Sport.pl

Śląsk ukarany za antyislamską oprawę na meczu z Lechem. Media w Europie oburzone zachowaniem kiboli

15 tys. zł. i zakaz organizacji wyjazdów dla kibiców na dwa mecze - to kara dla Śląska za wydarzenia podczas ostatniego ligowego meczu z Lechem Poznań. Kibole wrocławskiej drużyny kolejny już raz wywiesili transparenty z rasistowskimi treściami, wznosili obraźliwe okrzyki i odpalili race.
Znajdź nas na Facebook'u | Ćwierkamy też na Twitterze


Do ekscesu doszło podczas sobotniego meczu na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Na trybunie za jedną z bramek, na której siedzą najbardziej zagorzali fani Śląska, rozwieszono ogromne transparenty z hasłem "Gdy Europę zalewa zaraza islamska, stańmy w obronie chrześcijaństwa", z grafiką krzyżowca z mieczem i tarczą oraz uchodźcami w łodziach, podpisanymi USS Hussein, USS ISIS i USS Bin Laden. Oprócz tego szalikowcy krzyczeli "Ewangelia, a nie Koran" i "J...ć Araba", odpalili także kilkanaście rac.

Na trybunach można też było dostrzec fanów z szalikami, na których obok herbu Śląska widniały krzyż celtycki oraz przekreślone: podobizna muzułmanina, meczet i półksiężyc, będący symbolem islamu.

Oprawa z meczu Śląsk - Lech [WIDEO]W środę Śląsk został ukarany przez Komisję Ligi za wyskok swoich pseudokibiców. Klub będzie musiał zapłacić karę 15 tys. zł., a jego fani dostali zakaz wyjazdów na dwa najbliższe mecze z Cracovią (6 listopada) i Legią Warszawa (21 listopada).

- Na stadionach ekstraklasy nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię oraz obrażanie innych ludzi ze względu na wyznawaną religię, kolor skóry czy poglądy polityczne. Żadne zachowania tego typu nie będą nigdy tolerowane i zawsze spotkają się z bardzo surowymi konsekwencjami - podkreśla Zbigniew Mrowiec, przewodniczący Komisji Ligi.

W klubie z Oporowskiej od rasistowskich zachowań swoich kibiców stanowczo się odcinają.

- Każdy ma prawo do wygłaszania swoich poglądów, ale musi to robić w ramach obowiązujących norm. Tego typu hasła są absolutnie nieakceptowalne nie tylko na stadionach, ale w każdym innym miejscu. Zarówno FIFA, UEFA, jak i PZPN nie dają zgody na wygłaszanie na stadionach treści o charakterze politycznym. Konsekwencją takich zachowań są kary, które spadają na klub - zaznacza rzecznik prasowy Śląska Michał Mazur.

O wydarzeniach z udziałem pseudokibiców Śląska szeroko rozpisują się europejskie media. Włoski portal oggimedia.it pisał: "Rasistowska oprawa ultrasów Śląska. 31 października na meczu Śląska z Lechem we Wrocławiu w sektorze kibiców gospodarzy zawisł ogromny baner przedstawiający rycerza wypraw krzyżowych uzbrojonego w miecz i tarcze, gotowego do starcia z imigrantami. W Polsce od kilku tygodni odbywa się wiele demonstracji przeciw imigrantom z Bliskiego Wschodu".

Włoski "Eurosport" na swojej stronie internetowej pisze: "Haniebny baner wywieszony przez fanów Śląska. Przed UEFA trudne zadanie zmierzenia się z tym problemem".

Z kolei niemiecki dziennik "Rheinische Post" donosi: "Skandal na meczu polskiej ligi. Pseudokibice Śląska rozwiesili ogromną flagę, na której widniały treści antyislamskie. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno UEFA informowała, że 80 klubów grających w fazie grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europy zadeklarowało chęć oddania jednego euro z każdego biletu sprzedanego na pierwszy mecz w pucharach na rzecz uchodźców".

Incydent odnotowali również dziennikarze hiszpańskich gazet "Mundo Deportivo", "Sportu" i "ABC" i rumuńskiego dziennika "Dolce Sport".

To nie pierwszy rasistowski skandal z udziałem pseudokibiców Śląska w ostatnich tygodniach. Podobny miał miejsce na wrocławskim stadionie w połowie września. Wtedy podczas ligowego spotkania z Jagiellonią kibole obu drużyn skandowali z trybun: "J...ć uchodźców" i "Polska ponad podziałami, precz z k.....i uchodźcami".Wówczas Komisja Ligi nałożyła na wrocławskich kibiców zakaz wyjazdowy na dwa mecze ekstraklasy w zawieszeniu do końca sezonu. Z kolei policja po tekstach "Wyborczej" wszczęła czynności sprawdzające, czy podczas meczu z Jagiellonią kibice nie nawoływali do nienawiści na tle rasowym. Obecnie trwają pierwsze przesłuchania świadków zdarzenia.

- Klub za każdym razem interweniuje, m.in. za pośrednictwem osoby odpowiedzialnej za kontakty z kibicami. Nie inaczej było tym razem. Apelujemy do kibiców, aby brali odpowiedzialność za klub - takie zachowanie, sprzeczne z prawem wpływa negatywnie nie tylko na wizerunek Śląska - zauważa Mazur.

Przypomnijmy, że wrocławski klub za wybryki swoich kibiców przez ostatnie cztery lata zapłacił kary w wysokości aż 650 tys. zł. Nakładały je zarówno PZPN, jak i UEFA.Więcej o:
Komentarze (182)
Śląsk ukarany za antyislamską oprawę na meczu z Lechem. Media w Europie oburzone zachowaniem kiboli
Zaloguj się
 • mario774

  Oceniono 643 razy 355

  Świetna oprawa. Brawo kibice Śląska.
  Mam pytanie - skoro jesteście w gazecie tacy tolerancyjni, dlaczego nie możecie zaakceptować, że część ludzi, duża część, nie chce imigrantów mieć za sąsiadów? Nie dlatego, że są faszystami, ksenofobami, ale po prostu się boją, tak po ludzku.

 • stankowa333

  Oceniono 523 razy 291

  Szmatławiec gw nagle stał się obrońcą religii, szkoda tylko że tak nie jest w przypadku chrześcijan. Żydy, araby, genderowcy mają jak widać specjalne względy w gw.

 • 1rabarbar1

  Oceniono 484 razy 222

  Kibice, marny redaktorku! kibice a nie kibole. I takim kibicom, broniącym wiary chrześcijańskiej i Ojczyzny powinieneś buty pucować!

 • juventusiak87

  Oceniono 367 razy 199

  Jako kibic Legii Warszawa muszę pogratulować trafienia idealnie w sedno z tym transparentem. Brawo kibice, nie kibole!

 • akris58

  Oceniono 245 razy 169

  Nie wiem teraz co mam sądzić o tym rasiście Sobieskim.A może bohater spod Wiednia to ten osmański "uchodźca" Kara Mustafa ?

 • bialyrasizm

  Oceniono 229 razy 121

  Gdzie tu rasizm? Nikt nie obrażał rasy, tylko religię.
  Gazeta Wyborcza od 26 lat robi to samo i nikt im kar nie daje.
  Kneblowanie ust społeczeństwu budzi postawy radykalne, zapamiętajcie o tym na Czerskiej jak jakiś drugi Ryszard Cyba wpadnie wam do redakcji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX