Zygmunt Solorz został właścicielem Śląska

Najbogatszy Polak Zygmunt Solorz został właścicielem piłkarskiego Śląska Wrocław. - Szukaliśmy silnego inwestora, ale nie spodziewałem się że znajdziemy aż tak silnego! - cieszył się prezydent Rafał Dutkiewicz
Solorz przyleciał do Wrocławia helikopterem specjalnie po to, aby być w środę przy podpisaniu umowy między grupą kapitałową Polsat a władzami Wrocławia. Umowa dotyczy wspólnego inwestowania w piłkarski Śląsk. Spotkanie w gabinecie prezydenta Wrocławia wywołało ogromne zainteresowanie mediów.

- Ostatni raz miałem u siebie tylu dziennikarzy, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej! Już to pokazuje, jakiej rangi jest to wydarzenie - mówił Rafał Dutkiewicz.

- To pilotażowy projekt, który być może będą naśladować inni. Sport nie może bazować wyłącznie na sponsoringu. Potrzebne są przedsięwzięcia biznesowe, które będą sport finansować - przekonywał Solorz.

Takim przedsięwzięciem ma być galeria handlowa, którą obok nowego stadionu wybuduje właściciel Polsatu. Miasto przekazało już Śląskowi siedem hektarów ziemi pod inwestycję. Dochód z galerii ma zapewnić Śląskowi budżet na odpowiednio wysokim poziomie.

- To pomysł na swego rodzaju wehikuł finansowy. Centrum handlowe oraz stadion zapewnią nam dochody na wiele lat - wyliczał przewodniczący rady nadzorczej Polsatu Józef Birka, który w imieniu Solorza prowadził negocjacje i podpisał umowę.

Podkreślił, że Zygmunt Solorz jest emocjonalnie związany z Wrocławiem, gdyż właśnie tu startował w biznesie, a kilkanaście lat temu sponsorował żużlowych mistrzów Polski Spartę Polsat.

W trakcie spotkania Józef Birka rozbawił wszystkich, mówiąc: - Dostałem od prezesa zielone światło na samodzielne negocjowanie biznesowego wejścia w Śląsk. Coś takiego zdarzyło się w naszej firmie po raz pierwszy, bo zawsze o wszystkim osobiście decyduje prezes.

Zygmunt Solorz unikał konkretnych deklaracji, podkreślając, że szczegóły przedsięwzięcia zna właśnie Birka.

- Chciałem, aby Śląsk zaczął spełniać standardy międzynarodowe. Nie chcę mówić o celach, jakie postawimy drużynie, gdyż od tego będą odpowiednie osoby. Ja zadbam o stronę biznesową przedsięwzięcia, tak aby nikt nie musiał martwić się, z czego zapłacić piłkarzom - tłumaczył.

Negocjacje z Polsatem trwały prawie rok. Kilkanaście dni temu Solorz kupił za 4,7 mln złotych 24 procent akcji SSA Śląsk, a następnie wpłacając prawie 11 mln złotych, podwyższył kapitał spółki, stając się jej właścicielem. Drugim udziałowcem pozostaje gmina Wrocław.

W polskim futbolu to pierwsze takie przedsięwzięcie, opierające się na partnerstwie publiczno-prywatnym, a Wrocław okazał się skuteczniejszy od Gdańska, który próbował ściągnąć Solorza do tamtejszej Lechii.

Właściciel Polsatu wyznaczy dwóch ludzi do zarządu spółki, trzech kolejnych trafi do rady nadzorczej. Nieoficjalnie wiemy, że klub zatrudni dyrektora sportowego, który najprawdopodobniej będzie obcokrajowcem z doświadczeniem w Bundeslidze.

Do końca kwietnia zostanie także podpisany nowy, trzyletni kontrakt z trenerem Ryszardem Tarasiewiczem. Ponadto ma powstać telewizja Śląsk TV. Stworzą ją dziennikarze pracujący w Polsacie.

W nowym sezonie budżet klubu ma wynieść około 28 mln złotych. Znacząco wzrośnie w roku 2011. - Na razie będziemy finansować Śląsk pół na pół z miastem. To okres przejściowy, który potrwa do ukończenia centrum handlowego i stadionu na Maślicach. Radykalne zwiększenie budżetu nastąpi, gdy pojawią się pieniądze z galerii - prognozował Józef Birka.

- Na stadion na Euro 2012 wydamy 700 mln zł. Żeby funkcjonował i spłacał się, musimy mieć we Wrocławiu silną drużynę grającą w europejskich pucharach. Wierzę, że Śląsk będzie takim klubem - podkreślał Dutkiewicz.

Kalendarium: od długów przez Drzymałę do SolorzaNajbogatszy Polak Zygmunt Solorz został właścicielem piłkarskiego Śląsk Wrocław. Kto na tym skorzysta?