Piłkarski Śląsk dostał kredyt na budowę galerii

Śląsk otrzyma kredyt na budowę galerii handlowej na Maślicach - dowiedziała się ?Gazeta?. Klubowi udzieli go konsorcjum banków, ale głównym kredytodawcą będzie BRE Bank.
Informację potwierdziliśmy w dwóch bardzo wiarygodnych źródłach. Według naszych rozmówców Śląsk i BRE Bank doszły już do porozumienia, a podpisanie umowy kredytowej to tylko kwestia czasu.

Powstanie galerii, która usytuowana będzie obok stadionu na Maślicach, to kluczowy element w biznesplanie właścicieli Śląska - Zygmunta Solorza i władz Wrocławia. W ich założeniach to właśnie zyski z galerii mają zapewnić Śląskowi ogromny budżet i sprawić, że klub będzie niemal samowystarczalny. Zygmunt Solorz i prezydent Rafał Dutkiewicz tego rodzaju rozwiązanie określają mianem "wehikułu finansowego", który zapewni drużynie wielkie możliwości finansowe. Dzięki tym pieniądzom Śląsk będzie w stanie sprowadzać i utrzymywać drogich piłkarzy.

Problem w tym, że na tę inwestycję Śląsk potrzebuje ok. 600 mln zł kredytu, a rozmowy w sprawie jego otrzymania trwały wiele miesięcy i nieustannie się przeciągały. Teraz negocjacje zostały sfinalizowane, choć przedstawiciele klubu oficjalnie potwierdzić tego nie chcą. Przewodniczący rady nadzorczej Śląska Józef Birka stwierdza jedynie: - Wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jednak na razie niczego więcej nie powiem.

Wiadomo natomiast, że nawet jeśli wrocławski klub kredyt otrzyma, to galeria nie zostanie otwarta w pierwotnie zakładanym terminie, czyli na Wielkanoc 2012 roku. Otwarcie nastąpi prawdopodobnie dopiero po Euro 2012, a to oznacza, że budowa "wielkiego Śląska" przesunie się przynajmniej o pół roku. Dopiero po mistrzostwach galeria zacznie bowiem przynosić spodziewane zyski i pozwoli klubowi na zwiększenie budżetu. Na razie wynosi on 23 mln zł na sezon.

Teraz dla przedstawicieli Śląska i miasta najważniejsze jest jednak to, aby budowę samej konstrukcji galerii zakończyć do rozpoczęcia Euro 2012. Inaczej bowiem w trakcie turnieju kibice z całego świata obok pięknego, 40-tysięcznego stadionu zobaczą też rozgrzebaną inwestycję w fazie budowy. Dla Wrocławia byłaby to wizerunkowa katastrofa. Jednak przedstawiciele klubu i władz miasta zapewniają, że do niej nie dojdzie. Galeria ma być budowana z prefabrykatów, a to według inwestora znacznie przyspieszy jej powstanie.

michal.karbowiak@wroclaw.agora.pl

Galeria na Maślicach

to czterokondygnacyjny budynek, który stanie na działce o powierzchni 6,8 ha. Powierzchnia handlowo-usługowa zajmie około 60 tys. m kw., czyli nieco mniej niż w Magnolii. Na parterze i pierwszym piętrze znajdować się będzie 150 sklepów, butików oraz hipermarket. Wyżej zaplanowano: multikino, bary, restauracje, punkty usługowe, fitness i spa oraz tor bowlingowy. Na parkingu pod budynkiem zmieści się 2,5 tys. samochodów. Atutem galerii ma być położenie tuż obok Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu, na którym rozgrywane będą mecze Euro 2012 oraz ligowe pojedynki Śląska. Koncepcję architektoniczną galerii stworzyła amerykańska pracownia Laguarda.Low, która zaprojektowała także warszawską galerię Mokotów oraz podobne obiekty m.in. w USA, Japonii, Chinach, Brazylii i we Włoszech.