W Śląsku Wrocław sami swoi: Nowi współwłaściciele klubu to biznesmeni mający zaufanie władz miasta

Firmy Hasco-Lek, Inter-System oraz Supra Invest kupują od gminy Wrocław prawie 51 procent akcji Śląska i zostaną współwłaścicielami klubu. Wszystkie firmy współpracują z miastem przy różnych inwestycjach i przedsięwzięciach.
W środę miasto oficjalnie poinformowało, jakie trzy firmy wykupują 17-procentowe pakiety akcji Śląska. To farmaceutyczna firma Hasco-Lek, przedsiębiorstwo budowlane Inter-System SA oraz Supra Invest, spółka należąca do brokera ubezpieczeniowego Supra Brokers.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter Śląsk Extra

Każda z nich zapłaci za jeden pakiet akcji 1,262 mln zł. W sumie na transakcji gmina zarobi prawie 3,8 mln zł. Nowi właściciele staną się większościowymi udziałowcami klubu - będą mieli prawie 51 procent akcji Śląska. Ale miasto z 49-procentowym pakietem i tak będzie wszystko kontrolowało w klubie.

Do zainwestowania w Śląsk namówiono biznesmenów mających pełne zaufanie władz miasta. Przedsiębiorców, którzy nie uczynią w klubie nic wbrew woli prezydenta Dutkiewicza. Mówił o tym wcześniej Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta i przewodniczący rady nadzorczej Śląska. Podkreślał w wypowiedziach dla wroclaw.sport.pl oraz "Gazety Wyborczej", że ratusz sprzeda udziały zaufanym lokalnym biznesmenom. I tak się stało.

PB Inter-System SA od dłuższego czasu współpracuje z miastem przy wielu inwestycjach. Wygrał przetarg na budowę pierwszego w Polsce i największego w Europie Afrykarium-Oceanarium. Koszt inwestycji wyniesie 240 mln zł. Inter-System za 243 mln zł kończy też budować dla miasta Narodowe Forum Muzyki. Wcześniej zrealizował kilka dużych inwestycji, w tym m.in. rozbudowę budynków wrocławskiego urzędu miejskiego, modernizację Sukiennic, Teatru Lalek, Muzeum Miejskiego. Dyrektorem zarządzającym firmy jest Marek Nowara.

Kolejny nowy akcjonariusz - Supra Invest - to spółka córka Supra Brokers z branży ubezpieczeniowej, należąca do Rafała Holanowskiego, byłego radnego PiS. Supra Brokers jest brokerem ubezpieczeniowym Stadionu Miejskiego we Wrocławiu. Wybudowany za prawie miliard złotych obiekt sportowy należy do gminy i jest zarządzany przez miejską spółkę Wrocław 2012. Prezesem Wrocław 2012 jest Robert Pietryszyn, a co ciekawe - jego brat Marcin jest wiceprezesem Supra Brokers.

Trzecim nowym akcjonariuszem został Hasco-Lek, należący do Stanisława Hana. Hasco-Lek był sponsorem tytularnym Wrocław Maratonu oraz finansował inne imprezy biegowe.

Wcześniej Han związany był m.in. z wrocławskim żużlem. W latach 2006-2010 sponsorował indywidualnego mistrza świata Jasona Crumpa, występującego wówczas w barwach Atlasu Wrocław. Han cieszy się zaufaniem prezydenta Rafała Dutkiewicza. Poza tym jest bardzo blisko zaprzyjaźniony z Włodzimierzem Patalasem.

Oferty kupna akcji można było składać do 8 stycznia. Wpłynęły cztery, ale jedna nie spełniała wymogów formalnych.

- Wpłacono tylko wadium, a nie dostarczono żadnych innych dokumentów. Dlatego nie mogliśmy rozpatrywać tej oferty - zaznacza Arkadiusz Filipowski, rzecznik wrocławskiego urzędu miejskiego.

Gmina Wrocław na 2014 rok zabudżetowała 10 mln zł na podniesienie kapitału akcyjnego spółki piłkarskiej. Teoretycznie trzej nowi udziałowcy również powinni wyłożyć pieniądze na podwyższenie kapitału. Razem ponad 10 mln zł, gdyż posiadają pakiet prawie 51 procent akcji. Czy kapitał zostanie podniesiony?

Filipowski: - To już pytanie do nowych współwłaścicieli. Taką decyzję powinno podjąć i zaakceptować walne zgromadzenie akcjonariuszy.

W piątek nowi właściciele Śląska zostaną zaprezentowani podczas specjalnej konferencji prasowej.