Sport.pl

Śląsk się przełamie? Ostatni raz z Zawiszą w Bydgoszczy wygrał 17 lat temu

25 zwycięstw, 13 remisów, 11 porażek, 68 bramek strzelonych i 37 straconych to bilans Śląska z niedzielnym rywalem - zespołem Zawiszy Bydgoszcz. Okazję do poprawy statystyk wrocławianie będą mieli już w najbliższą niedzielę. Początek spotkania Zawisza - Śląsk o godz. 15.30.
Wrocław.sport.pl ćwierka także na Twitterze >>

Pierwszy raz obie drużyny spotkały się 30 czerwca 1957 roku. Śląsk wygrał wówczas 2:0 i ta sztuka udawała mu się jeszcze w pięciu kolejnych spotkaniach. Pierwsze zwycięstwo Zawisza zanotował dopiero trzy lata później , pokonując wrocławian na ich własnym terenie 1:0.

W kolejnych latach rywalizacja Śląska i Zawiszy nadal przebiegała pod dyktando wrocławian, którzy wygrywali u siebie oraz remisowali na wyjazdach. W roku 1964 Zawisza świętował kolejny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Tym samym roku do I ligi dostał się również Śląska, dla którego był to pierwszy w historii awans do tych rozgrywek.

Od tamtej pory wrocławska drużyna spotykała się z Zawiszą na zmianę w pierwszej lub w drugiej lidze. Gdy bydgoszczanie spadli z ekstraklasy, Śląsk dołączył do nich dwa lata później. W roku 1973 Śląsk ponownie awansował, a Zawisza wrócił do elity cztery lata później. Na najwyższym szczeblu kluby rywalizowały ze sobą do 1981 roku, do kolejnego spadku bydgoszczan do drugiej ligi.

Zawisza wrócił na pierwszoligowe boiska pod koniec lat 80., jednak niedługo później opuścił je Śląsk. Bydgoszczanie sezon później poszli w ich ślady. Przez chwilę drużyny rywalizowały ze sobą w drugiej lidze, jednak Zawisza nie przetrwał szoku związanego z wycofaniem się wojska z finansowania klubu. Zespół spadł do niższej ligi, pogrążając się w sportowym i organizacyjnym chaosie. Drużyny zetknęły się ze sobą jeszcze w latach 2006-2007, kiedy to Kujawiak Włocławek przeniósł się do Bydgoszczy i występował pod nazwą Zawiszy. Pomysł nie przetrwał jednak próby czasu. Twór ten szybko wycofał się z rozgrywek, oddając wiele spotkań walkowerem, w tym mecz ze Śląskiem.

Po długiej przerwie drużyny spotkały się ponownie jesienią ubiegłego roku we Wrocławiu. Rywalizację wygrał Zawisza, pokonując Śląsk 2:1.

Co ciekawe, wrocławianie po raz ostatni z kompletem punktów z Bydgoszczy wyjeżdżali 17 lat temu.

Chcesz wiedzieć więcej o Śląsku? Zapisz się na bezpłatny newsletter ŚLĄSK EXTRA >>

Bilans meczów Śląska z Zawiszą:

Obie drużyny spotkały się ze sobą łącznie 49 razy (wliczając w to mecz wygrany walkowerem). Bilans meczów to 25 zwycięstw Śląska, 13 remisów i 11 wygranych Zawiszy. Wrocławianie zdobyli w dotychczasowej rywalizacji 68 bramek, tracąc 37 goli. W Bydgoszczy obie drużyny rozegrały 25 spotkań, z których osiem zakończyło się zwycięstwami Śląska, 10 remisami, a siedem zwycięstwami Zawiszy. W meczach tych Śląsk zdobył 25 goli, tracąc tyle samo bramek.

Więcej o: