Koszykarski Śląsk wygrał turniej o Puchar Macieja Zielińskiego

Koszykarze Śląska Wrocław wygrali II turniej o Puchar Macieja Zielińskiego. W finale pewnie pokonali SIDEn Toruń 88:70. To był ostatni sprawdzian wrocławian przed startem ligi, który już w najbliższą sobotę.
W drodze do finału Śląsk Wrocław rozbił AZS Radex Szczecin aż 95:70. Wrocławianie, którzy byli gospodarzami turnieju, już w pierwszej kwarcie zdominowali swoich rywali i zbudowali kilkupunktową przewagę. Kosz AZS-u celnymi rzutami co chwilę dziurawił Paweł Kikowski. Rzucający obrońca WKS-u w pierwszej kwarcie zdobył 11 punktów, a w całym spotkaniu 24 i był najskuteczniejszym zawodnikiem meczu. Na drugą kwartę podopieczni Tomasza Jankowskiego wychodzili z 14-punktową przewagą, którą w dalszej części meczu jeszcze powiększyli i spokojnie kontrolowali do samego końca.

W drugim spotkaniu SIDEn Toruń, który obok Śląska wymieniany jest jako jeden z kandydatów do awansu do ekstraklasy, pokonał Stal Ostrów Wielkopolski 77:58. W meczu o trzecie miejsce Stal wygrała z AZS-em Radex Szczecin 79:71, choć początek meczu na to nie wskazywał. Pierwszą kwartę "Akademicy" wygrali bowiem 12 punktami.

W finale Śląsk zmierzył się z SIDEn-em Toruń, prowadzonym przez Eugeniusza Kijewskiego, byłego trenera Anwilu, Prokomu i reprezentacji Polski. Pierwsze dwie kwarty stały na bardzo wyrównanym poziomie. Na przerwę jednak to goście z Torunia schodzili z trzypunktową zaliczką. Kluczowy dla losów spotkania okazał się początek trzeciej kwarty. W jej pierwszych sześciu minutach wrocławianie rzucili aż 21 punktów, a goście odpowiedzieli zaledwie dwoma. Później nie byli już w stanie odrobić start i Śląsk wygrał 88:70. Najskuteczniejszym graczem WKS-u ponownie był Kikowski, który tym razem rzucił 16 punktów. Zwycięstwo wrocławian w turnieju wydaje się tym bardziej cenne, że drużyna 17-krotnych mistrzów Polski musiała radzić sobie bez podstawowego rozgrywającego Marcina Fliegera, który dochodzi do pełni sił, po mocnym stłuczeniu barku.

Turniej o Puchar Macieja Zielińskiego był ostatnim sprawdzianem dla Śląska przed startem ligi, która rusza już w najbliższy weekend. 29 września pierwszym rywalem WKS-u będzie Spójna Stargard Szczeciński. Początek meczu we wrocławskiej hali Kosynierka, o godz. 19:15.