Sport.pl

Słaba seria piłkarzy Śląska trwa. Drużyna tkwi w niemocy

Śląsk w czterech ostatnich pojedynkach zdobył zaledwie jeden punkt, stracił 11 bramek, a strzelił tylko jedną. W ostatniej kolejce przegrał w Gdańsku z Lechią 0:3.
Niemal dokładnie rok temu, również w ramach 19. kolejki, Śląsk grał na wyjeździe z Lechią. Wrocławianie do Gdańska jechali już po kadrowych perypetiach, bo kilka dni wcześniej odsunięty od zespołu za słabe wyniki został Tadeusz Pawłowski. Ku zaskoczeniu wielu Pawłowskiego jednak nie zwolniono, a jedynie urlopowano.

Jego miejsce zajął Grzegorz Kowalski. I Śląsk przegrał wówczas z Lechią 0:1, a wrocławianie spadli wtedy na ostatnie miejsce w tabeli. Kilka dni później Kowalskiego zwolniono, w tym samym dniu kontrakt rozwiązano też z Pawłowskim. A drużynę z Oporowskiej w grudniu objął kolejny szkoleniowiec Romuald Szukiełowicz. Na stanowisku wytrwał nieco ponad trzy miesiące. Zastąpił go Mariusz Rumak i uratował wrocławian przed spadkiem.

Od tamtej pory minęło 12 miesięcy. Śląsk w tym czasie miał być w innym miejscu, przygotowywać się do świętowania 70-lecia klubu, nadal grać w Pucharze Polski, zachwycać grą kibiców, którzy w końcu zechcą oglądać mecze swojej drużyny z trybun Stadionu Miejskiego.

Niestety, obecny obraz Śląska jest przygnębiający, smutny. Co prawda wrocławski zespół nie jest dziś na ostatnim miejscu w tabeli, ale niewiele ponad strefą spadkową. Mecze Śląska ogląda garstka kibiców, a pucharowe marzenia zakończyły się na starciu z pierwszoligową Bytovią Bytów.

Przed meczem w z Lechią trener Mariusz Rumak kolejny już raz starał się zaskoczyć rywala roszadami w pierwszej jedenastce. W meczu z Lechią najbardziej zaskoczył jednak swoich piłkarzy. Podczas przedmeczowej rozmowy na antenie Canal+ Sport Rumak przyznał, że do Gdańska przyjechał z trzema nominalnymi obrońcami i młodym, niedoświadczonym Łukaszem Wiechem.

Problem w tym, że na boisku było czterech obrońców, bo poza Celebanem, Dvalim i Dankowskim, który od kilku tygodni regularnie grywa na boku defensywny, był jeszcze Adam Kokoszka. Dlatego wariantów na zestawienie bloku defensywnego było kilka. Wybrano najbardziej zaskakujący, czyli z ofensywnym skrzydłowym Peterem Grajciarem na lewej stronie obrony. Później okazało się, że było to złe rozwiązanie.

Lechia nie grała wielkiego meczu, ale potrafiła wykorzystać słabe punkty wrocławian, którego zresztą trener Rumak sam niechcący rywalom wskazał. Niemal wszystkie najgroźniejsze ataki Lechia przeprowadzała lewą stroną, na której grał Grajciar. Słowak kompletnie nie radził sobie w obronie i przytrafiały mu się kompromitujące wpadki nawet przy banalnych zagraniach.

Śląsk miał swoje sytuacje, ale był nieskuteczny, przede wszystkim Ryota Morioka. Natomiast w roli wysuniętego napastnika nie sprawdził się Sito Riera (napastnicy Kamil Biliński i Bence Mervo rozpoczęli mecz na ławce rezerwowych). Ostatecznie skończyło się na 0:3 po akcjach i golach byłych graczy wrocławian braci Flavio Paixao (dwa gole) i Marco Paixao (asysta) oraz Grzegorza Kuświka.

Śląskowi do rozegrania w 2016 roku pozostał jeszcze jeden mecz - u siebie z Arką Gdynia. Dla trenera Rumaka to może być najważniejsze starcie odkąd pracuje przy Oporowskiej. Jeśli wrocławianie nie wygrają tego meczu, wówczas na pewno zimę spędzą w grupie spadkowej. A nie takie są aspiracje wrocławskiego klubu.Więcej o: