Sport.pl

Jagiellonia - Śląsk. Wyrównany bilans starć obu zespołów, wrocławianie skuteczniejsi

Dzisiejszy mecz Śląska z Jagiellonią będzie 27. starciem obu ekip w historii. Dotychczas zarówno wrocławianie, jak i białostoczanie wygrywali dziewięciokrotnie, z kolei podziałem punktów kończyło się osiem meczów.


Pierwszy w historii oficjalny pojedynek Śląsk rozegrał z Jagiellonią ponad ćwierć wieku temu. 12 września 1987 r. na Stadionie Olimpijskim stanęły naprzeciw siebie zdobywca Pucharu Polski i reprezentant kraju na scenie europejskiej WKS oraz białostoczanie, beniaminek ówczesnej I ligi. Jagiellonia, rozgrywająca swój pierwszy w historii sezon w ekstraklasie, postawiła Śląskowi trudne warunki. Już po sześciu minutach Jacek Bayer wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Wrocławska drużyna, w której barwach grały takie asy jak Ryszard Tarasiewicz, Waldemar Tęsiorowski, Paweł Król czy Dariusz Marciniak, szybko jednak się podniosła i po dwóch trafieniach Zbigniewa Mandziejewicza odniosła pierwsze, historyczne zwycięstwo nad Jagiellonią.

W następnych sezonach obie ekipy solidarnie dzieliły się punktami bądź pozwalały zwyciężać gospodarzom. Wyjątkiem był mecz sprzed pięciu lat. Wówczas Jagiellonia na stadionie przy ul. Oporowskiej pokonała wrocławian 2:1, na dodatek po bramkach dwóch ekswukaesiaków Jarosława Laty i Remigiusza Jezierskiego. Białostoczanie przerwali tym samym passę 32 wyjazdowych spotkań bez wygranej, odnosząc pierwsze zwycięstwo nad Śląskiem we Wrocławiu.

WKS zrewanżował się Jagiellonii dwa sezony później, wygrywając w Białymstoku 2:0. Było to dopiero pierwsze w historii zwycięstwo z Jagą odniesione na jej terenie. Druga wygrana Śląska na obiekcie Jagiellonii miała miejsce niewiele ponad rok temu. 26 maja 2013 r. wrocławianie, jeszcze pod wodzą Stanislava Levego, strzelili wówczas trzy bramki, sami zachowując czyste konto.

Dokładnie takim samym wynikiem zakończyła się eskapada Śląska na Podlasie w maju tego roku. Dla wrocławian strzelił wtedy Dalibor Stevanović, Flavio Paixao i Dudu Paraiba. Było to trzecie i jak dotąd ostatnie wyjazdowe zwycięstwo WKS-u nad Jagiellonią.

Śląsk 26 razy spotykał się z Jagiellonią. Bilans meczów to dziewięć zwycięstw Śląska, osiem remisów i dziewięć wygranych Jagiellonii. Śląsk zdobył w dotychczasowej rywalizacji 39 bramek, tracąc 34 gole. W Białymstoku obie drużyny rozegrały 13 spotkań, z których trzy zakończyły się zwycięstwami Śląska, cztery remisami, a sześć wygranymi Jagiellonii. Wrocławski zespół zdobył w meczach na wyjeździe 15 goli, tracąc 18 bramek.

Kolejny mecz Jagiellonia - Śląsk dziś w Białymstoku. Początek spotkania o godz. 20.30

Wrocław.sport.pl ćwierka także na Twitterze >>

Więcej o: