Dobry start Turowa Zgorzelec. Damian Kulig potwierdza wysoką formę

Udanie rozpoczęli rozgrywki Tauron Basket Ligi koszykarze Turowa Zgorzelec. W swoim pierwszym meczu o punkty pokonali na wyjeździe AZS Koszalin 84:59. Najlepszym zawodnikiem spotkania był Damian Kulig.
Podkoszowy Turowa na początku sezonu jest w wysokiej formie. W okresie przygotowawczym reprezentant Polski popracował nad sylwetką, zrzucił kilka zbędnych kilogramów i od razu przełożyło się to na jego dyspozycję. W niedzielę, w pierwszym w tym sezonie meczu o stawkę, rozegranym w ramach ligi VTB przeciwko UNIKS-owi Kazań (Turów przegrał 62:72) rzucił 19 punktów, miał sześć zbiórek i trzy asysty. Tym razem Kulig zapisał na swoim koncie 21 oczek, a do tego dołożył sześć zbiórek, prowadząc zgorzelczan do pierwszej ligowej wygranej w Tauron Basket Lidze.

Turów bardzo dobrze rozpoczął spotkanie. Celnymi trójkami drużynę AZS-u postraszyli na samym początku Michał Chyliński i Łukasz Wiśniewski, który jeszcze w poprzednim sezonie grał w zespole z Koszalina. Jednak czołowymi postaciami w pierwszej połowie byli wspomniany wcześniej Kulig i J.P. Prince, dla którego był to dopiero drugi występ w barwach Turowa. Amerykanin popisał się double-double, rzucił 10 punktów i miał tyle samo zbiórek.

Na przerwę zgorzelczanie schodzili z 13 punktami przewagi. Po zmianie stron na parkiecie niewiele się zmieniło. W trzeciej kwarcie podopieczni Miodraga Rajkovicia nie tylko skutecznie powstrzymywali ataki AZS-u, ale także powiększali swoją przewagę. Ta w połowie czwartej części spotkania, po trafieniu Filipa Dylewicza wzrosła do 22 punktów i emocje opadły.

Przewaga Turowa na parkiecie była znacząca. W całym meczu goście zmiażdżyli rywali pod względem asysty - mieli ich aż 24, a AZS zaledwie cztery. Wyraźna była także przewaga w zbiórkach - wicemistrzowie Polski mieli ich 41, a drużyna z Koszalina 36. Do tego "Akademicy" popełnili więcej strat i słabiej spisywali się na linii rzutów wolnych.

Kolejnym ligowym przeciwnikiem Turowa będzie Anwil Włocławek, z którym zgorzelczanie zmierzą się 24 października we własnej hali. Wcześniej jednak, bo już w niedzielę, w hali przy ul. Maratońskiej czeka ich kolejny pojedynek w lidze VTB, tym razem ze Spartakiem St. Petersburg. Początek o godz. 17.45.

AZS Koszalin - Turów Zgorzelec 59:84 (12:21, 23:27, 11:16, 13:20)

AZS: Henry 16, Mielczarek 11, Brandwein 10, Sykes 9, Dunn 4, Dąbrowski 3, Harris 2, Białek 2, Wołoszyn 2, Raczyński 0

Turów: Kulig 21, Prince 10, Dylewicz 10, Wiśniewski 10, Stelmach 9, Jaramaz 6, Zigeranović 6, Chyliński 5, Taylor 4, Karolak 3