Gmina Wrocław wystawiła na sprzedaż swoje akcje piłkarskiego Śląska

W poniedziałek gmina Wrocław wystawiła na sprzedaż pakiet ponad 43 procent akcji piłkarskiego Śląska. Wszystko wskazuje, że akcje odkupią biznesmeni z Wrocławskiego Konsorcjum Sportowego, którzy posiadają już 51 procent akcji klubu.
W poniedziałek ukazało się oficjalnie ogłoszenie, będące: "Zaproszeniem do negocjacji w sprawie zbycia akcji Śląska Wrocław". Ogłoszenie pojawiła się w oficjalnych komunikatach miasta, a także w formie ogłoszeń w gazetach.

- Wystawiamy na sprzedaż dokładnie 43,42 procent akcji piłkarskiego Śląska - mówi Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia. - Zostawiamy sobie ponad 5 procent akcji, tak aby zabezpieczyć interesy miasta w spółce. W stosownych zapisach z nabywcą akcji wprowadzimy pewne zakazy, choćby taki, że Śląska nie można będzie przenieść do innego miasta czy zmienić nazwy klubu - podkreśla wiceprezydent.

Informacje dotyczące negocjacji w sprawie Śląska będą dostępne do 9 lipca. Do 14 lipca miasto poinformuje, kto został dopuszczony do rozmów w sprawie sprzedaży pakietu ponad 43 procent akcji Śląska.

Większościowy pakiet akcji wrocławskiego klubu, czyli 51 procent, posiada Wrocławskie Konsorcjum Sportowe. Konsorcjum tworzą trzy lokalne firmy: Hasco Lek Stanisława Hana, PB Inter-System SA Marka Nowary oraz Invest Supra Rafała Holanowskiego.

Kilka tygodni temu podczas konferencji prasowej przedstawiciele Konsorcjum potwierdzili, że chcą odkupić od miasta pakiet akcji Śląska. Wszystko wskazuje, że tak się stanie i Konsorcjum będzie właścicielem ponad 94 procent akcji klubu. Jest bardzo mało prawdopodobne, że ktokolwiek inny - niż Konsorcjum - stanął do negocjacji. Bo po co poważnemu inwestorowi mniejszościowy pakiet akcji w spółce?

Na razie prowadzona jest wycena akcji Śląska. Jak zaznacza wiceprezydent Adamski, cena pakietu będzie tajna. Dla porównania dodajmy, że pod koniec 2013 roku Zygmunt Solorz odsprzedał miastu swoje 51 procent akcji za 4 mln zł.

Po 14 lipca rozpoczną się negocjacje miasta z inwestorem, który chce kupić owe 43,42 procent akcji Śląska. Przedmiotem rozmów będzie plan inwestora dotyczący prowadzenia klubu, a przede wszystkim umowa dotycząca dzierżawy Stadionu Miejskiego.

Właściciel Śląska będzie też zarządzał stadionem. Można się spodziewać, że zarządzająca teraz obiektem spółka Wrocław 2012 będzie odpowiadała za wynajem powierzchni komercyjnych. A właściciel klubu zorganizuje mecze Śląska oraz różne imprezy na stadionie. Do ustalenia pozostanie podział wpływów ze sprzedaży biletów, lóż VIP oraz miejsc biznesowych.

Kupnem Śląska zainteresowani byli także biznesmeni Grzegorz Ślak oraz Andrzej Kuchar. Ale planowali jedynie przejęcie większościowego pakietu akcji. Taki nie będzie wystawiony na sprzedaż, gdyż nic nie wskazuje, że Konsorcjum chce odsprzedać swoje udziały w Śląsku.

W efekcie jest w zasadzie przesądzone, że akcje gminy Wrocław odkupi Wrocławskie Konsorcjum Sportowe. Transakcja może zostać sfinalizowana jeszcze w sierpniu.

Dodajmy, że podczas piątkowego walnego zgromadzenia właścicieli Śląska podjęto decyzję o podniesieniu kapitału spółki o 1,5 mln zł. Miasto zgodnie ze swoimi udziałami wpłaci do Śląska 588 tys. zł. Pieniądze z podwyższenia kapitału zostaną przekazane przede wszystkim na bieżące wydatki klubu.

Zdjęcie Allright Piłka Nożna FIRENZA PRIMO Zdjęcie Select Piłka nożna Finale Atest Zdjęcie SPOKEY Piłka nożna 80617
Allright Piłka Nożna FIRENZ... Select Piłka nożna Finale A... SPOKEY Piłka nożna 80617
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info