Piłkarski Śląsk bierze kredyt na galerię na Maślicach

Już w kwietniu Śląsk może otrzymać 150 mln euro kredytu na budowę galerii handlowej na Maślicach. Dzięki przychodom z galerii Śląsk ma być wielki - walczyć o mistrzostwo Polski i rywalizować w europejskich pucharach
- Jesteśmy w trakcie rozmów z bankami o szczegółach kredytu. Myślę, że negocjacje zakończymy w kwietniu, choć oczywiście w takich sprawach nie można się sztywno przywiązywać do konkretnych dat. Najważniejsze jest jednak, że nasz projekt się bankom podoba - podkreśla Józef Birka, przewodniczący rady nadzorczej Śląska.

Zgodnie z planem Śląsk ma wziąć około 150 mln euro kredytu na budowę galerii handlowej przy stadionie na Maślicach. Kredytu udzieli Śląskowi konsorcjum kilku banków. Budowa galerii ruszy prawdopodobnie w ciągu dwóch miesięcy, a obiekt zostanie otwarty w 2012 roku. W założeniach właścicieli klubu od tego czasu wrocławski zespół ma walczyć o mistrzostwo Polski i udział europejskich pucharach. Pieniądze z zysków pochodzących z galerii trafią do budżetu drużyny i tym samym Śląsk stanie się jednym z najbogatszych klubów w kraju. Jednak część pieniędzy z galerii przeznaczona zostanie na spłatę kredytu. Według planów wrocławski klub ma przez 25 lat płacić po blisko 25 mln zł rocznej raty. To więcej, niż wynosi aktualny roczny budżet Śląska.

- Mimo to Śląsk na pewno na przedsięwzięciu nie straci. Nie ma takiej możliwości, aby zyski z galerii były tak małe, że wystarczą tylko na spłatę rat kredytu. Tak wynika z naszego biznesplanu - tłumaczył Birka podczas grudniowej prezentacji projektu galerii. Szacował także, że po spłacie rat kredytu do Śląska co roku wpłynie nie mniej niż 20 mln zł.

Tak gigantyczny kredyt Śląsk otrzyma dzięki swoim właścicielom: Zygmuntowi Solorzowi i miastu Wrocław. Samego klubu na zaciągnięcie tak dużej pożyczki nie byłoby stać. Od strony finansowej kredyt zabezpieczać będzie jedna z firm Solorza. Teren pod inwestycję miasto przekaże klubowi w dzierżawę na 30 lat. Grunt wart jest około 50 mln zł.

- Przy tak dużych kredytach potrzebnych jest wiele zabezpieczeń - tłumaczy prezes Śląska Piotr Waśniewski, który kiedyś pracował w banku i sam kredytów udzielał. - Kredytobiorca musi pokazać nie tylko, że stać go na spłacanie bieżących rat. Bank musi mieć również pewność, że w przypadku jakiegoś potknięcia istnieje alternatywne zabezpieczenie spłaty kredytu. W branży jest nawet takie powiedzenie: aby wziąć kredyt, najpierw trzeba udowodnić bankowi, że się go nie potrzebuje. Jak widać, to sprawdza się w praktyce - mówi z uśmiechem Waśniewski.

Ustalenia związane z kredytem są dla Śląska kluczowe, bo przedsięwzięcie będzie miało bezpośredni wpływ na rozwoju klubu w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Jeśli Śląsk weźmie kredyt na 25 lat, to przez cały czas będzie musiał spłacać około 25 mln zł rocznej raty. Jeśli czas spłaty kredytu będzie krótszy, to wzrośnie wysokość rat. W ten sposób mniej pieniędzy trafi do Śląska, a na sukcesy kibice będą musieli prawdopodobnie poczekać dłużej.

Właściciele klubu rozważają jeszcze jedno wyjście. - Może uda nam się wynegocjować z bankami tzw. karencję. Wówczas np. przez dwa pierwsze lata nie musielibyśmy spłacać żadnych rat. Przy takim rozwiązaniu wszystkie dochody z galerii trafiłyby do Śląska, a wtedy budżet klubu byłby potężny - kończy Birka.

Śląskowi zależy na szybkich sukcesach, bo bez nich problemem może być zapełnienie 43-tysięcznego stadionu na Maślicach.

Na co pójdzie kredyt
Galeria na Maślicach to czterokondygnacyjny budynek, który stanie na działce o powierzchni 6,8 ha. Powierzchnia handlowo-usługowa zajmie około 60 tys. m kw., czyli nieco mniej niż w Magnolii Park.
Na parterze i pierwszym piętrze znajdować się będzie 150 sklepów, butików oraz hipermarket. Wyżej zaplanowano: multikino, bary, restauracje, punkty usługowe, fitness i spa oraz tor bowlingowy. Na parkingu pod budynkiem zmieści się 2,5 tys. samochodów.
Atutem galerii ma położenie tuż obok Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu, na którym rozgrywane będą mecze Euro 2012 oraz ligowe pojedynki Śląska.
Koncepcję architektoniczną galerii stworzyła amerykańska pracownia Laguarda.Low, która zaprojektowała także warszawską galerię Mokotów oraz podobne obiekty m.in.: w USA, Japonii, Chinach, Brazylii i we Włoszech.