Sport.pl

Miasto i Śląska chcą elitarnej akademii piłkarskiej. Czy Tadeusz Pawłowski taką stworzy?

Legenda Śląska Tadeusz Pawłowski wrócił do Śląska i będzie odpowiadał w klubie za szkolenie młodzieży. - Chcemy, aby to była elitarna akademia - mówi Pawłowski, jej nowy dyrektor.
O profesjonalnym szkoleniu młodzieży w Śląsku mówiło się już od kilku lat, ale do konkretów nigdy nie doszło. Te pojawiły się dopiero na teraz. Na początek do pracy w klubie przywrócono legendę i byłego trenera Śląska Tadeusza Pawłowskiego. To on ma być odpowiedzialny za stworzenie przy Śląsku profesjonalnej Akademii Piłkarskiej. Pawłowskiego w nowej roli przedstawiono w środę podczas konferencji prasowej.

- Zdaję sobie sprawę, że przede mną ciężka praca, bo do zrobienia jest naprawdę wiele. Najważniejsze jednak, że mamy ściśle określoną filozofię funkcjonowania Akademii. Przede wszystkim chcemy, aby to była elitarna akademia, która co roku będzie wychowywać przynajmniej jednego zawodnika do pierwszego zespołu. Wszyscy chcemy sprawić, aby Śląsk był bardziej polski - wyliczał Pawłowski.

Jednym z elementów profesjonalnej Akademii ma być ścisła współpraca z miejscowymi szkółkami piłkarskimi, a tych w stolicy Dolnego Śląska nie brakuje. Przy Oporowskiej nie chcą już dopuścić do sytuacji, gdzie młodzi wrocławianie wyjeżdżają trenować do ligowych rywali. Tak było m.in. kilka dni temu, gdy młodego gracza Ślęzy Wrocław Kornela Traczyka na testy zaprosił mistrz Polski Legia Warszawa.

Pawłowski: - Chcemy działać na partnerskich zasadach z innymi wrocławskimi klubami. Nie zamierzamy się mądrzyć w tej współpracy i tylko czerpać z niej korzyści. Każda ze stron ma być zadowolona. Wyobrażam sobie to w taki sposób, że najzdolniejsza młodzież trafia do Śląska, a przy ewentualnej sprzedaży zawodnika na Zachód klub partnerski ma zapewniony procent zysku z transferu - zdradzał.

Śląsk szkolić młodzież ma w ścisłej współpracy z Młodzieżowym Centrum Sportu. - Pomoc MCS-u będzie stanowić gwarancję, że nawet po sprzedaży klubu miasto będzie miało pieczę nad Akademią w postaci strategicznego partnera - przyznał prezes Śląska Krzysztof Hołub, również obecny na konferencji.

Dyrektor MCS-u Wojciech Gęstwa dodał: - MCS ma kompetencje i logistyczne warunki, czyli m.in. zaplecze, boiska, ale i doświadczenie w organizowaniu wielu dużych przedsięwzięć. Z kolei Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Jacek Sutryk przyznał, że szkolenie młodzieży w Śląsku ma wykraczać poza piłkarski obszar.

- To nie tylko projekt na potrzeby klubu z Oporowskiej. To też projekt społeczny, który poza produkcją piłkarzy ma być również kształtowaniem młodych ludzi.

We Wrocławiu za parę lat docelowo ma powstać Akademia Piłkarska z pełną infrastrukturą w jednym miejscu, czyli podobną do tej, jaką dysponuje lokalny rywal Zagłębie Lubin. Jednym z zadań na najbliższe miesiące we Wrocławiu ma być stworzenie niezależnego budżetu na potrzeby Akademii.

Hołub: - W Śląsku powinno powstać osobne konto na Akademię. Ona sporo kosztuje, bo około 1,3 mln złotych rocznie. Chcemy jednak pokazać mieszkańcom, że pieniądze z miasta idą również na dzieci i ich szkolenie. Że nie przejadamy ich tylko na pierwszy zespół. Obecnie nie ma jasnego przekazu, że środki, które trafiają do klubu, wędrują również na szkolenie dzieci.Więcej o: