukiwanie się związku pomiędzy moimi prywatnymi kontaktami a robieniem interesów ze stadionem jest bezzasadne. Najważniejszy jest dla mnie interes spółki Wrocław 2012 - podkreślał Pietryszyn.

Rafał Holanowski, szef Supra Brokers i obecny współwłaściciel Śląska, nie chciał wówczas rozmawiać z dziennikarzami. Holanowski ma 44 lata, z wykształcenia jestem lekarzem medycyny. Absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu, który ukończył również studia MBA na wrocławskiej Akademii Ekonomicznej oraz studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Zakładem Opieki Zdrowotnej. Deklaruje się jako zagorzały kibic Śląska.