Zygmunt Solorz rozpoczął przejmowanie Śląska

W ciągu kilku miesięcy wrocławski klub stanie się jego własnością
Prawnicy reprezentujący Zygmunta Solorza w minionym tygodniu sfinalizowali transakcję, w wyniku której odkupił on prawie 25 proc. akcji SSA Śląsk, należących do wrocławskiego biznesmena Andrzeja Mazura. To pierwszy etap przejmowania Śląska przez najbogatszego Polaka. Na razie właścicielem spółki jest miasto.

Solorz w najbliższych tygodniach będzie podnosił kapitał akcyjny sportowej spółki, tak aby przejąć większościowe udziały. Nieoficjalnie wiemy, że przeznaczy na to około 10 mln zł. Docelowo biznesmen stanie się właścicielem około 90 proc. akcji, pozostałe kilka będzie należało do miasta, a symboliczny 1 proc. utrzyma Wojskowy Klub Sportowy Śląsk.

Władze Wrocławia już wcześniej doszły do porozumienia z Solorzem, ale zgodnie z prawem ogłosiły konkurs na inwestora, z którym współpracować będą w futbolowym biznesie. Zainteresowanym inwestycją postawiono jednak spełnienie kilku warunków - m.in. wykazanie się "rocznym obrotem netto nie mniejszym niż miliard złotych", a także wybudowanie centrum handlowo-usługowego na terenie nowego stadionu na Maślicach. Powstanie ono na terenie około 7 hektarów, jakie miasto przekaże Śląskowi. Stadion pomieści około 43 tys. widzów i zbudowany zostanie na Euro 2012.

- Jesteśmy po konsultacjach z wszystkimi klubami w radzie miasta i mamy zgodę, aby właścicielem terenów handlowych przy stadionie został Śląsk - mówi Michał Janicki z urzędu miejskiego, prowadzący negocjacje z Solorzem.

Centrum handlowe biznesmen ma wybudować za około 150 mln euro. W przyszłości zyski z działalności i dzierżawy centrum przekazywane będą na funkcjonowanie piłkarskiego Śląska. Solorz i władze miasta chcą stworzyć jeden z najsilniejszych klubów w Polsce, który ma włączyć się do rywalizacji w europejskich pucharach. Celem jest awans do Ligi Mistrzów.

Wiemy także, że działacze prowadzą już rozmowy z trenerem Ryszardem Tarasiewiczem w sprawie przedłużenia z nim kontraktu. Obecna umowa wygasa z końcem czerwca.

Zaplanowano, że przekazanie terenu na Maślicach Śląskowi oraz podpisanie umowy inwestycyjnej z Solorzem powinno nastąpić najpóźniej do połowy kwietnia. Majątek Solorza wyceniany jest na około miliarda dolarów. Uznawany jest on za najbogatszego Polaka, a w rankingu magazynu "Forbes" uplasował się na 701. miejscu na świecie.