Angielska firma menadżerska sonduje Śląsk: Czy zainwestują we wrocławski klub?

Angielska agencja menedżerska World in Motion sonduje polski rynek piłkarski, rozważając możliwość zainwestowania w jeden z klubów. Czy będzie nim Śląsk Wrocław?
Piłkarska agencja menedżerska World in Motion od kilku miesięcy działa na polskim rynku futbolowym. W minionym tygodniu agencja przeprowadziła transfer Toma Hateleya do Śląska.

Ale Anglicy wcale nie muszą ograniczyć się w Polsce tylko do transferowania piłkarzy. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że obserwują nasz rynek piłkarski i rozważają możliwość zainwestowania w jeden z polskich klubów. Już w grudniu przedstawiciele tej agencji poszukiwali kontaktu z władzami Wrocławia.

Publicznie temat angielskiej firmy zainteresowanej inwestycją w piłkarski Śląska pojawił się na początku stycznia tego roku. Przy okazji sprzedaży prawie 51 procent akcji Śląska trzem polskim firmom przedstawiciele miasta nieoficjalnie przekazywali dziennikarzom informacje, że klubem interesuje się zagraniczny inwestor. Podawano, że chodzi o kapitał angielski.

Nikt z miasta oficjalnie nie chce potwierdzić ani skomentować tych informacji. Pewne jest, że do 8 stycznia - kiedy mijał termin składania ofert na wykup akcji Śląska - zgłosiły się cztery firmy. Trzy z nich: Hasco-Lek, PB Inter-System SA oraz Supra Invest wykupiły po prawie 17 procent akcji Śląska. A kto złożył czwartą ofertę?

- Ta oferta nie spełniała wymogów formalnych. Ktoś wpłacił jedynie wadium, ale nie złożył żadnych innych wymaganych dokumentów. Dlatego nie rozpatrywaliśmy tej oferty i nie wiem, kto konkretnie ją złożył - twierdzi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prasowy wrocławskiego urzędu miejskiego.

Wstępnie współpraca Śląska i World in Motion została nawiązana przy transferze Anglika Toma Hateleya. Ale czy będzie kontynuowana już nie tylko przy okazji transferów, ale na zasadach współwłaścicielskich?

Efekty negocjacji dotyczące sprzedaży kolejnego pakietu akcji Śląska utrzymywane są w ścisłej tajemnicy. Dziś jest zbyt wcześnie, aby oceniać, czy Anglicy chcą tylko oferować Śląskowi swoich piłkarzy, czy też mają poważniejsze zamiary, czyli rozważają możliwość zainwestowania w klub. Szefom World in Motion wysłaliśmy mailem kilka pytań dotyczących ich ewentualnych planów wobec Śląska. Na żadne pytanie nie odpowiedzieli.

Na razie w Polsce World in Motion blisko współpracuje z Legią Warszawa. Agencja finalizowała transfer estońskiego pomocnika Henrika Ojamy, który w minionym roku trafił do Legii. Poza tym Anglicy reprezentują też nowego trenera Legii Henninga Berga.

Wiemy też, że przedstawiciele World in Motion oferowali współpracę szefom Zagłębia Lubin. Ich propozycja dotyczyła przede wszystkim możliwości oferowania Zagłębiu piłkarzy, których agencja reprezentuje.

Dodajmy, że w ostatnich dniach w polskie kluby zaczął inwestować zagraniczny kapitał. Wczoraj właścicielem Lechii Gdańsk zostało niemiecko-szwajcarskie konsorcjum. W minionym tygodniu Korona Kielce podpisała pięcioletnią umowę o współpracy z niemieckim funduszem menedżerskim Hanseatisches Fußball Kontor GmbH. W przyszłości firma ma zostać współwłaścicielem Korony.

WORLD IN MOTION

Jedna z angielskich piłkarskich agencji menedżerskich. Przez ostatnie 15 lat reprezentowała wielu znanych piłkarzy i współpracowała ze znanymi klubami na świecie. Swoje siedziby ma nie tylko w Anglii, ale i Portugalii oraz Europie Wschodniej. Dodatkowo swoje usługi oferuje we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Belgii oraz Chinach.

World in Motion ma na swoim koncie kilka głośnych transferów, m.in. Pera Mertesackera z Werderu Brema do Arsenalu za 9 mln funtów, Chrisa Smallinga z Fulham do Manchesteru United za 12 mln funtów czy Joao Moutinho z FC Porto do AS Monaco. W 2006 roku agencja przeprowadzała także transfer Tomasza Kuszczaka z West Bromwich Albion do Manchesteru United za 3 mln funtów.