Frekwencyjny dramat na meczach piłkarzy Śląska: Pusty stadion poraża smutkiem

Ostatni pojedynek piłkarzy Śląska z Górnikiem Zabrze obejrzało na wrocławskim stadionie zaledwie 5875 kibiców. Mimo akcji reklamowych i promocyjnych ludzie nie chcą chodzić na mecze Śląska.
Znajdź nas na Facebook'u | Ćwierkamy też na Twitterze


- Smutno mi jest, że było niewiele kibiców. Przez ostatni rok czy dwa lata było bardzo dużo negatywnych rzeczy, artykułów o nas. Wrocław był miastem, w którym zawsze ludzie chętnie szli na stadion. Nie umiem tego wytłumaczyć. Ale gdy gramy w sobotę czy w niedzielę, a ostatnie artykuły na koniec tygodnia w gazetach są o Mili albo jakieś negatywne, że ktoś ma nas kupić, a mało w tygodniu jest o drużynie - mówił po sobotnim spotkaniu z Górnikiem rozgoryczony szkoleniowiec Śląska Tadeusz Pawłowski.

I faktycznie obraz wrocławskiego stadionu podczas pojedynku Śląska z Górnikiem był smutny, wręcz przygnębiający.

Śląskowi nie pomogła specjalna akcja #WszyscyZaŚląskiem promowana w portalach społecznościowych, którą wsparli znani wrocławianie z prof. Alicją Chybicką, członkami kabaretu Neo-Nówka czy raperem Waldemarem Kastą na czele. Te osoby fotografowały się z kartką papieru, na której napisane było hasło "Wszyscy na Śląsk".

Niewiele pomógł również cykl reklamowych materiałów filmowych zamieszczanych na stronie klubowej, który też miał zachęcić do kibicowania klubowi w trakcie pojedynków grupy mistrzowskiej. Filmiki pod hasłem "Nie szukaj wymówki, przyjdź na mecz" miały trafić do widzów, którzy kibicują Śląskowi, ale nie chodzą na mecze zespołu.

Akcje promocyjne i reklamowe nic nie dały. Frekwencja podczas meczu Śląska z Górnikiem była koszmarnie niska. Pojedynek oglądało zaledwie 5875 kibiców. Mniej ludzi podczas poprzedniej kolejki było tylko na meczach Zawiszy z Górnikiem Łęczna w Bydgoszczy (2843 widzów) i Gliwicach na spotkaniu Piast - Podbeskidzie (4171 kibiców).

Trzeba jednak zaznaczyć, że mecze bydgoskiego Zawiszy od kilku miesięcy bojkotuje grupa tamtejszych najzagorzalszych kibiców z powodu konfliktu z właścicielem klubu. Z kolei w Gliwicach futbol nigdy nie był zbyt popularny i mecze Piasta nie przyciągają zbyt wielu fanów. Od kilku sezonów frekwencja na meczach Piasta oscyluje w granicach 5 tys. widzów, bo zespół nie odnosi większych sukcesów zarówno w lidze, jak i na arenie międzynarodowej.

Dla Śląska, który jeszcze trzy lata temu sięgał po mistrzostwo Polski i na ponad 40-tysięcznym stadionie rywalizował w europejskich pucharach z tegorocznym finalistą Ligi Europy Sevillą czy wicemistrzem Belgii Club Brugge, frekwencja taka jak na ostatnim meczu z Górnikiem jest katastrofą. To czwarty najgorszy wynik frekwencyjny na nowym stadionie Śląska.

Niechlubnym rekordem jest pojedynek Śląska z Pogonią Szczecin rozegrany 2 grudnia 2013 roku. Wówczas na Stadion Miejski przyszły tylko 4564 osoby. Niewiele więcej pojawiło się podczas meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała 31 października 2013 roku (5156 kibiców) i 12 maja 2014 roku na spotkaniu z Widzewem Łódź (5742 ludzi).

Frekwencja na meczach Śląska od dłuższego czasu ma tendencję spadkową. Gdyby porównać średnią widownię w tym sezonie i sprzed dwóch lat, to różnica wynosi aż ponad 3 tys. mniej widzów na spotkanie.

Co ciekawe, tak fatalnej frekwencji na meczach Śląska nie było nawet wtedy, gdy wrocławski zespół grał na starym obiekcie przy ul. Oporowskiej.

- Brakuje czegoś, co by nakręciło koniunkturę. Nie mamy reprezentanta Polski w drużynie, nie mamy zdecydowanego lidera w środku pola. Na pewno gra, zwycięstwa, ale też gwiazdy - to także przyciąga fanów. Inaczej jest w Lechu czy Legii, ale tam jest kilka razy większy budżet. Tam są właściciele, u nas na razie nie wiadomo, kto nim będzie - analizował po meczu z Górnikiem trener Pawłowski.

Do końca sezonu pozostały już tylko trzy mecze, w tym dwa u siebie: z Lechią Gdańsk i Pogonią Szczecin oraz jeden na wyjeździe z Wisłą Kraków. Paradoksalnie Śląsk mimo słabych wyników w ostatnich spotkaniach nadal ma szansę na awans do europejskich pucharów.

NAJMNIEJ WIDZÓW NA MECZACH ŚLĄSKA

1. Śląsk - Pogoń 1:1, sezon 2013/14 - 4564 widzów

2. Śląsk - Podbeskidzie 4:0, sezon 2013/14 - 5156 widzów

3. Śląsk - Widzew 1:0, sezon 2013/14 - 5742 widzów

4. Śląsk - Górnik 1:1, sezon 2014/15 - 5875 widzów

5. Śląsk - Cracovia 1:0, sezon 2013/14 - 6150 widzów

Tabela obejmuje mecze Śląska w ostatnich pięciu latach.

Zdjęcie Nike Performance MAGISTA OBRA FG Korki Lanki hypro turquoise/white (641322) Zdjęcie WKS Śląsk Wrocław - Podkładka pod myszkę 21926 Zdjęcie WKS Śląsk Wrocław Szalik pasiak 22743
Nike Performance MAGISTA OB... WKS Śląsk Wrocław - Podkład... WKS Śląsk Wrocław Szalik pa...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Dlaczego ludzie nie chodzą na mecze Śląska?