Komu Wrocław sprzeda Śląsk? Wkrótce akcje piłkarskiej spółki zostaną wystawione na sprzedaż

Do końca czerwca miasto chce wystawić na sprzedaż swój pakiet akcji piłkarskiego Śląska. Nadal nie wiadomo, czy Śląsk w całości wykupi Wrocławskie Konsorcjum Sportowe czy biznesmen Grzegorz Ślak?
Znajdź nas na Facebook'u | Ćwierkamy też na Twitterze


Grzegorz Ślak dwa miesiące temu poinformował, że chce kupić piłkarski Śląsk i zainwestować w niego. Ślak to biznesmen reprezentujący m.in. firmę Bartimpex, zarządzający wielomilionowym majątkiem Aleksandra Gudzowatego

Ślak zaznacza, że razem z klubem zamierza wziąć w dzierżawę Stadion Miejski.

- Na początku maja spotkałem się z prezydentem Dutkiewiczem oraz wiceprezydentem Adamskim w sprawie Śląska - opowiada Grzegorz Ślak. - Nie zamierzam ujawniać szczegółów tej rozmowy, ale mogę powiedzieć, że otrzymałem wówczas pozytywny sygnał w sprawie odkupienia klubu. Miało się to wydarzyć szybko. Problem w tym, że jest już połowa czerwca i nadal nie wiem, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż akcji klubu - podkreśla biznesmen.

Ślak uważa, że przesuwanie transakcji w czasie komplikuje sytuację. - Inwestycję w Śląsk traktowałem poważnie, miałem zabezpieczone pieniądze na zakup Śląska. Przejmowanie klubu ma sens właśnie teraz, kiedy drużynę należy wzmocnić przed sezonem, przed grą w europejskich pucharach. Jeśli do połowy czerwca nic się w kwestiach właścicielskich nie wydarzyło, to tracimy bardzo cenny czas. W sierpniu będzie za późno na ruchy transferowe i wzmocnienia drużyny - podkreśla.

Przedstawiciele władz Wrocławia przyznają, że miasto chce odsprzedać Śląsk, ale podkreślają, że pewnych procedur nie da się przyspieszyć. Od wielu tygodni trwają prawne przygotowania do całej transakcji, która jest wyjątkowo skomplikowana.

- Mamy zamiar sprzedać swoje akcje Śląska, jeśli otrzymamy korzystne oferty - zaznacza Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia. - Przetarg o charakterze negocjacyjnym ogłosimy do końca czerwca. Musimy działać zgodnie z procedurami i prawem. W ogłoszeniu o przetargu będzie zaproszenie do negocjacji odkupienia 49 procent akcji Śląska oraz dzierżawy Stadionu Miejskiego. Uważam, że cała transakcja sprzedaży Śląska nie potrwa dłużej niż miesiąc. Nie wiemy, kto stanie do negocjacji. Przejęciem naszego pakietu akcji zainteresowane jest także Konsorcjum. Szukamy solidnego, długofalowego inwestora - podkreśla wiceprezydent Adamski.

Jednak całość sytuacji komplikuje fakt, że Ślak chce przejąć cały Śląsk, sto procent akcji Śląska, a miasto dysponuje tylko pakietem 49 procent. Pozostałe 51 procent akcji należy do Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego, które tworzą trzy lokalne firmy: Hasco-Lek, PB Inter System SA oraz Supra Invest.

Ślak: - W piśmie wysłanym do miasta kilka tygodni temu zapytałem o możliwość odkupienia całego Śląska i dzierżawy stadionu. Niedawno otrzymałem pismo od przedstawicieli Konsorcjum, którzy zapraszają mnie na rozmowy w sprawie Śląska. Ale ja od początku podkreślałem, że chcę negocjować tylko z władzami miasta, bo tylko oni mogą mi wydzierżawić stadion - zaznacza.

Wiceprezydent Adamski zauważa jednak, że miasto nie może podejmować decyzji za właścicieli Konsorcjum.

- Nie jesteśmy w stanie sprzedać stu procent akcji Śląska, gdyż miasto nie jest większościowym akcjonariuszem tej spółki. 51 procent akcji należy do Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego. Doprowadziliśmy do tego, że pan Ślak miał się spotkać z przedstawicielami Konsorcjum i omówić szczegóły transakcji - mówi wiceprezydent Wrocławia.

- W przyszłym tygodniu mamy w firmie posiedzenie zarządu i wówczas podejmiemy decyzje, co robimy dalej w kwestii Śląska - kończy Ślak.

Nieoficjalnie wiemy, że opracowywane są różne scenariusze wydarzeń. Może dojść do sytuacji, w której równocześnie na sprzedaż wystawione zostanie 49 procent akcji gminy Wrocław oraz 51 procent akcji Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego. W ten sposób miasto da szansę Grzegorzowi Ślakowi na przejęcie całego Śląska i sprawdzi, czy jego deklaracje są prawdziwe.

Być może zgłosi się też inny inwestor. Taką możliwość rozważa Andrzej Kuchar, inny biznesmen z Wrocławia.

Jeśli nie będzie chętnych na przejęcie całości Śląska, wówczas najprawdopodobniej Konsorcjum wykupi 49 procent akcji gminy i zostanie jedynym właścicielem klubu.