Jednak nie będzie fuzji Śląska i Groclinu

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz wycofał się z tego pomysłu po środowych konsultacjach z szefami klubów w radzie miejskiej. - To moja decyzja, wszystko biorę na siebie - stwierdził. Oba kluby w nowym sezonie zagrają w piłkarskiej ekstraklasie osobno
We Wrocławiu boją się Drzymały

- Podkreślałem, że do fuzji nie doprowadzę na siłę, bez porozumienia i zgody największych klubów w radzie. Okazało się, że w tej kwestii nie ma politycznego porozumienia, dlatego rezygnuję. Za chwilę zadzwonię do Zbigniewa Drzymały oraz prezesa PZPN i poinformuję ich o wszystkim. Równocześnie z czwartkowej sesji rady miasta wycofujemy uchwałę o przeznaczeniu 25 mln zł na dofinansowanie Śląska - powiedział Dutkiewicz po wieczornym spotkaniu z szefami klubów.

Wcześniej za fuzją, oprócz radnych Dutkiewicza, opowiedziały się kluby PiS oraz lewicy. Klub Platformy Obywatelskiej swoje stanowisko ogłosił w środę. Radni tej partii stwierdzili, że zagłosują za przeznaczeniem przez miasto na Śląsk 25 mln zł. Pieniądze miały być przeznaczone na wykup większości akcji w spółce, której udziały miał mieć Drzymała. Jednak Dutkiewicz chciał zdecydowanej deklaracji od wszystkich sił politycznych, że są za fuzją, a od PO takiej nie usłyszał.

Tomasz Hanczarek z PO: - W sprawie fuzji podkreślaliśmy, że poprzemy ją tylko wtedy, gdy prezydent powie, że jest do niej przekonany.

Wszystko wskazuje na to, że trenerem zespołu pozostanie Ryszard Tarasiewicz. Klub ma dostać pieniądze na wzmocnienia. Głosowanie w tej sprawie zostanie przeprowadzone podczas lipcowej sesji rady miasta.

- Pan Tarasiewicz przedstawił wizję wielkiego Śląska i zapewnił, że wie, jak to uczynić - opowiadał Dutkiewicz. - Dlatego szybko przekażemy klubowi od 5 do 7 mln zł na transfery, aby wzmocnić skład. Chcemy, aby zespół po pierwszej części sezonu zajął miejsce w górnej części tabeli, nie gorsze niż siódme-ósme. Jeśli tak się nie stanie, będziemy chcieli, aby pan Tarasiewicz sam odszedł.

Negocjacje miasta z właścicielem Groclinu Zbigniewem Drzymałą trwały od kilku miesięcy. Podpisano już nawet umowę wstępną o połączeniu Śląska i Groclinu. Drzymała miał zostać prezesem klubu, przenieść tu swoich graczy i zainwestować pieniądze. Pod presją wrocławskich kibiców biznesmen wycofał już nawet swój zespół z rozgrywek Pucharu UEFA. W jego miejsce zagra w nim Lech Poznań. Zapowiedział też, że w przypadku fiaska rozmów we Wrocławiu na jeden sezon zostanie jeszcze w małym Grodzisku, ale i tak przeniesie się do innego dużego miasta, bo tylko w takich ośrodkach jest szansa na zbudowanie silnego zespołu piłkarskiego.

Nie udało nam się skontaktować z Drzymałą. Nieoficjalnie wiemy, że był zszokowany decyzją prezydenta Wrocławia i nie chciał w nią uwierzyć.

Komentarz: Porażka prezydenta Wrocławia

Rezygnacja z fuzji z Groclinem to wielki wstyd dla miasta i prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Nie chodzi tylko o to, że w skandaliczny sposób potraktowano biznesmena, który przecież nie jest właścicielem jakiejś tam firmy Krzak, tylko przedsiębiorcą o określonej pozycji i sukcesach także na polu sportowym.

Ale głównie dlatego, że historia z Drzymałą pokazała drugą, nieznaną dotąd twarz prezydenta Dutkiewicza. Dotychczas znaliśmy go jako operatywnego gospodarza miasta i wizjonera, zawsze jednak działającego w warunkach zgody i politycznego konsensusu.

Gdy pierwszy raz przyszło mu podejmować decyzję w warunkach politycznej polaryzacji, zawiódł na całej linii. Pokazał niezdecydowanie i brak wiary w pomysł, do którego tak długo sam przekonywał.

Fuzja rozbija się o stadiony i miliony