Sportowi krezusi z Dolnego Śląska. Ci zawodnicy zarobili najwięcej w 2013 roku

Super Express opublikował swoją tradycyjną listę 100 najbogatszych sportowców Polski w roku 2013. Sprawdziliśmy, jak wypadli w niej zawodnicy z Dolnego Śląska.
Złotą setkę SE otwiera koszykarz NBA Marcin Gortat, który tylko w minionym roku zarobił 23 mln zł.

Najlepiej w Ameryce

Na jego tle zawodnicy klubów z Dolnego Śląska prezentują się przeciętnie, ale i tak zarabiają bardzo godnie. W swojej analizie wzięliśmy pod uwagę tylko tych zawodników, którzy w 2013 roku choćby przez jakiś czas reprezentowali barwy ekip sportowych z regionu.

Warto jednak odnotować, że na wysokim szóstym miejscu znalazł się urodzony w Wałbrzychu futbolista NFL - Sebastian Janikowski. Grając w Oakland Raiders zarobił on aż 10,5 mln zł. Dodatkowo we wrześniu przedłużył umowę z klubem o pięć lat i w tym czasie ma zainkasować 19 mln dolarów.

32. na liście jest z kolei wrocławianin Maciej Janowski, który w minionym roku zarobił aż 2,4 mln zł. Janowski tak dobrą pensję miał jednak jako żużlowiec Unii Tarnów, a w Betardzie Wrocław będzie ponownie jeździł od roku 2014.

U nas też nie mają źle

Tak naprawdę więc listę najlepiej zarabiających zawodników Dolnego Śląska otwiera piłkarz Śląska Wrocław Sebastian Mila. Na liście SE jest 54.

Według wyliczeń dziennikarzy Mila zarobił w minionym roku 1,4 mln zł, z czego najwięcej, bo 900 tys. zł, z pensji jaką płaci mu klub z Wrocławia po przedłużeniu kontraktu. Tuż za Milą (56. lokata) jest były piłkarz Śląska Waldemar Sobota, który już w trakcie sezonu przeszedł do belgijskiego Club Brugge. Tabloid szacuje jego zarobki na 1,35 mln zł.

Na 59. miejscu z zarobkami rzędu 1,3 mln zł znajduje się Arkadiusz Piech z Zagłębia. On jednak część z tych pieniędzy zarobił jeszcze w tureckim Sivassporze. Na pozycji 75. (1,05 mln zł) znajdziemy z kolei wychowanka Zagłębia Piotra Zielińskiego, który jednak zarabia we włoskim Udinese.

Sporo dolnośląskich akcentów jest pod koniec rankingu. Na 88. lokacie jest Marcin Kowalczyk (najpierw Śląsk, obecnie Wołga Niżny Nowogród) z zarobkami 900 tys. zł, na 91. Szymon Pawłowski (kiedyś Zagłębie, teraz Lech) - 880 tys., a na 94. Adam Kokoszka ze Śląska (zarobki 820 tys.). 96. pozycję zajmuje zaś były gracz wrocławian Piotr Ćwielong (obecnie Vfl Bochum), który w 2013 roku zainkasował 800 tys. zł.