Czy Real Madryt może zgrać we Wrocławiu?

Real Madryt mógłby zagrać ze Śląskiem na otwarcie wrocławskiego stadionu - taką ofertę złożyła władzom klubu agencja menedżerska Sportfive. Czy taki mecz jest realny?
O propozycji Sportfive opowiedział w czwartkowym numerze "Przeglądu Sportowego" Józef Birka, przewodniczący rady nadzorczej Śląska. Birka stwierdził, że Real Madryt chce za rozegranie takiego meczu 1,5 mln euro, i podkreślił, że sprowadzenie tak sławnego klubu piłkarskiego na otwarcie wrocławskiego stadionu byłoby wielkim wydarzeniem.

Czy Wrocław stać będzie na wydanie 1,5 mln euro i sprowadzenie Realu prowadzonego przez Jose Mourinho?

- Do nas taka oferta nie dotarła. Wiem o niej tylko z mediów, ale o wszelkich szczegółach tej propozycji będziemy rozmawiać z panem Birką. 1,5 mln euro to dla nas suma ogromna, taka, której na pewno nie zapłacimy - zaznacza Michał Janicki, pełnomocnik prezydenta Wrocławia do spraw Euro 2012. - Dla porównania dodam, że reprezentacja Brazylii za rozegranie spotkania żąda miliona euro.

Przedstawiciele władz miasta, Birka oraz szefowie Śląska mieli się spotkać w czwartek wieczorem. Jednak temat meczu Śląska na otwarcie stadionu miał być tylko jednym z problemów poruszanych podczas rozmowy. Dyskutowano także o kredycie na budowę galerii handlowej i najbliższej przyszłości klubu.

Przypomnijmy, że władze Wrocławia oraz firma SMG, operator stadionu budowanego na Euro 2012, od dawna prowadzą negocjacje w sprawie meczów piłkarskich i innych wydarzeń związanych z otwarciem obiektu. W sierpniu na wrocławskim stadionie ma zagrać Śląsk, a w listopadzie reprezentacja Polski. Poszukiwania rywali trwają.

Przeciwnika dla Śląska szuka SMG. Firma negocjuje z dwoma angielskimi i dwoma niemieckimi klubami: Manchesterem Utd., Liverpoolem, Bayernem Monachium oraz Borussią Dortmund. Na wrocławskiej liście życzeń klubów było jeszcze Chelsea, ale okazało się, że w sierpniu sprowadzenie zespołu jest nierealne, gdyż Anglicy mają na ten okres zupełnie inne plany.

Nieoficjalnie wiemy, że cztery kluby, z którymi rozmawia SMG, za rozegranie meczu pokazowego chcą znacznie mniej pieniędzy niż Real Madryt. Mówi się o sumie ponad dwa razy mniejszej niż 1,5 mln euro, czyli o kilkuset tysiącach euro.

Reprezentacja Polski zagra we Wrocławiu w połowie listopada. Rywal nie jest znany, gdyż to termin spotkań barażowych do finałów Euro 2012. Rywalizacja w poszczególnych grupach jeszcze trwa i dziś ciężko jest przewidzieć, które reprezentacje zapewnią sobie bezpośredni awans, a kto o prawo gry w mistrzostwach zmuszony będzie rywalizować w barażach. Wiadomo jednak, że w gronie drużyn, jakie mogą zmierzyć się z Polską we Wrocławiu, są: Włochy, Portugalia, Anglia oraz Holandia.

Poza meczami piłkarskimi na wrocławskim stadionie w 2011 roku planowane są również inne wielkie imprezy. We wrześniu ma dojść tu do walki o bokserskie mistrzostwo świata pomiędzy Tomaszem Adamkiem i Władymirem Kliczko, zorganizowany zostanie też koncert muzyczny światowej gwiazdy. Z kolei w październiku najprawdopodobniej zaprezentowany zostanie pokaz monster trucków - ogromnych samochodów terenowych.