Koszykarski Śląsk i Turów zwycięskie: Nasze dwie wieże górą

Kevin Thompson ze Śląska oraz Damian Kulig z Turowa byli bohaterami swoich drużyn w niedzielnych spotkaniach. Śląsk wygrał pierwszy mecz w Tauron Basket Lidze, a premierowe zwycięstwo z lidze VTB zaliczył Turów.
Śląsk ze Stabill Jezioro Tarnobrzeg zwyciężył dzięki skutecznej grze w drugiej i trzeciej kwarcie. Zdobył wtedy 53 punkty i na ostatnie dziesięć minut wychodzili z 22-punktową przewagą.

Podopieczni Milivoje Lazicia zdominowali grę pod koszem. Swoje warunki fizyczne świetnie wykorzystywał Kevin Thompson. Mający 205 cm wzrostu środkowy sześć razy wykańczał akcje spod kosza i zdominował grę na tablicach. Po meczu mógł cieszyć się nie tylko z wygranej, ale także z pierwszego double-double w Tauron Basket Lidze, rzucił bowiem 16 punktów i miał 14 zbiórek. Podobnymi wyczynami popisywał się w poprzednim sezonie w barwach Komarna. W słowackiej ekstraklasie aż 27 razy zapisywał przy swoim nazwisku dwucyfrowe statystyki w dwóch elementach gry. I właśnie na tak grającego Amerykanina w Śląsku wszyscy mocno liczą.

Wygrywając w Tarnobrzegu, Śląsk po części zrehabilitował się za porażkę z Anwilem Włocławek sprzed tygodnia (61:73). Wrocławianie w przeciwieństwie do tamtego spotkania tym razem zagrali bardzo zespołowo. Punkty zdobyło tym razem wszystkich 12 graczy. Mimo pewnego zwycięstwa trener Lazić nie do końca był zadowolony z postawy swojej drużyny.

- To było bardzo ciężkie spotkanie. Mieliśmy w nim momenty lepsze i gorsze. Nie potrafiliśmy przez 40 minut grać na równym poziomie. Jestem zadowolony z wygranej, ale nie z postawy drużyny w pierwszej i ostatniej kwarcie. Zabrakło nam trochę charakteru, ale mam nadzieję, że będzie już dużo lepiej - analizował spotkanie serbski szkoleniowiec.

W niedzielę swoje pierwsze zwycięstwo w lidze VTB odniósł Turów, który pokonał u siebie Spartak Sankt Petersburg 77:65. Bohaterem spotkania był Damian Kulig, choć na boisku spędził ledwie 13 minut. 26-letni środkowy zgorzelczan rzucił 16 punktów, z czego połowę w ostatniej kwarcie. Miał także cztery zbiórki.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że wygraliśmy, tym bardziej że jest to nasza pierwsza wygrana w tym sezonie w lidze VTB. Po kilku miesiącach udowodniliśmy, że jesteśmy solidnym zespołem. Mamy dobrą chemię w drużynie, dobrą strategię i taktykę. Jeśli nadal będziemy pracować tak ciężko, to będziemy w stanie wygrywać kolejne spotkania - powiedział po meczu trener Turowa Miodrag Rajković.

Serb ma dodatkowe powody do radości, głównie dzięki świetnej postawie Kuliga w pierwszych meczach. Podkoszowy Turowa na starcie sezonu osiągnął wysoką formę i jest najjaśniejszym punktem swojego zespołu. W okresie przygotowawczym wyraźnie popracował nad sylwetką, zrzucił kilka zbędnych kilogramów, co momentalnie przełożyło się na jego dyspozycję. Swoje zrobiły także wspólne treningi z Marcinem Gortatem i Maciejem Lampem na zgrupowaniu reprezentacji Polski przed Eurobasketem w Słowenii.

Tydzień temu, na inaugurację ligi VTB przeciwko UNIKS-owi Kazań (Turów przegrał 62:72), Kulig rzucił 19 punktów, zebrał z tablic sześć piłek i zaliczył trzy asysty. Kilka dni później, w pierwszym meczu w Tauron Basket Lidze z AZS-em Koszalin, zapisał na swoim koncie 21 "oczek", a do tego dołożył sześć zbiórek, prowadząc czarno-zielonych do zwycięstwa 84:59.

Najbliższy mecz o punkty zgorzelczanie rozegrają w środę. Ich rywalem będzie Anwil Włocławek. Spotkanie odbędzie się w Zgorzelcu. Z kolei w niedzielę Śląsk we Wrocławiu podejmie w hali Orbita Polpharmę Starogard Gdański.

Stabill Jezioro Tarnobrzeg - Śląsk Wrocław 74:89 (18:20, 16:28, 17:25, 23:16)

Śląsk: Johnson 17, Thompson 16, Kikowski 13, Sulima 9, Gibson 6, Gabiński 6, Skibniewski 6, Mroczek-Truskowski 6, Parzeński 4, Hyży 2, Malesević 2, Bubalo 2

Turów Zgorzelec - Spartak Sankt Petersburg 77:65 (21:19, 19:15, 12:16, 25:15)

Turów: Kulig 16, Prince 13, Zigeranović 11, Chyliński 10, Taylor 10, Stelmach 7, Dylewicz 4, Wiśniewski 3, Jaramaz 3, Karolak 0