Jak wygląda tabela grupy spadkowej po podziale punktów: Minimalne różnice, każdy może spaść!

Rywalizacja w grupie spadkowej i walka do ostatniego meczu o utrzymanie w ekstraklasie - taki los zgotowały sobie drużyny Śląska i Zagłębia. Po zasadniczej części sezonu punkty zdobyte przez drużyny zostaną podzielone na pół, co spowoduje, że walka o byt będzie jeszcze bardziej zażarta
Oba nasze kluby bardzo rozczarowały. Wrocławianie jeszcze rok temu kończyli sezon na podium, a dziś walczą o uniknięcie degradacji.

Do zakończenia sezonu zasadniczego pozostały jeszcze dwie kolejki spotkań. Potem dojdzie do planowanego w ramach reformy rozgrywek podziału zespołów na dwie grupy. Drużyny, które po 30 kolejkach zajmą miejsca od 1. do 8., w drugiej części sezonu będą rywalizowały w grupie mistrzowskiej. Natomiast druga "ósemka" z dołu tabeli powalczy o utrzymanie w grupie spadkowej. Właśnie tam zagrają Śląsk i Zagłębie.

Aby walka o mistrzostwo, puchary i uniknięcie degradacji była bardziej pasjonująca, przed rozpoczęciem drugiej fazy punkty wszystkich zespołów zostaną podzielone na pół. W przypadku liczby nieparzystej będą zaokrąglone w górę. Śląsk ma teraz 30 pkt, a Zagłębie 29 pkt - po podziale i zaokrągleniu w górę punktów lubinian obydwa zespoły w grupie spadkowej miałyby po 15 pkt.

13. w tabeli Śląsk ma teraz 30 pkt, więc po podziale będzie miał ich 15. Tyle samo co 14. w tabeli Zagłębie, tylko "oczko" więcej od przedostatniego w tabeli Podbeskidzia i zaledwie 5 pkt przewagi nad ostatnim Widzewem Łódź. A teraz wrocławian czeka wyjazdowy mecz z Podbeskidziem.

Druga część sezonów będzie składała się z siedmiu dodatkowych kolejek. Każda drużyna rozegra te spotkania z grupowymi rywalami. Cztery zespoły najwyżej sklasyfikowane będą miały atut własnego boiska. To znaczy, że kluby z miejsc od 9. do 12. rozegrają cztery spotkania na własnym stadionie, a trzy na wyjeździe. Natomiast cztery niżej sklasyfikowane zagrają trzy mecze u siebie i cztery wyjazdowe. Na razie Śląsk i Zagłębie są w gronie zespołów, które więcej meczów rozegrają na wyjeździe, co oczywiście nie jest korzystne.

Gdyby sezon zakończył się bez zmian w układzie tabeli, wrocławian czekałyby wyjazdy na mecze z: Cracovią, Lechią Gdańsk, Koroną Kielce i Widzewem Łódź oraz spotkania we Wrocławiu z Piastem Gliwice, Zagłębiem Lubin i Podbeskidziem Bielsko-Biała. Natomiast lubinianie na mecze pojechaliby do Piasta Gliwice, Cracovii, Śląska Wrocław i Podbeskidzia Bielsko-Biała, a przed własną publicznością podejmowaliby Koronę Kielce, Lechię Gdańsk i Widzew.

Podobnie będzie również w stawce mistrzowskiej. Dorobek liderującej Legii zmniejszy się z 57 pkt do 29, a przewaga nad drugim Lechem z 10 pkt zmaleje do pięciu.

Zarówno mistrza, jak i dwóch spadkowiczów poznamy w tym roku 31 maja, podczas ostatniej kolejki T-Mobile Ekstraklasy.

Reforma rozgrywek w polskiej ekstraklasie została wprowadzona przed tym sezonem. Ma ona wyeliminować tzw. spotkania "o nic" i spowodować, że emocje w rozgrywkach będą trwały do ostatniej kolejki.

- T-Mobile Ekstraklasa w nowym sezonie będzie pasjonująca. Trenerzy i piłkarze nie mówią już o bezpiecznym utrzymaniu, ale o awansie do grupy mistrzowskiej. A poza tym końcówka rozgrywek dzięki dzieleniu punktów wcale nie będzie spokojna - zachwalał projekt prezes spółki Ekstraklasa SA Bogusław Biszof.

Grupa spadkowa po podziale punktów 

9. Lechia 28 19 36-35

10. Cracovia 28 18 35-42

11. Korona 28 17 35-39

12. Piast 28 16 26-44

13. Śląsk 28 15 34-37

14. Zagłębie 28 15 29-35

15. Podbeskidzie 28 14 23-36

16. Widzew 28 10 24-49

Kolejno: miejsce w tabeli, nazwa klubu, mecze, punkty, bramki. Stan po 28 kolejkach rozgrywek.