Hateley, Sato, Forsell, Zieliński: Który z testowanych piłkarzy podpisze kontrakt ze Śląskiem?

Trener Śląska Stanislav Levy ma podjąć decyzję, którzy z testowanych piłkarzy podpiszą kontrakt z klubem. Wszystko wskazuje, że największe szanse ma Anglik Tom Hateley
Śląsk testuje nowych graczy, gdyż chce wzmocnić się przed drugą częścią sezonu. W pierwszym tygodniu treningów we Wrocławiu, a potem na obozie w tureckim Belek ze Śląskiem ćwiczyło kilku nowych zawodników.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter Śląsk Extra

Bramkarz Wojciech Pawłowski z włoskiego Udinese oraz Portugalczyk Flavio Paixao szybko podpisali kontrakty ze Śląskiem, gdyż w tym przypadku klub był zdecydowany na zatrudnienie graczy. Warunkiem był tylko pozytywny wynik badań medycznych oraz oczywiście porozumienie w sprawie indywidualnego kontraktu.

Czterech na testy

Natomiast czwórka innych zawodników przechodzi w Śląsku testy, podczas których muszą udowodnić, że będą wzmocnieniem zespołu. Ci gracze to: Paweł Zieliński ze Ślęzy Wrocław, Anglik Tom Hateley, Fin Petteri Forsell oraz Japończyk Minori Sato.

W poniedziałek ekipa Śląska wróciła ze zgrupowania w Turcji, ale nic nie jest jeszcze przesądzone.

- Na razie trener Levy nie podjął jeszcze decyzji, który bądź którzy z nowych piłkarzy będą wiosną u nas grali. Myślę, że trener jeszcze pewne rzeczy analizuje, ale wkrótce poinformuje nas o swojej decyzji - tłumaczy Michał Mazur, rzecznik prasowy Śląska.

Nieoficjalnie osoby zbliżone do klubu sugerują, że z testowanych graczy najlepiej zaprezentował się Anglik Hateley. Może grać na prawej obronie, ale także jako defensywny pomocnik. Hateley zrobił też dobre wrażenie na innych zawodnikach Śląska, którzy po sparingach i kilkunastu dniach treningów pozytywnie wypowiadali się o jego umiejętnościach.

Niezłe wrażenie sprawił też 23-letni pomocnik Ślęzy Paweł Zieliński, brat gracza Udinese - Piotra.

Levy chwali Anglika

Oficjalnie i pozytywnie o Hateleyu oraz Zielińskim wypowiedział się trener Levy, który po zgrupowaniu udzielił wywiadu oficjalnej stronie klubowej slaskwroclaw.pl. Levy stwierdził m.in.: - Wspólnie ze sztabem szkoleniowym będę chciał jeszcze dokładnie przeanalizować postawę testowanych piłkarzy w treningach i sparingach. Moim zdaniem Paweł Zieliński i Tom Hateley pokazali się z dobrej strony, ale oczywiście nie oznacza to automatycznie, że zdecydowaliśmy się już na ich transfer. Musimy się jeszcze zastanowić, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o ich przyszłości - analizował szkoleniowiec wrocławian.

Fin za gruby

Natomiast wszystko wskazuje, że testy oblali i nie zostaną w Śląsku na pewno dwaj pozostali zawodnicy - Japończyk Sato oraz Fin Forsell.

Sato nie jest graczem z wielkimi umiejętnościami. Ostatnio nie zaliczył testów w Lechii Gdańsk i Pogoni Szczecin. Z kolei Forsell to zawodnik wyjątkowo zaniedbany fizycznie, z nadwagą, chyba niezbyt profesjonalnie podchodzący do swoich piłkarskich obowiązków.

Półtora roku temu turecki Bursaspor zapłacił za niego pół miliona euro, ale były to pieniądze wyrzucone w błoto. Fin nie pograł tam praktycznie wcale, a od pół roku jest bezrobotny i szuka pracy. Śląsk to już czwarty klub, do którego próbuje załapać się Forsell. Nie udało mu się w szwedzkim AIK Solna, duńskim Viborgu i niemieckim drugoligowcu VfR Aalen. W tym ostatnim klubie jeszcze kilka dni temu był na testach, ale oblał je właśnie ze względu na nadmiar tkanki tłuszczowej

Stanislav Levy, oceniając umiejętności Fina i Japończyka oraz ich szanse na pozostanie w Śląsku, mówił dyplomatycznie: - Minori Sato i Petteri Forsell udowodnili, że potrafią grać w piłkę, ale z drugiej strony, kontraktując obcokrajowca, trzeba mieć pewność, że jest to gracz, który od razu wskoczy do pierwszej jedenastki. My nie szukamy uzupełnień kadry, ale piłkarzy, którzy będą mieli realną szansę na wywalczenie miejsca w wyjściowym składzie - podkreślał Levy.

W piątek Śląsk ponownie wyjeżdża na zgrupowanie do Turcji, ale tym razem do Antalyi. Jest przesądzone, że do tego dnia trener Levy zadecyduje, którzy z testowanych graczy podpiszą kontrakt ze Śląskiem i polecą z zespołem przygotowywać się do dalszej części rozgrywek ligowych.